Ellmauban a levegő kristálytiszta, a Wilder Kaiser panzió teraszáról hívogatnak a több ezer méter magas, havas hegycsúcsok, az erkélyekről omlik le az utánozhatatlanul dús, osztrák futómuskátli. Színpompás, nőies népviseletbe, dirndlibe öltözött hölgyek szállnak ki a Mercedesből, amikor vasárnap elmennek a templomba.
Nekivágtunk végül – és megérte. Tényleg élhető és nyugodt, bár mondjuk ezen nem voltam nagyon meglepve. A családi ház, illetve a rendelő, ahol a "Der Bergdoktor", azaz "A hegyi doktor újra rendel" forgatása zajlik immár 17 éve, valóban olyan, mint a filmeken.
Patyolattisztaság és muskátliözön
Mindenütt patyolattisztaság, a centire egyforma fahasábok szigorú rendben felhalmozva a ház mögött várják a telet. A harsogó zöld fű katonásan lenyírva. Az erkélyen áthajló muskátliözönön egyetlen elhervadt virág vagy sárguló levélke nem kókadozik.
Európai egzotikum – és szabadon másolható. Nekünk, magyaroknak még nem sikerült, a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év után is nagyot változik a táj, amikor átlépjük Sopronnál a határt. Persze nem fontos mindezt utánozni – elég, ha irigykedünk olykor.
Kerítés nincs, minek is. Ellmauban, amely 820 méter magasan található a tengerszint felett, és amely Kufstein régióhoz tartozik, közel Innsbruckhoz, 2700-an laknak és mindenki ismeri a másikat.
A festői vidék a Ski Welt síterep része.
A Wilder Kaiser-hegység meredek, erdős dombjai és sziklacsúcsai közelében se szeri, se száma a téli sportolási lehetőségeknek. Nyáron a terület ideális terepe a sétának, a hegyi kerékpározásnak. A hegymászók Kánaánjának is nevezik, pedig Tirolban akad még hasonló előnyökkel kecsegtető vidék.
A település nevét 1153-1156 között a Herrenchiemsee-kolostor egyik régi pergamenjében említik először. 1214-ben már állt a templom, amely ekkor Söllhöz tartozott. Mindig fontos kereskedelmi központként tartották számon. Mivel a falu a Kufstein és Innsbruck közötti útvonalon fekszik, 1616 körül Ellmauban egy posta épült itt, amelyet a Kaisermann család vezetett, egészen a 20. századig.
Nem estélyiben fejik a tehenet
A mai virágzó városkában természetesen mindegyik régi épület csodásan fel van újítva, a most felhúzottak esetében pedig ügyelnek arra a tervezők – meg az önkormányzat –, hogy az új létesítmények illeszkedjenek stílusban a többihez.
Persze itt is akadnak bajok, például a téli sportokból eredő síbalesetek, vagy éppen ritka, halálos kimenetelű genetikai betegségek, elvégre a hegyi doktornak, akit hosszú évek óta Hans Sigl, a nagyon népszerű, 190 centis, sármos színész személyesít meg tökéletesen, kell, hogy munkája legyen.
A sorozat sikerének titka, hogy nem fordul elő benne durva, értelmetlen erőszak, senki sem üldöz senkit, nem gyilkolnak percenként. Ez nem sci-fi vagy akciófilm, a nők pedig nem huszonéves plasztikázott szépségkirálynők. Olykor őszülnek, tán hetven kilók, arcukon anyajegy, szeplő is látható, és nincsenek feltűnően sminkelve.
A tehenet nem estélyi ruhában fejik, kötényükön kerti munkák nyoma, a fejükön kendő. Élő, valóságos emberek, mindegyiknek van családi gondja, baja, hibája – ettől rokonszenves az egész.
Olyannyira, hogy Ellmau, ahol a sorozat központi cselekménye zajlik, népszerű turista célpont lett az elmúlt években. Se szeri, se száma az olcsóbb panzióknak, olyanoknak, mint amilyennek Suzanne a tulajdonosa a filmben, egészen a jakuzzis luxus szállodáig.
Élő népviselet ünnepekre és munkaruha
A sorozatban a női szereplők gyakran hordanak dirndli. Amikor eldöntöttük, hogy Tirolba indulunk, előkerestem a szekrény mélyéről életem első, kislány korombeli dirndlijét, amely málnaszín és búzavirágkék, fehér, puffos ujjú blúzzal, kikeményített, hátul masnis köténnyel, a mellényrészen szép, mintás ezüst színű gombocskákkal, ahogy kell. Valamikor nagymamám lelt rá Debrecenben, a zsibogón, amely a pesti Ecseri piacnak felelt meg, csak mindig sokkal emberibb léptékű volt.
Ez az osztrák-német, de főleg tiroli és bajor hagyományos öltözék azon kevesek közé tartozik, amely ma is élő népviselet, bár mára inkább ünnepekkor, jeles alkalmakkor veszik ki a szekrényből.
Vagy éppen munkaruhának használják, elegánsabb, főleg turisztikai központban lévő üzletekben.
Még azon hölgyek is felöltik olykor, akik egyébként a Guccinál vagy az Armaninál vásárolnak. Olyan népviselet ez, amelynek borsos árú, luxus változata is akad, de motívumai olykor a hétköznapi ruhákon is fellelhetők.
Mostanság is része sokszor a míder, bár ma már ritkább a kemény fűző. Gyakran felöltik a hagyományos kínálatú osztrák és bajor éttermek felszolgálói, mint ahogy azt a filmsorozatban is látjuk.
Ékszerként kiegészítő lehet a nyaklánc, fülbevaló, kitűző, ezüstből, agancsból vagy akár állatfogakból. A hideg időkben felöltenek rá hasonló stílusú nehéz kabátokat, magas nyakkal, vastag, ujjatlan kesztyűkkel és gyapjúkalapokkal.
Érdekes, hogy egyébként dirndlit Magyarországon manapság is varrnak, sőt az egyik népszerű online áruháznak is jelentős a választéka ebből a míves, sok kézi munkát igénylő viseletből.
Martin Gruber doktort látni, élőben
A helyi legfőbb látnivalók a hölgyek körében természetesen a filmsorozat forgatási helyszínei. Mindenki abban bízik, aki ide utazik, hogy bekukkanthat a forgatásokra. Állítólag kevésbé bánják a szereplők, és nem olyan szigorú a biztonsági rendszer, mint Amerikában.
Hans Sigl persze a fő vonzerő, az egyik legnépszerűbb osztrák színész, sorozatok főszereplője, kabaré-előadó, énekes és televíziós műsorvezető.
Ha kell, akkor irodalmi klasszikusokat is felolvas, miközben a német nyelvű bulvármagazinok címlapsztárja, a társasági élet gyakori szereplője. (Ne feledjük itt megjegyezni, hogy hazai sikerének egyik titka, hogy Epres Attila szinkronizálja őt, kiválóan.)
2008 júniusa óta házastársa Susanne Sigl zenész és fotós, a bajor Ammersee-tónál élnek.
És végül néhány gyakorlati tanács. Ha Ellmauba tartunk, utazhatunk persze autóval is, bár a település Ausztria nyugati határa közelében fekszik. Innsbruckba repülővel a legpraktikusabb eljutni, viszont akkor autót kell bérelni ahhoz, hogy szabadon barangolhassunk a környéken. Igaz, jó a buszközlekedés is. Ha az Innsbruckba való repülés mellett döntünk, kár volna kihagyni a közeli Swarowski birodalom megtekintését, nagyszerű program.
A gasztronómiáról is ejtsünk szót: a szokásos osztrák aduászok mellett, mint a Wiener Schnitzel vagy a Kaiserschmarni, laktató, húsos, gombócos, savanyú káposztás, szószos fogások közül válogathatunk a fogadók étlapjain.
A snapsz megkóstolása kötelező. Amint az a filmsorozatban is látható, errefelé nem vetik meg a helyi szeszeket, köztük a sört és a bort sem: a mérsékelt alkoholfogyasztás a jelenetek természetes része.
A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.