Kinek a kötelessége?
A temetésről első körben annak kell gondoskodnia, aki ezt szerződésben vállalta. Ha ilyen személy nincs, a temetésre kötelezett személy sorban az, akit az elhunyt végrendeletében meghatározott, az elhunyttal elhalálozása előtt együtt élt házas- vagy élettárs, illetve az öröklési rend szerint az elhunyt legközelebbi hozzátartozója. Megnyugtató azonban, hogy ha a temetésre kötelezett személy nem elérhető, vagy nem teljesíti a kötelezettségét, az illetékes települési önkormányzat gondoskodik a végső nyughelyről.
100 000 forint alatt nincs temetés
„A temetkezési alapszolgáltatások árait önkormányzati rendelet, a budapesti köztemetőkben a fővárosi közgyűlés rendelete határozza meg” – mondja Mikolai Márta, a fővárosi temetőket üzemeltető Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK Holding Zrt.) munkatársa. Ez vonatkozik a sírhelyek megváltási és újraváltási díjaira, a halotthűtés, temetőn belüli szállítás, ravatalozó igénybevétel, szóróhely igénybevétel és sírásás díjára. Ezen kívül vannak szabadáras kategóriák is, jellemzően a kellékek és a kapcsolt szolgáltatások: a koszorú, a temetőn kívüli elhunyt-szállítás, az alternatív temetési módok (hajós búcsúztatás, légi szórás), valamint a különböző búcsúztatók (prózai, zenés, hangszeres).
A köztemetőkben sírhelyet minimum 25 évre, sírboltot 60 évre, urnafülkét és urnasírhelyet pedig általában 10 évre bérelhetünk, tehát eddig rendelkezünk annak használati jogával. Budapesten a legolcsóbb egy urnás fülke bruttó 33 000 forint. Az egyes sírhely ára bruttó 56 000 forinttól 540 000 ezerig terjed. Ehhez jön még a sírkő, a ravatal és a halottszállítás díja, így a végösszeg mindenképpen 100 000 forint felett lesz. A sírgondozási árak is széles skálán mozognak: árvácskákkal a sima kiültetés bruttó 2900, a teljes gondozás örökzölddel, hantkialakítással 68 000 forint.
Az árak temetőnként nagyon változóak, és függnek a sírhely temetőn belüli elhelyezkedéstől: egy bejárathoz vagy ravatalozóhoz közeli sírhely drágább. Vidéken ugyanakkor a budapesti költség felével is olcsóbb lehet a temetkezés.
Ár (forint) | Használati idő (minimum) | |
Urnafülke, urnasírhely | 33 000-től | 10 év |
Sírhely koporsó(k)nak |
56 000 - 540 000 |
25 év |
Sírbolt, kripta | 200 000-től | 60 év (néhány temetőben a kriptáé 100 év) |
Cetli a fejfán, vagy levél 60 évenként
A használati idő utolsó napjáig a temettetőnek, illetve halála esetén a törvényes öröklés rendje szerinti közeli hozzátartozónak újraváltási joga van a sírhelyre. Át is lehet ruházni a rendelkezési jogot, de csak a használati idő lejárta előtt. Ezután ugyanis, ha van rá lakossági igény, a temetési hely azonnal újraértékesíthető. „A budapesti temetőkben jelentős a sírhelytöbblet, így az esetek többségében erre nem szokott sor kerülni. A használati idő lejárta után is fenntartjuk a sírhelyet, legalább egy évig. Ezután is csak akkor értékesítjük újra, ha konkrétan az adott sírhelyre érkezik igény” – mondja Mikolai.
Újraváltás esetén a meghosszabbítás legrövidebb időtartama nem lehet kevesebb a használati idő tartamánál, díja pedig az eredeti „bérleti” díj 90%-a. Ha a temettető nem él ezzel a jogával, a sírhely bárki számára kiértékesíthető, a korábban ott eltemetett elhunytat pedig vagy exhumálják, vagy rátemetkeznek. Elképzelhető, hogy a legközelebbi látogatáskor már nem találjuk a temetőben a régi sírokat. Így ha a családban haláleset történik, nem csak az újabb temetésről kell gondoskodni, de annak is érdemes utánanézni, milyen sírok felett rendelkezett az elhunyt személy.
Az üzemeltető ajánlott levélben és temetői hirdetmény formájában értesíti a sír felett rendelkező személyt, emellett a síremlékre kihelyeznek egy figyelemfelhívó matricát is – ez a gyakorlat nemrég nagy botrányt kavart. „A postai levelek körülbelül egyharmada minden évben „címzett ismeretlen” felzettel jön vissza. Csak az utolsó betemetés megrendelőjének adatait ismerjük, így a legutolsó ismert cím akár 60 éves is lehet” – magyarázza Mikolai.
Pénzügyi segítség a temetéshez
Adómentes temetési segélyt a települési önkormányzatok nyújthatnak önkéntes alapon, ennek összege nem lehet kevesebb, mint a helyben szokásos, legolcsóbb temetés költségének 10%-a. A támogatás egészben vagy részben természetbeni szociális ellátásként is adható.
Temetési segélyt az kaphat, aki vagy úgy gondoskodott az elhunyt személy temetéséről, hogy arra nem volt köteles, vagy a temetési költségek viselése a saját, illetve a családja létfenntartását veszélyeztetik. Ez utóbbi esetben a segély a temetési költségek teljes összegét is elérheti.
A kérelmet a temetés előtt vagy után is be lehet nyújtani, mindkét esetben a segélyt kérő vagy az elhunyttal egy háztartásban élt családtag nevére kiállított számlákkal kell a kifizetéseket igazolni. Ha a temetési segélyt nem a haláleset helye szerinti önkormányzattól kérjük, a kérelemhez mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonatot is. A kérelem benyújtásának és elbírálásának részletes szabályait, a jogosultak körét az igénylés módját az önkormányzatok rendeletben szabályozzák.
Előre is gondolkodhatunk
Ha van rá lehetőségünk, hogy megkíméljük hozzátartozóinkat a temetéssel járó költségektől, kétféle konstrukció közül választhatunk.
Előtakarékossági szerződés esetén az üzemeltető az érvényben lévő áron kiszámítja a kívánt szolgáltatás keretösszegét. Ennek egy részét előlegként befizetjük, a többit pedig részletfizetéssel törlesztjük. Budapesten az előleg összege koporsós temetés esetén 140 000, hamvasztásos temetés esetén: 84 000, szórásos temetés esetén pedig 80 000 forint. A részletfizetés maximális időtartama 18 hónap, a törlesztőrészlet pedig nem lehet kevesebb, mint 5000 forint. A befizetett összeget az üzemeltető kamatozó bankszámlán helyezi el és a kamatokkal növelt összeget teljes egészében a szerződés alanyának kegyeleti szolgáltatására fordítja.
A másik lehetőség a kegyeleti célú életbiztosítás, ilyet a CIG Pannonia és a Signal biztosítóknál lehet igényelni.
A CIG Pannonia Pannónia Alkony biztosítását a megnövekedett érdeklődés miatt egy hete indították újra. A biztosítást 50-80 éves kor között bárki megkötheti, kockázatelbírálás nélkül. A díjfizetési tartam 5 és 20 év között mozog, a díjfizetés gyakorisága pedig lehet havi, negyedéves, féléves vagy éves. A biztosítási díj a díjfizetés tartama alatt nem emelkedik.
A számlára egyszeri összegeket is be lehet fizetni, amelyek szükség esetén bármikor hozzáférhetőek. Az ezekből képződő, hozammal megnövelt örökség nem része a hagyatéki eljárásnak, így a kedvezményezett gyorsan és öröklési illetékmentesen juthat hozzá. A képződött örökség után kamatadót sem kell fizetni. A beérkező díjakat a biztosító állampapírokba fekteti.
A Signal Biztosító Testamentum biztosítása a biztosított elhalálozása esetén fizeti ki a hozammal megnövelt összeget a kedvezményezettnek, egy összegben vagy járadékszolgáltatásként. Ha a fizetéssel nehézségek támadnak, a biztosítás díjmentesen leszállítható vagy visszavásárolható. A temetkezési vállalkozóval való elszámolást kérésre a biztosító átvállalja.