Míg decemberben 6000 magyar veszítette el munkáját Ausztriában, addig januárban és februárban ennek több mint a fele visszatért – derül ki az osztrák Sozialversicherung.at statisztikájából. Február végén 87 328, januárban mintegy 85 500, decemberben pedig alig 84 ezer magyar állampolgárságú dolgozót tartottak hivatalosan nyilván a szomszédainknál.
A februári 1818 fős növekedés ezúttal csak a második legnagyobb, a Romániából érkezettek közül háromezren kaptak munkát. A lengyelek közül pedig 1638-an. A különböző volt jugoszláv utódállamokból összesen több mint 4400-an.
Máskor általában az volt a jellemző, hogy a magyar dolgozók vezették a statisztikákat, főleg a nyári és téli idegenforgalmi szezonban. Így volt ez még 2020 nyarán is, amikor majdnem a 2019 nyári szintre ment vissza a magyar foglalkoztatottak száma a 2020 tavaszi zuhanás után.
Elmaradt a síszezon
Persze, épp a turizmus az, ami ezen a télen szinte teljesen kimaradt, és így nyilván sok munkalehetőség kiesett. Év/év alapon, azaz 2020 februárjához képest mintegy ezer fővel kevesebb magyar dolgozott az előző hónapban. Pedig minden évben legalább néhány ezer fős növekedést mutattak ki az utóbbi másfél évtizedben. (Lásd az első grafikont.)
Az összes foglalkoztatott száma Ausztriában egyébként mintegy 3,66 millió fő volt, 33 ezerrel több, mint az előző hónapban, de 113 ezerrel kevesebb, mint 2020 februárjában. Ez is szerény javulást jelent januárhoz és decemberhez képest.
Először a külföldit küldik el
Tizenkét hónap alatt 52 000 külföldi és 61 000 osztrák állampolgár veszítette el a munkáját, holott a külföldiek aránya csak mintegy 21 százalék az egész gazdaságban. Megfigyelhető, hogy a vendégmunkások és bevándorlók munkahelye sokkal ingatagabb, őket küldik el jellemzően először. Igaz, a fellendüléssel jellemezhető időszakokban pedig rengeteget vesznek fel közülük, már csak azért is, mert a helyi munkaerő létszáma véges.
Amint a második ábrán megfigyelhető, a január-februári, második hullámnak nevezhető munkaerő-piaci visszaesés majdnem olyan mély, mint a tavaly márciusi volt. Akkor év/év alapon 18 ezer magyar vesztette el állását, most 15 ezer.
Szigorítást jelentettek be Kelet-Ausztriában
A héten a koronavírus által különösen erősen sújtott Bécs, Alsó-Ausztria és Burgenland tartományok vezetői tárgyaltak Rudolf Anschober egészségügyi miniszterrel a szükséges intézkedésekről. A felmerült legsúlyosabb intézkedéscsomagot, ami további két-három hetes teljes lezárást hozott volna, elvetették, de szigorítottak a szabályokon – írta az ORF.
Húsvétkor 24 órás kijárási korlátozás jön, hetente kétszeri tesztelés az ingázóknak. Az úgynevezett, testközeli szolgáltatóknak ismét be kell zárniuk. Nagycsütörtöktől a húsvét utáni keddig csak olyan boltok maradhatnak nyitva, amelyek létfontosságúak.
Miért pont Kelet-Ausztria?
Miért emelkedik éppen Kelet-Ausztriában annyira a koronavírus-fertőzések száma? – tette fel a kérdést a Der Standard videóinterjújában Dorothee von Laer virológusnak. A szakértő szerint azért, mert ott nagyon elterjed a brit variáns, amely fertőzőbb, agresszívebb és nagyobb arányban okoz megbetegedéseket.
Könnyen lehetséges, hogy a márciusi, sőt áprilisi foglalkoztatási számok sem lesznek lényegesen jobbak, mint a januári és februári értékek voltak. Mivel nem javul igazán a vírushelyzet. Eddig csak nagyon óvatosan, minimális mértékben könnyítettek a távolságtartási szabályokon, lezárásokon Ausztriában. Voralberg tartomány kivételével még szabadtéren sem működnek a vendéglátóhelyek, szüneteltetik az operációkat, zárva maradnak az iskolák.
Szinte csak negatív teszttel lehet szabadon mozogni
Amint az ORF osztrák közszolgálati média magyar nyelvű tudósításából kiderül, szinte csak azok mehetnek közösségbe, akik negatív koronavírus tesztet visznek magukkal.
A kedvező járványügyi helyzet miatt Vorarlbergben hétfőn kinyithatnak az éttermek és kávézók, igaz, szigorú szabályok mellett, reggel 6 és este 7 óra között. A vendégeknek legfeljebb 2 napos antigén vagy 3 napos PCR-teszteredményt kell felmutatniuk belépéskor, az FFP2-es maszkot pedig csak a fogyasztás idejére szabad majd levenni.
Eközben a szomszédos Németország, amely talán a legfontosabb turisztikai partner, szinte teljesen zárva marad a húsvéti ünnep idejére is. A koronavírus terjedése ott annyira aggasztó, hogy az azutáni nyitás is kérdéses egyelőre. Így lehet, hogy április közepéig vagy végéig sem fog életjelet mutatni a vendéglátóipar és a turizmus.
Mi a helyzet Svájcban?
Svájcban 2021 januárjában 2,16 millió külföldi élt, ebből 26 1751 volt magyar állampolgár. Nagy részük állandó lakos volt, de 1290 személy csak ideiglenes lakhellyel rendelkezett. A magyarok száma 771 fővel több, mint egy évvel korábban volt, tehát itt a koronavírus-válság sem tudta meg állítani a kivándorlást. De legalább lassul, amit az 5. grafikonon a narancs színű oszlopok mutatják, évről évre kevesebben költöznek ki. Ez a folyamat már jóval a koronavírus-járvány előtt elkezdődött (lásd az utolsó ábrát).
(Kapcsolódó cikkünk: „Utat az ingázóknak“ – sok ezer magyar vesztette el munkáját decemberben Ausztriában)