Elképesztő emelkedést produkált hétfőtől péntekig a bitcoin nevű számítógépes fizetőeszköz, amely személytelen, titkos, ellenőrizhetetlen és szabályozatlan virtuális pénzként működik, de úgy tűnik, egyre több kapcsolódása épül ki a való világ felé is. A március 15-én még 47,5 dolláron járó árfolyam hétfőn, a ciprusi pénzügyi válság első munkanapján 50 dollár fölé szökött, majd a hét minden napján további meredek emelkedést mutatott fel.
A spanyolok nagyon megijedhettek
E hét péntek délután 71,99 dolláros záróárat adott meg a Bitcoincharts rendszere, de a napi maximuma a 73,75 dollárt is elérte. (Frissítés: úgy tűnik, hétvégén is van kereskedés, az árfolyam szombaton, március 23-án délelőtt 62 dollárra zuhant.) Az elképesztő emelkedést több tudósítás is a ciprusi válsággal hozza összefüggésbe, amely a betétek megadóztatásának terve miatt Európa-szerte megrendítette a bizalmat a pénzügyi rendszerben, a bankokban, a hagyományos megtakarítási formákban.
A BusinessWeek például arról tudósított, hogy az előző hétvége óta a spanyolországi szoftverletöltések slágerlistájának élét három bitcoin-alkalmazás foglalta el. Nyilvánvaló jeleként annak, hogy hirtelen a spanyolok érdeklődésének középpontjába került a furcsa deviza, akik valószínűleg attól félnek, hogy Ciprushoz hasonlóan valamikor náluk is megadóztathatják a bankbetéteket. A lap szakértőt is idéz, aki szerint az európaiak érzéseit, félelmeit jól le lehet mérni a bitcoin árfolyamán.
Nem betiltani, szabályozni
A sok mindenre használható fizetőeszköz – melynek történetéről és működéséről nemrég tudósított a Privátbankár – drasztikus áremelkedése egyben azt is jelenti, hogy 518 millió dollárról 786 millióra növekedett a forgalomban levő bitcoinok piaci összértéke (kapitalizációja). Valószínűleg ennek is betudható, hogy az amerikai hatóságok is megmozdultak, de nem a nagyon kemény diónak látszó tiltás, hanem inkább a szabályozás irányában.
„Mi másra vágyna jelenleg a világ fejlettebb fele, mint egy olyan valutára, amit nem bankokban tartunk, nem vethetnek ki rá adót, negligálhatók a tranzakciós költségek, és az államok egyike sem képes lenyomozni vagyonunk hollétét?” – írja a Pénzkérdés blog. Az USA hatóságainak úgy látszik, érik a válasza erre, mert a Wall Street Journal tudósítása szerint kötelezővé tették a bicoinnal és más virtuális pénzekkel foglalkozó, azokat kibocsátó, átváltó vállalkozások számára a pénzmosás elleni szabályok alkalmazását.
Akár csak a Western Unionnál
Ugyanúgy, mint például a normál pénzkifizetéseket, pénzátutalásokat bonyolító Western Unionnál, ezentúl a bitcoin-cégeknél is jelenteni kell majd a tízezer dollárt meghaladó tranzakciókat, és szigorítják a rájuk vonatkozó számviteli szabályokat. Fokozott ellenőrzésre is számíthatnak majd. Ezt a héten az USA pénzügyminisztériumának pénzmosás elleni részlege jelentette be, hozzátéve, hogy a gyanús dollártranzakciókra vonatkozó standard szövetségi előírásokat az online pénzekre is alkalmazni kell.
A Wall Street Journal idéz olyan véleményt is, amely szerint az új szabályozás, amely egyben egyfajta legalizálás, elismerés irányába is mutat, növelheti a bitcoin iránti bizalmat, és ez is hozzájárulhatott az utóbbi napok meredek emelkedéséhez. Ez a lap is említi egyébként, hogy az internetes világ és az illegális tevékenységeket végzők igényein kívül az európai fizetőeszközökkel kapcsolatos félelmek is nagyban növelik a bitcoin iránti keresletet.
Kapható Linden Dollár is
A szabályozás nem csak a bitcoinra vonatkozik, hanem bármely más virtuális pénzre is, de a bitcoin lehet a legnagyobb értékű és a leggyorsabban terjedő közöttük. A Second Life nevű internetes játéknak például a Wikipedia szerint „saját működő gazdasága van, és devizája is, melyet Linden dollárnak (L$) neveznek. A lakók új tárgyakat, eszközöket készíthetnek, amit később értékesíthetnek, valamint szolgáltatásokat adhatnak el és vehetnek igénybe. A virtuális deviza bármikor átváltható a valós életben is használt amerikai dollárra.”
Számos más online számítógépes játékban létezik valamiféle fizetőeszköz, amelyet sok esetben – legálisan vagy trükkökkel – meg lehet vásárolni valódi pénzért. A Wall Street Journal említi azt is, hogy egy februári bejelentés szerint az Amazon nevű vállalat Amazon Coin (érme) néven saját fizetőeszközt vezetne be májusban, amelyért a felhasználók a Kindle könyvolvasóra alkalmazásokat és játékokat tölthetnek majd le.
Tulipán és pizza
Ahogy emelkedik a bitcoin-ár, egyre erősebbek azok a vélemények, amelyek a híres hollandiai tulipánhagyma-mániával vagy más csúfos véget ért tőkepiaci buborékokkal, lufikkal vonnak nehezen vitatható párhuzamot. A Kiszámoló blog szerzője például így ír: „...szerintem már nagyon közel az összeomlás, ami persze nem azt jelenti, hogy nem mehet még fel addig az ára a duplájára-triplájára, de az is lehet, hogy már a jövő héten megy az egész a kukába. Akkor majd a 80 dollárért vett bicoinod érni fog 30-40 centet, ha egyáltalán.”
Eközben bitcoinért február óta már többféle cégtől pizzát is lehet rendelni az USA-ban. A közvetíttő cég egyrészt 0,06 bitcoin (4,1-4,3 dollár) jutalékot számít fel rendelésenként, másrészt az alkalmazott bitcoin-árfolyam 0,5 dollárral alacsonyabb a piacinál az erős árfolyamkilengések miatt.
(A bitcoinnal, értékével, jövőjével kapcsolatban a Gazdasági Rádió is beszélgetett a Privátbankár munkatársával, amely itt meghallgatható.)