Hatalmas segítség a törlesztési moratórium mindazon ügyfelek számára, akiknek a koronavírus miatt kiszaladt a talaj a lábuk alól. A kormány márciusi rendelete szerint év végéig - vagy akár tovább - nem kell fizetni a fennálló lakossági és vállalati hitelek törlesztőrészleteit. Időközben a részletszabályokból az is kiderült: a moratórium alatt felgyűlt és ki nem fizetett tőke- és kamatrészt egyenlő részletben, folyamatosan kell majd később visszafizetnünk, ám úgy, hogy a szerződésben foglalt törlesztőrészlet ne emelkedjen.
Így viszont csak a futamidő meghosszabbításával tudjuk visszafizetni a kölcsönt, azaz az eredeti hitelszerződésben foglaltakhoz képest a futamidő kitolódik a moratórium idejével és további néhány hónappal. De hogy pontosan mennyivel lesz hosszabb a futamidő, az sokak számára nagy kérdés. A Bank360.hu a Privátbankár kérésére megvizsgálta a törlesztési moratórium kalkulátorával, hogy mennyivel nőhet a futamideje egy 1 milliós, 5 milliós és 20 milliós hitelnek. Bár az értékek természetesen hitelszerződésenként eltérnek, az eredmények jó támpontot adnak a további számoláshoz.
Egymillió forintos személyi kölcsön szüneteltetése
A kalkulációhoz 1 millió forintos fennálló tőkével számoltak, azaz ennyit kellett még visszafizetni és a kamatokat, amikor hatályba lépett a moratórium. A kalkuláció szempontjából fontos még a hátralevő futamidő és kamatszint. Itt 36 hónapos hátralevő futamidővel számoltak, míg kamatnak természetesen nem a mostani maximalizált 5,9 százalék alatti értékkel számoltak, hanem a moratórium előtti, a személyi kölcsönök 2019-es jegybanki átlagát, 13,01 százalékot vették alapul. A törlesztési moratórium kalkulátor eredménye alapján
- a törlesztőrészlet marad az eredeti, 33 699 forint
- a futamidő meghosszabbodik, az eredeti, moratórium nélküli 2023 áprilisi lejárat helyett 2024 májusában jár le a szerződés, azaz 13 hónappal hosszabbodik meg a futamidő,
- a teljes visszafizetendő összeg az eredeti 1 213 164 forint helyett 1 338 813 forint lesz, ami több mint 100 000 forinttal haladja meg az eredeti teljes visszafizetendő összeget.
Ötmillió forint maradt a lakásfelújításra szánt kölcsönből? Így hat a moratórium
Mi a helyzet akkor, ha egy nagyobb személyi hitelt vettünk fel például egy jelentősebb lakásfelújításra és még 5 millió forint hátra van a tőketartozásból, amikor a moratórium márciusban hatályba lépett? 72 hónapos futamidővel számolva és némileg kedvezőbb, 10,51 százalékos kamattal az alábbiakkal tér el a konstrukció az eredetihez képest:
- a törlesztőrészlet maradt havi 94 979 forint,
- a hitel lejáratának dátuma 2026 áprilisról 2027 júliusra módosult, azaz 15 hónappal lesz kitolva a futamidő,
- a teljes visszafizetendő összeg pedig 6 838 488 forintról 7 372 570 forintra emelkedik, tehát az elhúzódó kamatfizetés miatt nagyjából félmillió forinttal kell többet visszafizetni.
20 millió forintos lakáshitel szüneteltetése
A szakportál megnézte azt is, hogy mi a helyzet egy lakáshitel esetében, mennyivel kell tovább fizetni a törlesztőrészleteket a moratórium miatt. 20 millió forintos fennálló tőkével, 15 év hátralévő futamidővel és 4,72 százalékos kamattal számoltak.
- A moratórium kérése esetén is 156 465 forint marad a törlesztőrészlet,
- a futamidő 2035 áprilisa helyett 2036 augusztusában jár le, 16 hónappal később,
- a teljes visszafizetendő összeg pedig 28 163 700 forint helyett 29 161 498 forint lesz.
Érdemes érdeklődni
A fenti kalkulációk alapján tehát látható: akár egy évvel is csúszhat a hitelszerződésünk lezárása, a moratórium hatására, a kamatok egyenlő elosztása miatt pedig némileg megdrágulhat a hitel a számítások szerint.
A moratórium automatikus, de ha nem szeretnénk élni vele, nyilatkoznunk kell a bankunknál a törlesztés folytatásáról, amelyet megtehetünk a törlesztési moratórium kalkulátoron keresztül, de a Bank360.hu összeszedte azt is, hogy bankonként milyen további felületeken tehetjük ezt meg.