(Fotó: Pixabay) |
A tőkepiacok az idén nagyon ingatagok, turbulensek, megnőtt a volatilitás. Ez egy kiadósabb esés előjele is lehet. Általában húsz százaléknál nagyobb esésnél szoktak tartós eső trendet valószínűsíteni, medvepiacról beszélni.
A február eleji esés sok tőzsdén, mint az USA-ban még a tíz százalékot sem érte el, és most is hasonló a helyzet arrafelé. (Inkább a volatilitás ugrott meg és okozott problémákat.) A Dow Jones ipari átlag és az EuroStoxx európai index 9,5 százalékkal van januári csúcsa alatt, a Nasdaq technológiai indexe még kevésbé.
Ám a feltörekvő piacokon csúnyább a helyzet. Legutóbbi, év eleji csúcsáról az MSCI EM feltörekvő piaci részvényindex tegnapig 16,9 százalékot esett. A kínai piac pedig 23 százalékot süllyedt az utóbbi időben.
Fusson, ki merre lát
Zsiday Viktor az Alapblogon ezt írta: “Habár az egyensúlytalanságok jóval kisebbnek tűnnek, mint 2007-ben, de mivel évek óta nem volt komoly recesszió, ezért nem lenne meglepő, ha eljönne. A piacok mindenesetre azt üzenik, hogy baj van.” Majd hozzáteszi: fussatok.
Egy recessziónak komoly következményei lehetnek például az USA-ban, a nyugdíjba vonulók és a rokkantsági ellátás, az egészségbiztosítás terén. A Wall Street Journal nyomán a Marketwatch azt írja, az erre szolgáló amerikai állami biztosítási alapok (a Social Security két ága és a Medicare) a csőd felé haladnak.
Elfogyhat a nyugdíjalap
Június elején keveseknek tűnt fel egy fontos hír, hogy az amerikai államnak 1982 óta először hozzá kellett nyúlni ezen alapok tartalékaihoz, hogy kifizetéseiknek eleget tudjanak tenni. A Social Security a becslések szerint 2034-ben, a Medicare már 2026-ban kiürülhet, ha nem változik a finanszírozásuk.
Amerikai tőzsdeindex |
Ez arra késztetheti az USA törvényhozóit, hogy visszavágják a juttatásokat, emeljék az adókat, esetleg az igénybe vétel korhatárát. Illetve e három intézkedés valamilyen kombinációját alkalmazzák. (Hasonló dilemmákkal küzdünk Európában is, erről legutóbb itt írtunk.)
Tíz éve megy a szekér
Ez az amerikaiak jelentős része számára kész katasztrófa lenne, mivel a felük nyugdíjaskori jövedelmének legalább a felét, negyedük pedig legalább a 90 százalékát ebből az állami alapból kapja. Ezen kívül az öngondoskodás, a magánnyugdíj nagyon elterjedt az angolszász országokban.
Mostantól 2029-ig naponta (!) tízezer, az úgynevezett baby boom-generációba tartozó amerikai fogja betölteni a 65. életévét. Nekik különösen nagy nehézségekkel kell szembenézniük nyugdíjaskorukban. A magánnyugdíjak – nyugdíjalapok, nyugdíj-előtakarékossági és más megtakarítási számlák – ki vannak téve a tőkepiaci folyamatoknak, és már tizedik évébe lépett a gazdasági növekedés és a részvénypiaci hossz.
Nem lesz elég semmire
Egyre többen valószínűsítik, hogy pár év múlva ismét lesz kisebb vagy nagyobb recesszió, és a részvényárfolyamok is lefelé fognak haladni. Az is lehet, hogy hosszú ideig, évekig, fél évtizedig vagy még tovább. Ez elviheti a nyugdíja félretett pénzek egy komoly hányadát.
Bár a részvénypiaci emelkedés a magánnyugdíj-számlák egyenlegét 100 ezer dollár fölé vitte átlagosan, a Fidelity becslése szerint a baby boom-generáció legalább fele nem fogja tudni ebből az alapvető kiadásait sem fedezni.