4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Káoszba fulladt Oroszország a hétvégén, de ez történelmileg-kulturálisan annyira nem meglepő. Prigozsin két fontos dolgot megtett: szembeszállt a rendszerrel és kimondta az igazságot. Ez már a vég kezdete Putyin számára. Nagyító alatt ezúttal az oroszországi Káosz Napok.              

A szépemlékű 80-as, 90-es években még a magyar sajtóba is eljutott az évente „megrendezett” Chaos Tage, azaz Káosz Napok híre. Ilyenkor a jólétbe beleunt punkok összegyűltek Hannoverben Németország minden részéről, hogy a hatalomnak szánt üzenetként „átrendezzék” kicsit a várost, majd – az attrakció csúcspontjaként – hatalmasat bunyózzanak a megfékezésükre kivezényelt rendőrökkel.

Miután sikerült betörni megfelelő mennyiségű kirakatot, felszedni elegendő utcakövet és meginni az összes fellelhető alkoholt, véget ért a „móka”. A punkok hazamentek, mint akik jól tették a dolgukat (kivéve természetesen a kórházban vagy rendőrőrsön ébredőket).

Az akció egyszerre volt játék és lázadás a rendszer ellen.   

A káosz hétvégéje

Valahogy a hannoveri performanszok jutottak eszembe a hétvégi oroszországi történésekről is. Mindkét eseménysor kaotikus volt, mindkettő a lázadásról (is) szólt, és mindkettőnél benne volt a levegőben, hogy „bármi” megtörténhet.

Van persze pár „apró” különbség. Míg Hannoverben szakadt punkok lázongtak, és maximum néhány utca külcsíne volt a tét, addig Oroszországban nagyhatalmú vezetők feszültek egymásnak, a tét pedig a Putyin-rendszer, az ukrajnai háború és térségünk jövője volt – na meg az, hogy fog-e füstölni este a Kreml. Az oroszok nem kispályáznak.

Wagner-harcosok egy cirkusz kapujában rekedt tankon a Don menti Rosztovban 2023. június 24-én. Fotó: EPA/STRINGER
Wagner-harcosok egy cirkusz kapujában rekedt tankon a Don menti Rosztovban 2023. június 24-én. Fotó: EPA/STRINGER

Ha belegondolunk, valójában nem meglepetés a hétvégi káosz. Nagyon is oroszos eseményeket láthattunk: mintha a XX. század eleji orosz történelem vagy egy XIX. századi orosz nagyregény elevenedett volna meg hirtelen.

Ha jól rémlik, már Dosztojevszkij „A félkegyelmű”-jében is feltűntek például Prigozsinhoz hasonló kétes, excentrikus figurák. Nem a főhősre, Miskin hercegre gondolok, mert neki legalább volt esze. (Aki pedig más típusú példákra vágyik, nézzen meg néhány Only in Russia videót a YouTube-on.)

Prigozsinnak vége

A Wagner-vezér mindenesetre elbaltázta a dolgot. Ennek három oka  lehet. Túl sokat ivott. Túl sokat kokszolt. Vagy valóban kevés észt osztottak neki anno. A félúton megállás, a hadüzenet utáni visszatáncolás ugyanis a lehető legrosszabb választás volt. Vagy eleve bele se kellett volna kezdenie, vagy végig kellett volna vinnie a lázadást.

Hogy miért fordította vissza a seregét Moszkvától mindössze 200 kilométerre, talán sosem tudjuk meg.

Talán elszámította magát abban, hogy a hadsereg nem állt az oldalára. Talán belátta, hogy egy háború kellős közepén nem egymást kellene öldökölniük. Talán mondtak neki  valami fontosat a telefonba.

Bármi is volt az, hatalma és birodalma egy pillanat alatt szétporladt, harcosai csalódtak benne. Fehéroroszországban már csak az árnyéka lesz régi önmagának. Ha lesz egyáltalán. 

Túl nagy tétben ugyanis nem fogadnék arra, hogy még egy év múlva is az élők sorában tudhatjuk majd. A helyében kerülném a szusi bárokat és a magasemeleti lakásokat. Persze lehet, hogy felesleges menekülni. Sokan egyszerűen csak eltűnnek. A cár keze mindenhova elér. “Putyin nem bocsát meg az árulóknak.”

Repedés a falon

Két dolgot azonban elért a Wagner-vezér. Egyrészt visszaadta a reményt az oroszoknak, hogyha nagyon akarják, lehet változás. Nem egyszerűen, nem fájdalom nélkül, de lehet. Az emberek őt éltették, vele fogtak kezet, az ő harcosaival szelfiztek.

Putyinért senki sem vonult utcára. Ő már csak egy féligazságok és tévképzetek fogságában élő öregember, aki a világtól elzárt bunkere mélyéről irányít egy hazug, igazságtalan, véres háborút.

És ezzel kapcsolatos Prigozsin másik fontos tette is: kimondta, hogy az ukrajnai háború megindítása hazugságokra épül. Ukrajna nem akarta megtámadni Oroszországot. Az ukrán kormány pedig nem náci.

És ezt alighanem minden józanul gondolkodó orosz tudja (lásd az orosz 1420 videóit). Csak többségük egyelőre nem meri kimondani.

Ez persze nem jelenti azt, hogy Kijevnek és a NATO-nak mindent szabad, mint ahogy azt sem, hogy Oroszországnak nem lehetnek jogos biztonsági igényei. De ez a kaotikus hétvége nem erről szólt.

Hanem a rendszer megrendüléséről. A szabadságvágyról. A változásról. Amely – előbb vagy utóbb, a történelem ezt tanítja – Oroszországot is el fogja érni.

A Nagyító korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Én mindenkinek javaslom, törvényes keretek közt, a sztrájkot!” — az utca emberét kérdeztük
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 22. 09:44
Mit gondol az utca embere a gyorsuló inflációról, a megélhetésről, illetve Magyar Péter beszédéről, valamint a lehetséges tavaszi politikai akciókról? A videóból kiderül. 
Szubjektív Alpesisí-világbajnokság helyszínén szurkolni – bakancslistás élmény
Kormos Olga | 2025. február 22. 06:01
A téli Ausztria egyébként is varázslatos tud lenni, de alpesisí-világbajnoksággal megfűszerezve még felejthetetlenebb élmény. A Világjáró ezúttal a Salzburg tartományban lévő Saalbachban rendezett eseményen járt, ahol nemcsak a sportolókat, hanem a turistákat is tárt karokkal várták. Sőt, még egy kis hóeséssel is elkápráztattak mindenkit. 
Szubjektív Magyar Péter kiterítette a kártyáit, egy ászt is – mit lép erre Orbán Viktor? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. február 21. 18:31
Magyar Péter politikai színrelépésének egyéves évfordulóján programbeszédet tartott a Tisza Párt első nagyszabású pártrendezvényén, ahol Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt is leigazolták. Hogyan értékelhetjük ezt a rendezvényt? Mit üzen az altábornagy ellenzékhez való „átigazolása”? Mit mondott Magyar Péter és Orbán Viktor a médiáról? Hiszünk-e a békében? Milyen is a szuverenitásunk? A kettős – a már elhangzott Tisza Párti, illetve leendő miniszterelnöki – évértékelő kapcsán ezekről is vitatkozott – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Gáspár András lapigazgató és Bózsó Péter újságíró.
Szubjektív Tornyok és teázók, nem tipikus turistáknak – Kuvait keleti kényelme
Durucz Dávid | 2025. február 15. 06:01
Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.
Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG