5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Annak ellenére, hogy a hazai bérek átlagban nominálisan 7,2, reálértéken 6,3 százalékkal nőttek a második negyedévben, a kiskereskedelmi forgalom még mindig nem állt vissza a koronavírus-járvány előtti szintre – állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a legfrissebb inflációs jelentésében. Egyúttal feltárta, hogy akkor mi is lett ezekkel a többletpénzekkel.

A kedvező munkaerőpiaci folyamatok ellenére a kiskereskedelmi forgalom továbbra sem érte el a koronavírus-válság előtti szintjét, a legfrissebb, júliusi adat alapján továbbra is 2,1 százalékkal elmaradt attól – szögezi le az MNB csütörtökön publikált inflációs jelentése. A második negyedévben, az alacsony tavalyi bázis következtében 7,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.

A kiskereskedelmi forgalom, a reál nettó keresettömeg és a nettó megtakarítások alakulása

A jegybank korábbi várakozásaival összhangban, a tavalyi évben regisztrált magas megtakarítási ráta a korlátozó intézkedések áprilisi enyhítését követően csökkent.

Ahhoz, hogy a második negyedévben a családok nettó megtakarítása a tavalyi évhez viszonyítva alacsonyabb lett, az MNB szakértői szerint döntően a lakossági hitelezés dinamikus bővülése, kisebb mértékben pedig a megtakarítások mérséklődése járult hozzá. 

A lakossági hitelezés második negyedévi bővülése elsősorban a lakáscélú hitelkihelyezések dinamikus emelkedésének köszönhető, ezek idei második negyedéves értéke 44 százalékkal volt magasabb, mint 2019 azonos időszakában. Ezt támogatták a 2021-től elérhető új otthonteremtési intézkedések, valamint az is, hogy sokan a lakásárárak és a kamatok emelkedésére számítottak, emiatt előrehozták a hitelfelvételeiket. Ugyanakkor a lakásárak valóban bekövetkezett növekedése is hozzájárult a rekordösszegű negyedéves lakáshitel-kihelyezéshez az átlagos hitelösszegek növekedésén keresztül. 

Amint arról már lapunk is beszámolt, a lakosság készpénzállománya a második negyedévben a járvány alatti időszakhoz képest visszafogottabban bővült.

Ugyanez volt a tendencia a bankbetéteknél is. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban átlagban továbbra is többet tettek bankbetétekbe az emberek, mint a válság előtt, miközben Európa-szerte a nettó bankbetét-elhelyezések inkább csökkentek. 

A betétállomány növekedését az MNB stábja a likvid eszközök bővülésének tudja be. Az elmúlt hónapokban folytatódott a lakossági állampapír-állomány növekedése, annak ellenére, hogy a második negyedévben a háztartások nettó pénzügyi megtakarítása a tavalyi évhez képest alacsonyabb szintet ért el. A lakosság továbbra is megtakarításainak hozzávetőlegesen negyedét állampapírba fekteti, aminek eredményeként a lakossági állampapír-állomány 2021 júliusában átlépte a 9700 milliárd forintos szintet.

Vagyis minden remény megvan arra, hogy jóval korábban teljesül a Varga Mihály pénzügyminiszter által még 2018 végén kitűzött cél, miszerint a lakosságnál 2023 végére 11 ezer milliárd forint értékű állampapír legyen. 

Ami a háztartások fogyasztását illeti, a második negyedéves kiadások a szolgáltatások iránti belföldi kereslet élénküléséről tanúskodnak. A korlátozó intézkedések április-májusi feloldását követően, a lakosság megtakarítási rátájának mérséklődésével párhuzamosan, jelentősen élénkült a szolgáltatások - mindenekelőtt a vendéglátás és a szálláshelyek - iránti kereslet. Ennek következtében a fogyasztás 2021 második negyedévi bővüléséhez legnagyobb mértékben a szolgáltatások fogyasztásának helyreállása járult hozzá. 

Fogyasztási tételek hozzájárulása a fogyasztási kiadások bővüléséhez 

Szolgáltatásokra közel 20 százalékkal többet költöttünk idén április-június között, mint az előző év azonos időszakában, amelyhez ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy a válság miatt alacsony volt a bázis (ezen domborított nagyot a GDP is). Jelentősen, 19,4 százalékkal bővült még a tartós termékek fogyasztása, mely a kiskereskedelmi adatok alapján valószínűleg a gépjármű-vásárlásoknak, valamint a kultúr- és egyéb cikkek forgalomnövekedésének köszönhető

Az építkezések és az építőipari alapanyagárak miatt jelentősen megugró felújtási költségek a háztartásokat a kiadásaik átcsoportosítására késztethette. Nemzetközi összevetésben kétségtelenül kiugróan növekedtek a hazai építési költségek, 2021 első negyedévében a hazai lakosság közel 17 százalékkal adott ki többet e célra, mint az előző év azonos időszakában. Ez, valamint a szolgáltatások igénybevételének hirtelen megugrása magyarázhatja, nemzetközi szinten is miért annyira visszafogottak a hazai kiskereskedelmi értékesítések – felel a címben feltett kérdésre az MNB az inflációs jelentésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG