7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezekben a napokban nem érdemes Bázelbe utazni, hiszen szinte minden szálláshelyet lefoglaltak a 69. Eurovíziós Dalfesztiválra érkezők, de az év következő hónapjaiban igen. A város több napos élményt nyújthat, főleg a műemlékek és a kortárs művészetek kedvelőinek, no meg persze a sajtimádóknak. Ráadásul itt nem kell kerülgetnünk turistatömegeket. A Világjáró ezúttal visszatér a svájci-német-francia hármashatárnál fekvő településre.

Jártak már svájci óragyárban? A lobbi olyan, mint egy elegáns panzióban, utána meg mintha egy sebészeti műtőbe lépnénk be. A levegő portalanítva, makulátlan tisztaság, mindenki köpenyben, maszkban, kesztyűben dolgozik, pedig amikor ott jártam, még sehol se volt a Covid. Érthető, hiszen sokmilliós okos szerkentyűk készülnek itt, szinte kizárólag kézi munkával.

Az óraőrülteknek sokáig az évenkénti márciusi BaselWorld volt eme iparág Mekkája, mára ennek szerepe részben áttolódott Genfre. De a világ egyik fele májusban azért figyel majd Bázelre, mert itt rendezik a milliárdos nézettségű Eurovíziót, melynek döntője május 17-én lesz.

Bár a magyar közszolgálati televízió nem közvetíti, és Magyarország sokadik éve nem vesz részt a versenyen, a YouTube-on mégis szurkolhatunk magyar fellépőknek, hiszen Németország színeiben Abor & Tynna, azaz Bornemisza Attila és Tünde lép fel. (A szüleik magyarok, de Ausztriában nőttek fel, apjuk, Bornemisza Csaba a bécsi operaház egyik csellósa.)

Vonattal élvezetesebb

Bár ma már szinte fillérekért el tudunk repülni fapadossal Budapestről Bázelbe, a világ egyik gyógyszergyártási fellegvárába, akinek van rá módja, inkább a vasutat válassza. A svájci vonatozás maga is élmény, turisztikai attrakció, tipikus példája a helyi életformának. Nemcsak a páratlan kilátás, a gyönyörű dizájn, a pontosság és a makulátlan tisztaság miatt.

A Rajna, a háttérben a bázeli katedrálissal
A Rajna, a háttérben a bázeli katedrálissal
Fotó: Wikipédia/Lucazzitto

Egyszer egy svájci vonatozás közben megkérdeztem a kalauzt, hogy miért van piros szegfű az elegáns sötétkék zakója gomblyukába tűzve, mire azt felelte, ő is azok közé tartozik, akik nem értenek egyet bizonyos szakszervezeti vezetők követelésével, miszerint emeljék fel a béreiket. Ők elégedettek azzal, ami most jár nekik…

Na, erre sincs sok példa a világon. De arra se – és ez talán pregnáns példája lehet a létező demokráciának – hogy az Eurovízió megrendezéséről a városban népszavazást tartottak, mielőtt jóváhagyták volna a 34,9 millió svájci frankos költségvetést. A hivatalos végeredmény szerint a válaszadók 38 186 igen szavazattal, azaz 66,57 százalékkal támogatták a dalfesztivál finanszírozását, így Bázel lett a házigazda.

A tavalyi győztes, nembináris nemi identitású Nemo miatt egyébként is Svájc lett volna a rendező, de az kérdéses volt, hogy melyik város vállalja magára a lebonyolítást – Bázel mellett Bern, Genf és Zürich is pályázott. (Luganóban és Lausanne-ban több évtizeddel ezelőtt már rendeztek ilyen dalfesztivált.)

Nem kis összegű az Eurovízió költségvetése, bár óriási a turisztikai vonzata az eseménynek. Minden egyes fellépő egy bizonyos nevezetességet, illetve tipikus svájci mesterséget mutat majd be a kis videószpotokban, amik a produkciók között lesznek láthatók. A marketingnek bizonyára lesz eredménye, hiszen az Eurovíziónak van egy megszállott törzsközönsége – újabban, a közösségi média korában sokkal nagyobb, mint régebben.

A több napos versenysorozat forgatókönyve már régen kész. A delegációk a városházából lépnek majd ki a Marktplatzra, ezután áthaladnak a téren, hogy felszálljanak az ikonikus nosztalgiavillamosokra. Ezek a járművek komótosan, sétatempóban szállítják a delegációkat a Mittlere Brückén át a Messe Basel irányába, egyfajta városnézést is szolgáltatva. 

Az útvonal mentén különféle fellépők szórakoztatják majd a közönséget, többek között dobosok és dudások, a bázeli karnevál szereplői, táncegyüttesek, iskolai csoportok, alpesi kürtösök és techno előadók.

A St. Jakobshalle ad majd helyet a nagyszabású fesztiválnak, amelyre majd egy éve készülnek. 

Széfek és trezorok felett lépkedünk

Ami pedig a várost illeti, időtlen idők óta ugyanolyan, háború itt nem dúlt, a többszáz éves épületek tüchtigen rendbe hozva reprezentálnak több évszázadot. Itt láttam először kis zacskókat kihelyezve a kutyasétáltatóknak, valamint olyan utcaseprő gépet, amely az avart porszívózta fel a járdáról. Ez régen elképzelhetetlen luxusnak hatott Magyarországon.

A régi piactéren, a Marktplatzon sétálni mindig élmény. Az idegenvezetőnk, amikor leléptünk a buszról, megjegyezte, hogy minden lépést becsüljünk meg itt, ugyanis pár méterre alattunk bankok trezorjai bújnak meg, a világ leggazdagabb embereinek pénzével és ékszereivel.

A Marktplatz (piactér) és a városháza Bázel központjában
A Marktplatz (piactér) és a városháza Bázel központjában
Fotó: Depositphotos

Az óváros a Rajna és a Spalentor, a régi városkapu között terül el: macskaköves utcák, középkori templomok, szökőkutak, árkádos épületek, többnyire késő burgundi stílusban megálmodva. Fontos éke az óvárosnak az óratorony, amelyet 1545-ből származó ábrák díszítenek, az udvarán restaurált falfestmények láthatók a 1600-as évekből.

Templomok és múzeumok tucatjai várják Bázelben, hogy belépjünk a kapujukon. Az egyik, amelyre talán kevesebb figyelem jut, a Papírmúzeum, Bázelben ugyanis már az 1500-as években fejlett volt a papírgyártás.

Ami számomra a legnagyobb múzeumi élményt nyújtotta, az a Gagosian volt, mely a világ talán legmenőbb kortárs művészeti, globális nagyhatalma. 2024-ben a cég 300 embert foglalkoztatott, 19 városban. Egyebek között New Yorkban, Londonban, Párizsban, Beverly Hillsben, San Franciscóban, Rómában, Athénban, Genfben és Hongkongban van üzletük, amelyek épületeit a legnevesebb építészek tervezték. Larry Gagosian 1980-ban nyitotta meg első galériáját Los Angelesben,  ahol olyan fiatal kortárs művészek munkáit mutatta be, mint Eric Fischl és Jean-Michel Basquiat. Mára az éves árbevételük meghaladja az egymilliárd dollárt.

Ha turistáskodunk Bázelben, készüljünk fel rá, hogy sokat kell gyalogolni, mert szinte az egész belváros autómentes övezet.

Fondü és leckerli

A sör, a fondü meg a csokikóstolás – újabban workshop formájában – elmaradhatatlan, bár legalább olyan híres a leckerli, amelynek hagyománya hatszáz éves és egyike a svájciak által kedvelt desszerteknek, főleg karácsonykor. 

Egyfajta mézeskalács ez, de nem hasonlít a magyarra, eredendően puha, kissé ragacsos a tésztája, zsiradékot és tojást sem tartalmaz...viszont van benne helyi pálinka! Különféle Leckerli tanfolyamokat szerveznek az itteni pékségek és cukrászdák a turistáknak.

Szintén óriási élmény eljutni egy svájci sajtműhelybe, de nem árt előre megszervezni a hely megközelítését, mert többnyire a város szélén találhatók.

Bár a fapadosok olcsón eljuttatnak a világ egyik legélhetőbb városába, Bázelbe ne induljunk el „vastag” bankkártya nélkül. Igaz, az utóbbi két-három évben a hazai élelmiszerárak kezdenek közelíteni a svájciakhoz.

De azért spórolni itt is lehet: egy barátnőm például azt mesélte, hogy – bár azt nem tudjuk, hogy ez mennyire általános – ha bemutatjuk a reptéri transzferbuszon a sofőrnek a szállás visszaigazolását, akkor ingyen utazhatunk oda-vissza. (Az már csak hab a tortán, hogy a reptér egyébként közigazgatásilag Franciaországhoz tartozik, elvégre Bázel három ország határánál fekszik.)

Ugyancsak sokat lehet spórolni azzal, ha a szálloda recepciósa kiállít egy kártyát a szállásfoglalásunkról, mert ez feljogosít az ingyen tömegközlekedésre, sőt, múzeumokban is kaphatunk kedvezményt. Utazás előtt persze azért nem árt utána nézni, mennyire naprakészek ezek a kedvezmények.

A Világjáró többi cikkét itt, további beszámolóinkat a városról pedig fent és alább olvashatják:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Melegedő óceánok – egyre pusztítóbb viharok
Káncz Csaba | 2025. május 12. 09:28
A korallzátonyok károsítása mellett az óceánok emelkedő hőmérséklete hozzájárul a viharok erősödéséhez. A felesleges hő a hurrikánok üzemanyagaként szolgál, ami erősebbé és pusztítóbbá teszi őket – különösen a part menti, sőt a szárazföldi közösségek számára. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Egy pohár prosecco „A Keresztapa” forgatási helyszínén – kihagyhatatlan dolgok Szicíliában
Kormos Olga | 2025. május 10. 06:01
Barangolás „A Fehér Lótusz” második évadának helyszínén, egy jéghideg ital elkortyolása a Bar Vitelliben, felkapaszkodás a hajtűkanyarokban a hegyekbe egy napfénytetős Fiat 500-assal, gyors ebéd a palermói gasztropiacon vasárnap, füstölgő Etna – rengeteg dolog jöhet szóba egy szicíliai körutazáson. A Világjáró ezúttal Európa hetedik legnagyobb szigetén járt. 
Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG