(Fotó: Wikipedia) |
Egy kisebb pénzintézet, a Raiffeisenbank Gmund am Tegernsee már 0,4 százalékos negatív kamatot számol fel a magánszemélyeknek 100 ezer euró feletti bankbetétjeikre szeptember 1-től. Ez egyelőre 139 ügyfél mintegy 40 millió eurónyi betétjét érinti. Állítása szerint 4-5 további bank is érdeklődött nála a tapasztalatok felől – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Március óta az Eurózóna bankjai évi 0,4 százalékos negatív kamattal tudják csak elhelyezni szabad pénzeszközeiket az EKB-nál. Eközben a rövid távon náluk elhelyezett pénzeket nehezen tudják bárhol is jövedelmezően kihelyezni, így veszteségeket okoznak nekik. A bankok intézményi befektetőktől, vállalatoktól már eddig is általában negatív kamatot számoltak fel a betétek őrzése után, a nagyobb bankok egymillió, a kisebbek jellemzően százezer eurótól (mintegy 31 millió forinttól).
Most sok ügyfél az említett Raiffeisen Gmund-tól nagyobb pénzintézetekbe viszi a betétjét, mások megosztják a pénzüket betétek és más befektetések között. Van, aki már három éve vár arra, hogy jobban el tudja helyezni a pénzét – írják. Egyelőre nem tartanak attól, hogy a negatív kamat a magánszemélyek körében általánossá válna, sokan nem merik bevezetni, mert nem tudják, milyen következményekkel jár. De a jelenlegi helyzetben sohase mond, hogy soha – tette hozzá egy bankvezető.
A Wall Street Journal szerint az utóbbi fél évben érezhetően nőtt a széfek iránti kereslet Németországban, a legnagyobb gyártó 25 százalékos emelkedést regisztrált az eladásokban az előző év hasonló időszakához képest. Két másik gyártó is hasonló növekedésről számolt be, a gyárak kapacitásaik határán termelnek.
Főleg magánszemélyek vásárolják a széfeket, akik aggódnak betétjeik biztonságáért és félnek a negatív kamatok bevezetésétől. Japánban is hasonló jelenséget figyeltek meg. A Bloomberg.com mai címlapján pedig „készpénz a dobozban” címmel írnak arról, hogy Svájcban – ahol a legalacsonyabb, 0,75 százalékos a negatív alapkamat – a széfek mellett a készpénzre is kiterjedő biztosítások is keresettek a vállalkozások körében.
A Helvetia Holding AG-nél egymillió svájci frank biztosítása 1000 frankba kerül, a töredékébe annak a 7500 franknak, amit az évi –0,75 százalékos kamat elvisz. Ez azonban nem tartalmazza az olyan biztonsági intézkedések költségét, mint a pénz szállítása, a megerősített falak, riasztóberendezés, őrök.
Svájcban, ahol 1000 frankos bankjegy is forgalomban van (amely jelenleg mintegy 283 ezer forintot ér) egymillió frank készpénz szépen belefér egy kisebb dobozba. A magánszemélyeket egyelőre nem érte el a negatív kamat, de az intézményeket, vállalatokat igen. A jegybanknak pedig erős fejfájást okoz, hogy a negatív kamat alól a piaci szereplők készpénz felhalmozásával bújnak ki.