(Fotó: 123rf.com) |
Muszáj megtakarítanod, különben nem lesz nyugdíjad, vagy legalábbis nem lesz elegendő – írtuk nemrég a jelenlegi demográfiai trendekre hivatkozva. Most felsorolunk néhány módszert, megtakarítási eszközt, illetve azok előnyeit, hátrányait, amelyekkel nyugdíjas éveinkre takarékoskodni tudunk.
1. Változó kamatozású lakossági államkötvények
A lakosságnak az állam az utóbbi években vonzó kamatokat kínál, az állampapírok közül hosszabb távra kedvezőek például a PMÁK (Prémium Magyar Államkötvény) kondíciói. A különböző sorozatú papírok az infláció felett 3-3,5 százalékpont kamatot fizetnek, így gyakorlatilag minden esetben reálkamatot lehet velük elérni. Hátrányuk kevés van, ilyen, hogy a kamatok újrabefektetéséről gondoskodni kell, vagy hogy lejárat előtti eladáskor két százalékot vonnak le az árból.
2. Megtakarítási életbiztosítások
Az Allianz Hungária felmérése szerint a befektetési alapú életbiztosítás azért népszerű, mert a megtakarítás mellett biztosítási védelmet is nyújt, ami szintén fontos a nem várt eseményekre való felkészülés miatt. A felmérés azonban azt is megmutatta, hogy az emberek jelentős része nem, vagy csak alkalmanként képes félretenni pénzt.
„Az Allianz Életprogrammal már lehetőség van arra, hogy a nyugdíj-előtakarékosságot és a biztosítási védelmet olyan megtakarítási számlával kombináljuk, ami eseti befizetéseket tesz lehetővé. Ez a lehetőség azoknak is kedvez, akik rendszeresen félre tudnak tenni kisebb összeget, de azok számára is megfelelő konstrukció, akik csak alkalmanként tudnak megtakarítani nagyobb összeget. Nem utolsó sorban fontos szempont, hogy a nyugdíjcélú befizetések után 20 százalék adókedvezmény is érvényesíthető” – mondta Kozek András, az Allianz Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese.
3. Nyílt végű alapok
A nyílt végű befektetési alapok nagy előnye, hogy nincs konkrét lejáratuk, ezért tetszőleges ideig hagyhatjuk bennük a pénzt. Bár egyes, nagyobb kockázatú alapfajtákat csak több évre ajánlanak. Másrészt nagy a kínálat belőlük, több száz alap létezik csak Magyarországon, amelyek között lehet válogatni összetétel, kockázat, ajánlott időtáv, múltbeli teljesítmény szerint.
Hátrány lehet, hogy egyes alapoknak magasak a költségeik. Ha pedig a portfólió-menedzser rossz döntést hoz, annak következményei a befektetőket sújtják.
4. Lakásvétel és –kiadás
Sok ember számára ma is az értékállóság szimbóluma a lakás, az ingatlan, és szívesen fekteti pénzét ilyenbe. Előny, hogy folyamatos bérletidíj-bevéltelt lehet elérni és még értéknövekedés is várható. Hátrány, hogy sok a munka vele, bérlőkkel kell tárgyalni, vita esetén perlekedni, új bérlőt keresni, finanszírozni azt az időszakot, amikor üresen áll az objektum. Az is előfordulhat, hogy értéknövekedés helyett értékcsökkenést fogunk elszenvedni vagy megsérül az épület, károkat szeved.
5. Közvetlen részvényvásárlás
A részvénypiac ingoványos terület, hatalmas áremelkedések mellett hatalmas áresésekkel. Nem mindenkinek való, külön tudományág, sok kisbefektető csak veszteségeket szenved el rajta. Az átlagember jobb, ha szakemberre bízza, hacsak nem kész szabadidejének nagy részét a tanulásra szánni. Alternatívája a nyílt végű részvényalap, vagy az ETF.
6. ETF-ek
Az ETF-eket nálunk még kevéssé ismerik, egyfajta alacsony költségszintű, egyszerűsített befektetési alapok, amelyeket tőzsdén lehet megvásárolni és valamely index összetételét követik. Azon a koncepción alapulnak, hogy egy egész részvénypiacot, részvényindexet követve sokszor jobb eredményt ér el a kisbefektető, mintha egy konkrét vagyonkezelő döntéseinek van kiszolgáltatva, ami jól is, rosszul is elsülhet. Nálunk egy ETF létezik a BUX indexre alapozva, de a külföldi ETF-ek száma nagyon nagy.
7. Önkéntes magánnyugdíjpénztár
Azoknak jó, akik rendszeresen képesek megtakarítani, tudják vállalni a folyamatos befizetést, és nyugdíjazásukig tudják nélkülözni a megtakarításukat.
8. Nemesfémek
A nemesfémek elsősorban extrém helyzetekben, háború, pénzügyi válság, hiperinfláció idején jelentenek nagy könnyebbséget, jelenleg egyiknek sincsen komolyabb jele. A nemesfémek árfolyama erősen tud ingadozni, ahogy az az utóbbi években is megtörtént. A fizikai arany, ezüst, érmék, fémrudak elveszhetnek, elrabolhatják tőlünk, vagy széfet kell fizetnünk egy bankban. Az úgynevezett papírarany – nemesfémre szóló értékpapírok – pedig a kibocsátó bank, vállalat kockázatát is magukban hordozzák. Inkább csak kiegészítőként, tőkénk kisebb részével ajánlák a nemesfémet.
Ne felejtsük az adókedvezményeket
Ne felejtsük el az értékpapírjainkat nyesz-re (nyugdíj-előtakarékossági számlára) vagy tbsz-re (tartós befektetési számlára) érdemes helyezni, hogy ne kelljen árfolyamnyereség- és kamatadót fizetnünk. Más formáknál, mint a nyugdíjpénztárak vagy a biztosítások, szja-kedvezményt is kaphat a megtakarító.