8p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A svájci nagyváros farsangi hagyománya a hamvazószerda utáni hétre esik. Idén egy rövid időre belepillanthattunk, és megnéztük a katedrálist is, amely egyszer egy különös eseménynek is helyt adott. A Világjáró e heti állomása: Bázel.  

A francia-német határhoz közel fekvő Bázelt eredetileg csak a repülőtere miatt kerestem volna fel, mivel az Európai Parlament márciusi ülésszakára igyekeztem tudósítani, és az EuroAirport repülőtéren szálltam át a Strasbourgba vivő buszra. A város és környékének rendhagyó farsangi szokásairól a repülőn mellettem ülőtől értesültem. Nem számítottam rá, mivel már a böjt idejére esik, és így kilóg az „igazi” farsangból. 

Szeretek beszélgetni, mert így beszélgetőtársaim személyes látószögéből tárul fel a világ. A helyhez kapcsolódó érdekességek, történelem is beszivárognak saját élményeim közé.

A bázeli katedrális uralkodik a Rajna fölött
A bázeli katedrális uralkodik a Rajna fölött
Fotó: Klasszis Média/Bózsó Péter

A különleges státuszú reptér

A teljes nevén EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg egy különleges jogi státuszú nemzetközi repülőtér, amelyet Franciaország és Svájc közösen üzemeltet. A francia-német-svájci hármashatár közvetlen közelében, Franciaország területén, Saint-Louis községben helyezkedik el, mindössze 6 kilométerre Bázeltől. Különleges jogállását egy 1949-ben kötött szerződés alapozza meg, amely lehetővé teszi a közös igazgatást.  Korábban a reptér útlevélkezelés szempontjából két részre oszlott, mivel Svájc nem volt tagja a schengeni egyezménynek. Ez azonban 2009 márciusában, Svájc csatlakozásával megszűnt. 

A reptér egyedülálló státuszát jelzi, hogy három IATA repülőtérkóddal is rendelkezik: a BSL (Bázel) a svájci kód, az MLH (Mulhouse) a francia kód, az EAP (EuroAirport) pedig a nemzetközi jelölés.

A megosztottság miatt két kijárata is van, az egyik Franciaországba, a másik Svájcba vezet. A csapóajtókon már nem lehet visszamenni. Schengen ide vagy oda, egy kerítés húzódik a két határ között, ami az épületből való kilépés után rögtön látszik. De ne essünk kétségbe! A beszállási oldalon megtalálhatjuk a kulturált átjutás lehetőségét a másik országba.

Ahogy útitársam is figyelmeztetett, a telefonhálózatokkal Svájcban vigyázni kell. Itt nincs Schengen, és ha nincs megfelelő előfizetésünk, akkor „meglepetés érhet” minket a barangolásos díjszabással. Engem nem ért meglepetés.

Továbbá, mivel a reptér területét Svájc csak bérli, perre mentek az országok azzal kapcsolatban, hogy melyikük felségterületén üzemelnek a mobiltársaságok. Ez francia győzelemmel végződött: a repülőtéren francia mobilcégek működnek, EU-barát tarifákkal.

A reptérről az 50-es busz repít be Bázel főpályaudvarához, amely sétálótávolságra van az óvárostól. A kétnapos városi bérlet annyiba kerül, mint egy oda-vissza út. A busz többcsuklós, és úgy néz ki, mint egy gumikerekes villamos.

Az 1907-ben épített impozáns pályaudvar a svájci vasutakat szolgálja ki. Van egy francia pályaudvar TGV-gyorsvasúttal és egy német pályaudvar is. Itt egy nagy előcsarnokban svájci hegyeket ábrázoló freskók vannak. A pályaudvar előtti tér egy szintben van. Nincs járda, nincs padka. Óvatosan közlekedik mindenki.

A böjti karnevál

A „Csókhoz” címzett kis asztalos, kis parkban lévő étterem mellett indultam el az óvárosba. Egy templom oldalában kávézó volt, a torony aljából szolgálták ki a vendégeket. A kávézóba belépve egy kis ajtón egy feliratot vettem észre: templom. Beléptem. Zenekar próbált, gondolom a karneválra készültek.

A fesztivál hamvazószerdát követő hétfőn, pontosan hajnali 4 órakor kezdődik – teljes sötétségben, írja a látványosságot bemutató egyik honlap. Az ekkor kezdődő „Morgestraich” során a belvárost kézzel festett, világító lámpások tengere árasztja el, miközben ezrek vonulnak végig a városon csapatokban, beöltözve, kosztümben, fúvósokkal és dobbal kísérve – egészen csütörtök hajnalig, amikor az „Ändstraich” pontosan négy órakor véget vet az ünnepségsorozatnak.

A bázeli városháza belső udvara
A bázeli városháza belső udvara
Fotó: Klasszis Média/Bózsó Péter

Innen a szomszédos, modern színházhoz mentem. Vonzanak a brutalista stílusú épületek. Itt a beton könnyed, ívelt vezetését csodáltam meg a hatalmas belső térben, amely egyben előtér és kávézó is. A színház előtt kis tó található, amelyben vicces, mozgó szobrok vannak: spriccelnek, lapátolnak, zubogtatnak.

Már azt hittem, hogy lemaradok a fő, karneváli eseményről, amikor a díszes városháza előtt egy clique-be botlottam. Így hívják az azonos jelmezű felvonuló zenekarokat, amelyek az óvárosban nagy kört tesznek meg. Két hídon is átmennek, és az „új” óvárosban, a Rajna túlpartján is kiváló hangulatot okoznak. Ez az északi városrész a lapos, azaz a „pesti” oldal a „budaival” szemben. 

Átmenve a hídon még két clique-kel találkoztam. A helyiekhez csatlakozva kiültem a Rajna napfényben úszó partjára, ahol lépcsős partoldal van, az üldögélők kedvére téve. A hattyúkat is néztem a hömpölygő folyóban. Kedvem támadt egy jövőbeni úszásra, de ez egy másik történet lesz.

A katedrális

A Rajna bal partján, a déli oldalon kis domb fekszik. Ezen áll a svájci németül Basel Minster, németül Basel Münster néven ismert katedrális. Az 1356-os bázeli földrengés után újjáépítették. A mester a freiburgi, az ulmi és a strasbourgi dómon is dolgozott, és a strasbourgival némi hasonlóságot is véltem felfedezni. 1500-ban fejezték be a déli Szent Mártonról elnevezett torony építését, amelyre élvezettel másztam fel.

A katedrális könnyed építmény, a szomszédos kerengőt is érdemes megtekinteni, valamint a kilátást a Rajnára a templom mögötti, kőkorláttal védett kilátótérről. A templom hajóját fa padlóba rejtett, fémrácsos kürtőkön keresztül meleg levegővel fűtik.

A fő vonzerő a kilátás a tornyokból. Egyedül nem engedik fel az embert az esés veszélye miatt. Így bevártam egy kedves hamburgi nyugdíjas párt és együtt másztunk fel. A lépcső szűk és nincs világítás, csak az eredeti ablakok által. A gótikus, szellős stílus miatt ez épp megfelelő. Én szeretem az autentikusságot, és remélem, a jövőben sem teszik csili-vilivé a tornyokat a biztonsági előírások miatt. Már-már azt hittem, hogy nincs feljebb, de volt! A kilátás egyszerűen fantasztikus, és egy harangot is jól szemügyre vettem.

A bázeli Rajna-parton sokan sütkéreznek
A bázeli Rajna-parton sokan sütkéreznek
Fotó: Klasszis Média/Bózsó Péter

A vörös templom

Számomra a katedrális külön szót érdemel Louis Aragon Bázeli harangok című regénye miatt. A cím a város főtemplomának harangjaira utal. A középkorban a harangoknak fontos szerepük volt a város védelmében, mivel riasztórendszerként is működtek: figyelmeztették a lakosságot a közelgő veszélyre, például támadásokra vagy ostromra. A későbbi idézet érthetősége érdekében megemlítem, hogy 1476–1477-ben Merész (Burgundiai) Károly több hadjáratot is indított Svájc ellen, de végül vereséget szenvedett a kantonok szövetségétől.

1912-ben a II. (Szocialista) Internacionálé tartotta a városban a háborúellenes kongresszusát, amely Aragon regényének záró- és csúcspontja. A bázeli kongresszus egy rendkívüli ülés volt az európai háborús feszültségek fokozódása miatt. Európa szocialista politikusai ebben a semleges városban gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a militarizmus ellen, és a béke érdekében szólaljanak fel.

A katedrális egyik harangjának nyelvét most jól lelakatolták
A katedrális egyik harangjának nyelvét most jól lelakatolták
Fotó: Klasszis Média/Bózsó Péter

A város vezetése, valamint az egyház képviselői engedélyezték a bázeli katedrális használatát a gyűlések számára. A szimbolikus helyszínválasztás a kongresszus erkölcsi és politikai üzenetét erősítette.

„Jusson eszükbe a kormányoknak (...) valahányszor felidézik a háború veszedelmét, milyen könnyű, milyen egyszerű volna a népeknek kiszámítani, hogy tulajdon forradalmuk sokkal kevesebb áldozatba kerül, mint a mások háborúja” – mondta a francia szocialista Jean Jaurès a vörös zászlókkal teli katedrálisban. Két évvel később merényletben meggyilkolták.

Aragon az első világháború megakadályozásának elbukott kísérletét, a kongresszus vezérszónokának fellépését  keserűen kommentálja. Szabad fordításban:

„Hiába gondolta az ember, hogy a katedrális is része az eseménynek, hogy épp ott fog felcsendülni a béke szava, a harangok zúgása visszavonhatatlanul a vészharang hangját idézte. A háborút, a veszélyt hirdették. Nem tudtak megszabadulni évszázados szerepüktől. Súlyosan jajdultak fel, akárcsak Merész Károly idejében.”

Az Európai Parlament épp az idei bázeli böjti farsang alatt, március 12-én szerdán szavazott az európai védelem megerősítésével kapcsolatos álláspontjáról, amelyet 419 szavazattal, 204 ellenében és 46 tartózkodás mellett fogadtak el.

Reméljük, a bázeli harangok most nem vészjelzést adnak, hanem végre a békét hirdethetik.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Emberek, ébresztő! – az utca embere a jelenlegi helyzetről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. július 12. 10:43
Járókelőket kérdeztünk arról, hogy az országos választásokra készülődve hogyan látják hazánk helyzetét, milyen kormányra számítanak, és mit szeretnének ettől a kormánytól.
Szubjektív Kék ház, befőttesüvegekkel és szaunával – a Múmin-völgyben kalandoztunk
Elek Lenke | 2025. július 12. 05:46
Először egy stockholmi lakásban találkoztam a múminokkal, ezekkel a hasas, vízilószerű, hosszú farkú állatokkal, egy öblös, hosszú kávénak való bögrén. Később egy reptéri shopban, majd a tamperei múzeumban is láttam őket százával. A korántsem gyermekded, csípős-keserédes humorú északi trollok köré egész élmény- és médiabirodalom épült Skandináviában. A Világjáró ezúttal egy skandináv mesevilágban és annak valóságos helyszínein járt.
Szubjektív Romokban a magyar gazdaság, Dánia felől újabb csattanós pofonok érkezhetnek – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton | 2025. július 11. 18:31
Csökken a foglalkoztatottság. Elvették a külföldiek a magyarok munkáját? Mit tehet a NER? Most akkor merre tart a kiskereskedelem? Mitől nő újra az infláció? Mire lesz jó a Tisza párt falusi lapja? Mt várhatunk a dán EU-s elnökségtől? Mit tanulhatunk a demokrata New York-i polgármester-jelölttől?
Szubjektív Putyin tudja, hogy hol van a NATO Achilles-sarka
Káncz Csaba | 2025. július 8. 19:23
Ha az Észak-Atlanti Szövetség nem áll készen arra, hogy megvédje a Suwalki-folyosót, a következő háborút nem Ukrajnában fogják megvívni – hanem az EU területén. A Nagyítóban ezúttal a NATO Achilles-sarkát vesszük górcső alá.
Szubjektív A franciák puszta jóindulatból ennyire bunkók?
Litván Dániel | 2025. július 5. 06:17
A Világjáró ezúttal Korzikán időzött – és rájött, hogy miért is viselkednek sokszor a franciák úgy, ahogy.
Szubjektív Benyomta a vészcsengőt a Fidesz, már utcahosszal vezet a Tisza – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. július 4. 18:46
A Pride betiltása felsült, a gazdaság repülőrajtja elmaradt, miközben a Tisza már utcahosszal vezet a közvélemény-kutatásokban. Már a Fideszen belül is is reális lehetőségként kezelik a választási vereséget, és Orbán Viktor helye sem sziklaszilárd. De lesz-e csere a kormányrúdnál? El lehet-e csábítani a szavazókat az újabb osztogatásokkal? Mit várnak hívei Magyar Pétertől: jobb életet, normálisabb országot vagy elszámoltatást?
Szubjektív A nap képe: a Pride-felvonulás bevette Budapestet
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 16:46
Szombat délután háromkor kezdődött a betiltott budapesti Pride.
Szubjektív A Fidesznek nincsenek elvei – az utca embere az idei Pride-ról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. június 28. 10:36
A kormány idén lépéseket tett a szokásos budapesti meleg büszkeség felvonulás, a Pride ellehetetlenítésére, de a főváros ellenáll, és megrendezi az eseményt. Erről a politikai helyzetről, valamint a szexuális kisebbségek hazai jogairól kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Bajorország szíve, ahol bronzba öntötték a pápát
Vágó Ágnes | 2025. június 28. 06:01
Regensburg egy fiatalokkal teli, ősi város, ahol a sétahajót Keplernek hívják, XVI. Benedek pápának pedig három bronzszobra van. A Világjáró e heti állomása Bajorország egyik legnagyobb múltú települése.
Szubjektív Sorra érik a pofonok a Fidesz-kormányt – nem furcsa az időzítés? – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. június 27. 19:14
Hogy került megint csődhelyzetbe Budapest? A Pride-üggyel mindenképp öngólt lőtt a Fidesz? Az MNB-től és az ÁSZ-tól is kapott komoly pofonokat a kormány, amely jelentős devizaadósságot volt kénytelen felvenni – miből lesz akkora osztogatás, ami kiegyenlíthet egy 15 százalékpontos Tisza-előnyt?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG