A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2015 második negyedévében továbbra is gyors ütemben bővült a bankkártyás vásárlási forgalom: a hazai kibocsátású kártyákkal lebonyolított tranzakciók számában 19,1 százalékos, értékében pedig 18,6 százalékos emelkedés volt megfigyelhető az előző év azonos időszakához képest - áll a CIB Bank közleményében.
Online is szívesen fizetünk
Egyre népszerűbbek az online vásárlások is: a kártya fizikai jelenléte nélkül lebonyolított tranzakciók száma közel harmadával, értéke pedig mintegy 38 százalékkal nőtt egy év alatt. A statisztika jól mutatja, hogy a kártyahasználat számos előnyét egyre inkább kihasználják a kártyabirtokosok, érdemes azonban az egyes kártyatípusokat tudatosan használni.
Ezért érdemes hitelkártyát használni
- A hitelkártya legfőbb előnye, hogy a kártyabirtokos nem a saját pénzét, hanem személyre szabott hitelkeretét költheti, melynek összege az igazolt nettó jövedelem többszörösét is elérheti.
- A vásárlással felhasznált hitelkeret, ha a türelmi idő alatt megfizetésre kerül, kamatmentes, és ha például a fordulónap a hónap ötödik napja, akkor a következő hónap ötödik napjáig felhasznált hitelkeretet csak a következő hónap 20-ig kell visszafizetni.
- Amennyiben a teljes összeget a kártyabirtokos nem tudja visszafizetni a megadott határidőre, akkor egy minimum összeg befizetését is választhatja, a fennmaradó részt pedig tovább lehet görgetni egészen addig, amíg a visszafizetését részben vagy egészben vállalni tudja.
- A visszafizetett összeg – természetesen – feltölti a hitelkeretet, így az ismételten felhasználható, míg a vissza nem fizetett rész csökkenti a felhasználható hitelkeret összegét, mely után kamatot kell fizetni.
- Hitelkártyával vásárolva ráadásul a kártyabirtokos megtakarított pénze a befektetéseiben kamatozhat. A hitelkártyás költések után ezen felül még pénzvisszatérítést is kaphat számos pénzintézetnél.
Csak készpénzt ne
Kevesen tudják, hogy a hitelkártyát nemcsak kártyás fizetésre érdemes használni: a hitelkártyaszámláról utalásokat, sőt akár csoportos beszedési vagy állandó átutalási megbízásokat is lehet indítani, így biztosítva azt, hogy a megbízások mindig teljesüljenek. Van azonban olyan helyzet is, mikor jobb inkább a betéti bankkártyát használni, ez pedig a készpénzfelvétel. A hitelkártyával történő készpénzfelvételnek ugyanis jellemzően magasabb a díja, mint a betéti kártyával történő kivétnek, ráadásul a jogszabály által biztosított havi kétszeri, összesen maximum 150 ezer forintnyi díjmentes készpénzfelvétel is csak a bankszámlához tartozó betéti kártyákra vonatkozik.