A CSOK-támogatásba érdemes megfontoltan belevágni, hiszen a feltételek megszegése nagymértékű büntetést vetít előre, de megfelelő tájékozódással lehet úgy alakítani a programot, hogy a tíz évig tartó elidegenítési tilalommal betartásával is lehetséges az új lakásba költözés. A szabály szerint sem értékesíteni, sem kiadni nem lehet a CSOK-ból vásárolt házat, és persze a gyerekek sem költözhetnek el.
Mégis lehetséges a költözés azzal a kitétellel, hogy a megvásárolt lakásnak vagy háznak vagy nagyobbnak, vagy drágábbnak kell lennie az eredetileg vásárolt ingatlannál. Ezt a feltételt betartva viszont még az is lehetséges, hogy az új zöld lakáshitel, vagy egy újabb gyermek születése mellett a CSOK támogatás kiegészítése is segítse a nagyobb lakásba költözést.
Lássunk egy példát: ha egy kétgyermekes család 2019-ben vette fel a csokot, egy új házra 2,6 millió forint támogatást és 10 millió forintos 3 százalékos CSOK-hitelt igényelhetett. A CSOK-szabályok miatt ez a ház ugyan minimum 80 négyzetméter alapterületű, ha viszont jön a harmadik gyermek is, még így sem biztos, hogy elég kényelmes a már öt tagú családnak. Elköltözhet-e a család egy nagyobb házba?
Ha ezeket betartja, szabad az út a költözés előtt
Az első cél persze az, hogy a már felvett CSOK-támogatást és hitelt ne kelljen kamatostul visszafizetnie a családnak. Így a használt lakások nem jöhetnek számításba, ugyanis egy CSOK támogatásból megvásárolt házból csak akkor lehet használt ingatlanba költözni, ha a felvételtől számított 5 év már letelt. Maradnak tehát az újépítésű ingatlanok, ezekből is egy nagyobb, illetve drágább házat kell választani. Ez viszont nem probléma, hiszen a kényelmesebb, nagyobb ház volt a háromgyermekes család célja a költözéssel.
Ezek után viszont nem árt odafigyelni, elsősorban az adásvétel időzítésére. Ha a régi otthon eladását követő 60 napban már az új házat is sikerül megvenni, akkor egyszerűbb a helyzet. Az eladást ugyan 30 napon belül be kell jelenteni a területileg illetékes földhivatalnak, más teendő nincs. Ha viszont nem talál a család két hónapon belül új házat, még úgy is átviheti a CSOK-támogatást az új házra, de csak akkor, ha a teljes támogatási összeget letétbe helyezi egy kincstári számlára, ezt pedig csak az új ház megvásárlása után kaphatják vissza. Vagyis két hónapon belül el kell utalni a támogatási összeget, ami új ház vásárlásánál egy, építésénél hároméves felfüggesztési időt biztosít a költözésre.
Az sem baj, ha már az eladás előtt megvan az új ház, egy évvel előtte vásárolt ingatlanra is átvihető a CSOK-támogatás. Viszont ez nem egy tipikus helyzet, ráadásul ebben az esetben is be kell forgatni az eladott ingatlan árát az újonnan vett házba.
Segíthet a zöld hitel és a CSOK is
Az átviteli követelmény miatt mindenképp új házat kell venni, ez a körülmény azonban előnyös is lehet. Ha ugyanis az új házat a zöld hitelnek megfelelő energiatakarékos ingatlanok között keresi a háromgyermekes család, a kedvezményes kamatok mellett felvehető jegybanki lakáshitelre is jogosulttá válnak. A Zöld Otthon Program keretében felvett további 10 millió forint esetén a Bank360 zöld hitel kalkulátor alapján 20 évre havi 50 672 forintot jelent az újabb hitel törlesztőrészlete. A teljes visszafizetendő összeg 12 213 080 forint, a THM 2,09 százalék.
Lehet azonban még ennél is könnyebb megoldást találni. A család harmadik gyermekére ugyanis korábban még nem igényeltek CSOK-támogatás, ez 7,4 millió forintot jelent. 10 millió forint jár ugyanis a három gyermekre, amiből 2,6 millió forintot felvettek az első két gyermek után.
A kamatmentes csok-hitel nem elérhető
Bár a 2,5 százalékos zöld hitelt gond nélkül felveheti a háromgyermekes család, a mellé kínált nulla százalékos CSOK-hitelt már nem. A CSOK-hitelt ugyanis nem lehet kétszer felvenni, így a család csak a már említett megemelt CSOK-támogatást kérheti. A Zöld Otthon Programba a program előtt felvett lakáshitelek nem vonhatók be, így a meglévő CSOK-hitel kamata sem csökkenthető.