Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségéhez (ÖPOSZ) tartozó önkéntes nyugdíjpénztáraknál az egyéni befizetések 11,5 százalékkal, a munkáltatói befizetések pedig 5,8 százalékkal nőttek a második negyedévben - közölte a szövetség a Privátbankár.hu-val.
Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ elnöke elmondta: annak érdekében, hogy az öngondoskodás terén nehezen beérő fejlődési ív ne törjön meg, az ÖPOSZ tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal, hogy a pénztári munkáltatói támogatásokat a 2017-től tervezetthez képest kedvezőbb adókörnyezettel ösztönözze az állam. A kedvezményes adózású pénztári juttatások nélkül ugyanis jelentősen visszaesne a nyugdíj- és egészségcélú megtakarítások mértéke.
Szépen hízik a nyugdíjvagyon
Az ÖPOSZ-hoz tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak összesített vagyona a második negyedév végén 1095 milliárd forintot tett ki, ez pedig 4 százalékos gyarapodást jelent az előző év azonos időszakához képest. Az érintett önkéntes nyugdíjpénztáraknak 1,06 millió tagja volt a második negyedév végén, így az egy főre jutó átlagos vagyon 1,32 millió forintra nőtt, ami éves szinten 6 százalékos többletet jelent.
Négy év alatt - 2012. második negyedévéhez képest - az önkéntes pénztárak összvagyona 312 milliárd forinttal (40 százalékkal) nőtt, az egy főre jutó átlag vagyon pedig 51 százalékkal emelkedett, ami fejenként 350 ezer forint növekedést jelent.
Az egészségpénztárak is jól mennek - biztos jó ötlet magasabb adóterhet vetni ki rájuk?
Az önkéntes nyugdíjpénztárakhoz hasonlóan az ÖPOSZ-hoz tartozó egészségpénztárak is jó negyedévet zártak. Az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva 16,5 százalékkal 2,7 milliárd forintra növelték egyéni befizetéseiket.
A pénztárak többsége az új jogszabályi lehetőségeknek köszönhetően egészség- és önsegélyző pénztárrá alakult át. Ennek köszönhetően az egészségpénztáraknál jelenleg a tagok az egészségügyi és gyógyszerkiadásaik mellett már akár az iskolakezdéssel, továbbtanulással, lakáshitelekkel és idősgondozással kapcsolatos, úgynevezett önsegélyező kiadásokra is fordíthatják az adókedvezménnyel támogatott befizetéseiket.
Az ÖPOSZ-tagok részesedése a teljes piacon |
A munkáltatói befizetések 6,5 milliárd forintot tettek ki. Az ÖPOSZ szerint ha a jövő évtől tervezett magasabb adóteher miatt a munkáltatói támogatások összege lecsökken, ezek a milliárdok nem az egészségmegőrzést szolgálják majd. Jelenleg ugyanis akár hárommillió ember egészségét biztosítják az egyéni és munkáltatói befizetésekből történő egészségpénztári költések, köztük olyanokét, akik a munkáltatói támogatás nélkül nem tudnának erre a célra pénzt fordítani a családi költségvetésből.
Az ÖPOSZ szerint több millió magyar munkavállaló jövője és egészsége múlik azon, hogy a kormány elfogadja-e a pénztárak azon kérését, amely a jövőben kiemelten támogatást biztosítana a nyugdíj és egészségcélú pénztári öngondoskodásnak.
Mi változik a cafeteriában? A cafeteria-módosítás két pillére közül az egyik az újabb adóemelés, a másik egy kommunikációs fordulat - évek küzdelme után így dőlhet el a cafeteria-háború. A régi elemek továbbra is adhatóak lesznek, igaz, magasabb adóteherrel - de még mindig olcsóbban, mintha ugyanennyi bért akarna kifizetni a vállalat. Ha tényleg nem lesz összeghatár, még jól is járhatnak a nyugdíjpénztárak. Korábbi elemzésünk >> |