MTI Fotó: Balázs Attila |
Kizárólag azokat a végrehajtási ügyeket kell szünetelőként nyilvántartani, amelyek a devizahiteles törvények hatálya alá tartozó fogyasztói kölcsönszerződésen alapuló követelések behajtása érdekében indultak - közölte a Fővárosi Törvényszék.
A Fővárosi Törvényszék szerint a fogyasztói kölcsönszerződések érvénytelenségének megállapítása iránt bármilyen jogcímen indított perek nem érintik a folyamatban levő végrehajtási eljárásokat, azokra továbbra is a végrehajtás általános szabályai az irányadók.
Mely ügyek szünetelnek?
A végrehajtási eljárások közül kizárólag azokat kell szünetelő végrehajtási ügyként nyilvántartani, amelyek a devizahiteles törvények hatálya alá tartozó fogyasztói kölcsönszerződésen alapuló követelések behajtása érdekében indultak - olvasható a törvényszék közleményében.
A devizahiteles törvények szerint ezekben a folyamatban lévő végrehajtásokban a törvény által meghatározott időpontig eljárási cselekmény, intézkedés nem foganatosítható, a felek és egyéb érdekeltek által tett nyilatkozatok hatálytalanok, minden határidő megszakad és a végrehajtási ügyet a végrehajtónak szünetelő ügyként kell nyilvántartania.
A törvény által meghatározott időpont kifejezetten az elszámolás adósnak történő megküldéséhez kapcsolódik: a pénzügyi intézmény megküldi az adósnak az elszámolást, amelyet a végrehajtási eljárásban is bejelent, és a bejelentést követő 30 nap elteltével folytatódhat tovább az addig szünetelő ügyként nyilvántartott végrehajtás.
Forintosított devizahitelek: az is váltott, akinek nőtt a törlesztőjeA bankoktól származó adatok alapján nem sok devizahiteles maradt az országban - még azok az autóhitelesek is váltottak, akiknek nőtt a törlesztőjük. Ez egyébként azoknál fordult elő, akik forintban fix részlettel törlesztettek, azaz korábban nem érezték meg az árfolyamemelkedés hatását, de tőketartozásuk azért nőtt. Részletek >>> |