6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mosel-folyó völgye olyan, mint egy véletlenül megőrződött középkori kincs. Itt található a világ egyik legszebb szőlőskertje, a környéken pedig mesebeli városok sorjáznak. A Világjáró ezúttal a Mosel-völgyben járt.
 

Sosem értettem, hogy a szüret önmagában, mint vidám, nevetős, társasági esemény, miért nem turisztikai látványosság, sőt interaktív program? Hiszen a turisták imádják szedni – és kóstolgatni – a fürtöket, akár mint ingyen munkaerő is szóba jöhetnének, miközben még vásárolnának is a tavalyi meg azelőtti szüret gyümölcséből.

De a szőlősgazdák szerint – és ebben egyetértenek a magyar kollégák is – ilyenkor az idegenek csak láb alatt vannak, mert a szüret odaadást, figyelmet kíván.

A rómaiak telepítették az első szőlővesszőket

Mindez igaz a világ egyik legszebb szőlőskertjére, a Rajna-vidék-Pfalzban található Moselre is, amely szembemegy mindenféle előítélettel. Számosan ma sem becsülik a német borokat, és mindenek elé helyezik a francia, az olasz vagy a spanyol fajtákat, pedig a több ezer évvel ezelőtt itt élt rómaiak már tudták, mit csinálnak, amikor ide telepítették az első szőlővesszőket.

A Mosel-völgy, lent Cochem városa
A Mosel-völgy, lent Cochem városa
Fotó: Depositphotos

Németország turisztikai palettája, megannyi szeglete mindig újabb és újabb meglepetésekkel fogad, csak legyen időnk felfedezni. Berlin laza, fiatalos, graffitis, kortárs művészeti-filmes központ, Frankfurt nyüzsgő, a világ egyik legnagyobb légikikötőjével, Köln elegáns, Drezda kicsit szigorúbb – a Mosel folyó völgye pedig olyan, mint egy véletlenül megőrződött középkori kincs.

A táj rajongói gyakran idézik Ozoriust, a latin költőt, aki a szeszélyesen kanyargó folyót, az ég felé törő erődítményeket, várakat, klastromokat –  meredek, szőlővel borított domboldalakkal körülvéve – a bor amfiteátrumának nevezte.

Ónkupák, kőcsipkék, meg a mustármalom

A római múltat őrzi a hagyományos Römer pohár neve, fürtökkel és levélgirlandokkal díszítve, amelyből jól esik kortyolgatni a könnyű, világos Müller-Thurgaut. Igaz, a szüreti mulatságokon hajdanán literes ónkupákból itták a rizlinget, akárcsak a szomszédban a sört. Az itteni dombok alatt évszázadok óta hatalmas borospince-birodalom kanyarog.

A környéken számos mesebeli kisváros várja a turistákat, némelyik neve alig ismert külföldön.

Még Cochemé sem nagyon, amely a völgy egyik fő turistacélpontja – bizonyára szépen megőrzött, restaurált óvárosa, kőcsipkéi, angyalszobrai, Mosel-parti sétánya és persze az elmaradhatatlan várkastély miatt.

Ami egészen egyedi, az a mustármalom (Historische Senfmühle), ahol nemcsak megtudhatjuk, hogyan készül az igazi német Senf (azaz mustár), de kóstolhatunk és vásárolhatunk is.

Nemcsak bort őriztek a föld alatt

Más korra emlékeztet a Bundesbank Bunker, a Német Nemzeti Bank titkos bunkerja, amelyről évtizedekig talán még a szomszédban élők sem tudták, hogy mit rejt. Ebben a – ma már látogatható – bunkerban őrizték hajdanán az állami pénztartalékot arra az esetre, ha a hidegháború elfajulna és atomtámadásra kerülne sor.

Trier a legrégebben alapított német városnak tartja magát, ebből következően igen gazdag a legkülönbözőbb korban emelt erődítményekben és kastélyokban. Kihagyhatatlan a gigantikus Burg Eltz, amelyet több mint 600 éve kezdtek építeni.

Ha erre autózunk, ne hagyjuk ki Beilsteint sem – javasolta egy ismerősöm –, amely egy bájos kisváros, tipikus favázas házaival. Ha megpillantjuk, olyan, mintha egy díszletet látnánk – és nem tévedünk sokat, mert számos filmet forgattak itt.

A szintén mesebeli Beilstein
A szintén mesebeli Beilstein
Fotó: Depositphotos

Goethe és Apollinaire is járt itt

Hajdanán Traben-Trarbach kiemelkedő gazdagságáról volt híres, a német borkereskedelem központjaként, amit a szép, szecessziós épületek is tanúsítanak. Az úti könyvek az egyedülálló Buddha-múzeumot, mint látványosságot is ajánlják, bár nehezen illeszkedik ez a tematika és stílus ide.

Ami viszont autentikus és kihagyhatatlan, az a barokk Böcking-villa, a család több százéves históriája pedig különösen érdekes. A díszes villát 1750 körül Johann Adolf Böcking építtette. Itt élt a nemes família, egészen a 20. század elejéig.

Amint azt a múzeum prospektusából megtudhatjuk, a család kapcsolatban volt a világhírű Villeroy & Boch porcelángyár tulajdonosaival. Járt itt Goethe, sőt, ami inkább meglepő, a nagy francia költő, Apollinaire is, aki a Böcking-család egyik nevelője volt.

Tépdesd kézzel a malacot!

Ha megéheztünk a séta és múzeumlátogatás közben, nem lesz nehéz az éttermek, fogadók, borozók kínálatából választani. Amit ne keressünk: fine diningot. Nem mintha nem lennének erre képesek az itteni séfek, de ez egyszerűen nem ide való.

Ha valaki igazán autentikusan akarja az éhét csillapítani, akkor a cochemi lovagi játékokon kóstolja meg a ropogós malacpecsenyét, cseréptálban és tépdesse kézzel, középkori lovagok módjára.

Aki újabb kori élményekre vágyik, fogadja meg a gasztroguide-ok tanácsát és látogasson el a Traben-Tratbach-i Alte Zunftscheune nevű ínyenchelyre. A család 25 éven át hentesboltot működtetett errefelé, büfével és party szervizzel, de 1995-ben elhatározták, éttermet nyitnak.

Mivel szenvedélyesen gyűjtötték a régi használati és dísztárgyakat, a régi borpalackozó üzemet rusztikus pajtává alakították.

A történelmi boltíves pincék a „Traben alvilága” fantázia nevet viselik. A múzeum mellett bepillantást kaphatunk az eredeti konyhába is. Nyáron a nyitott, jókora terasz a legnépszerűbb a vendégek körében.

Az őszibarackpálinka meg a digitalizáció

A menü nyilvánvalóan elsősorban helyi, szájban szétomló sertéskarmonádlival, szószokkal, krumplival, káposztával. Persze nem is Németországban lennénk, ha ne gondolnának a különféle diétát igénylő vendégekre.

A gazda kínosan ügyel arra, hogy kizárólag helyi borokat kínáljon. A snapsz is itteni: finom őszibarackpálinkát vagy Moselle törkölyt ajánlanak aperitifnek vagy akár digestive-nek, érdemes megkóstolni.

A Mosel völgye azért is izgalmas, mert mindezt a történelmi emléket, hagyományt, a régi mesterségek űzését, felelevenítését a németek a legmodernebb technikával kombinálják. Az utak tökéletesek, a biciklitúrák több nehézségi fokban elérhetők – minden precízen, megbízhatóan működik.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

A Világjáró Extrát (El Camino) itt érhetik el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG