Jelenleg a felnőtt, megtakarítással rendelkező magyar lakosság mintegy harmadának az a legfontosabb, hogy az öngondoskodásra fordított befektetései örökölhetőek legyenek, derült ki az OTP és a GFK közös felméréséből. Ebből a szempontból ugyanakkor fontos kérdés, hogy mi történik a félretett pénzzel, ha a pénztártag mondjuk még a nyugdíjkorhatár elérése előtt tragikus módon elhalálozik, vagyis ki kapja meg a vagyont és mekkora rész illeti meg az államot – ezt közölte az OTP a Privátbankár.hu-val.
Az öngondoskodás egyre nagyobb szerepet tölt be a magyar lakosság életében és megtakarításainkat is tudatosan megválasztott szempontok szerint kezeljük, így például nem csak a saját érdekeink figyelembevételével választunk megtakarítási eszközt, hanem előrelátóan gondoskodunk szeretteinkről is, mondta el Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Hogyan működik?
Egy trauma önmagában is próbára teszi a családokat, száz magyar családból négynél további viták követik a halálesetet – ki örökli a családi vagyont? Végrendelet híján ugyanis jönnek a végeláthatatlan viták és pereskedések. Mutatjuk, hogyan kerülhetjük mindezt el. >>> |
Az önkéntes nyugdíjpénztárak egyik előnye, hogy a befizetett összegek örökölhetőek, illetve a haláleseti kedvezményezettek részére kifizethetőek. Az így felvett pénz adó- és járulékmentes, vagyis a teljes összeget kézhez kapják az örökösök, ráadásul az nem terhelhető meg semmilyen, örökhagyó által hátrahagyott tartozással.
Amennyiben a pénztártag nem jelölt haláleseti kedvezményezettet, a felhalmozott megtakarításai az öröklési rend szerinti törvényes örököseit illetik meg. Ez az eljárás azonban rendszerint több időt vesz igénybe, hiszen ki kell várni a hagyatéki végzés elkészültét, ami gyakran hónapokig tarthat – erről korábban itt írtunk bővebben.
Miért érdemes kedvezményezettnek lenni?
A kedvezményezett jelölés sokkal gyorsabbá teszi kifizetést, ezért a természetes örökösöket is célszerű kedvezményezettként megjelölni. Ebben az esetben a kifizetés a szabályszerűen kitöltött dokumentumok hiánytalan beérkezését követő 15 munkanapon belül történik. Fontos, hogy kedvezményezettnek bárkit meg lehet jelölni, így nem csak a törvényes örökösök örökölhetik a nyugdíjpénztári számlán felhalmozott vagyont.
A megjelölt kedvezményezettet a pénztártag a tagsági jogviszony fennállása alatt bármikor módosíthatja. Fontos ugyanakkor, hogy haláleseti kifizetés esetén sokszor plusz eljárási költséget számolnak fel, ez akár 3 ezer forint is lehet.
Ki örököl, ha nincs végrendelet, sem gyerek?Mi történik az örökséggel, ha az elhunyt nem hagy hátra gyermekeket? Osztozik-e a szülő a házastárssal? Kevesek számára tisztázott, hogyan működnek az öröklési szabályok, ha nem készült végrendelet – pedig a téma fontos, hiszen napi szinten határozza meg életünket. A Privátbankár.hu korábban már körbejárta a témát, cikkünkért kattints ide! >>> |