Orbán Viktor szerdán nagy csinnadrattával, „jó hír”-ként jelentette be, hogy „800 ezer magyar családnál komoly pénz álla a házhoz”, mivel „az állampapírok után 2025-ben 1700 milliárd forintnyi kamatot fizetünk ki a magyar lakosságnak”.
Azonban ezzel a bejelentéssel nem csak az a baj, hogy a miniszterelnök nagy eredményként kommunikálja, hogy a magyar állam kifizeti az állampapírok után jogszerűen járó kamatokat.
„Sajnálatosan van egy csomó magyar, aki ezekből a kamatokból egy büdös fityinget nem fog látni. Vagy azért, mert esze ágában nem volt beletenni állampapírba pénzt, de szerintem a nagy többség azért, mert nem volt olyan megtakarítani való pénzre az elmúlt 2-3-4-5 évben, amit ő állampapírba tehetett volna”
- fogalmazott Gáspár András, a Klasszis Média lapigazgatója a lapcsoport szubjektív beszélgetős műsora, az Ez Viszont Privát legújabb adásában. (Az alábbi videó a beszélgetés ezen részétől indul.)
Gáspár azzal folytatta, hogy nem arról van szó, hogy az érintett 800 ezer családon kívül az emberek más befektetési lehetőségeket kerestek volna, és mondjuk részvényeket vásároltak volna állampapír helyett, hanem arról, hogy rengeteg embernek alig van félretett pénze.
„Tehát van ez a viszonylag szűk réteg az országon belül, aki most részesül ebből a nagy pénzesőből, és egyébként ezeket a magas kamatokat pedig a magyar állam adja, tehát az adófizetők adják közvetlenül. Akik nem fizetnek adót, mert mondjuk nyugdíjasok vagy még nem aktívak, mert fiatalok, nekik meg ez a pénz nem lesz elköltve jobb kórházi ellátásra, jobb iskolára, és így tovább, mert hát ki lesz fizetve kamatként ennek a 800 ezer embernek” – foglalta össze Gáspár András.
A lapigazgató arra is rámutatott, hogy mivel a 800 ezer családból sokan e pénz nélkül is nagyon jól élnek, ők már nem fognak érezhetően többet költeni a boltokban vagy a benzinkutaknál:
„Ő nem fog még egy Teslát venni, ő nem fog még egy kicsit többet tankolni a jachtba azért, mert lejárt az állampapírja, hanem semmi. Tehát ugyanannyit fog ő fogyasztani, csak még több pénze lesz.”
Csabai Károly, az Mfor és a Privátbankár főszerkesztője pedig egy másik problémára hívta fel a figyelmet. Mi lesz, ha tényleg elköltik ezt a pénzt az emberek?
„A gazdasági növekedés nagyon jó lesz, szép lesz, arról az ágról, hogy a lakossági fogyasztást meglódul, de hát ugye a vállalati beruházások már kevésbé. Viszont akkor mi lesz a finanszírozással? Akkor ki fogja finanszírozni azt az irdatlan nagy költségvetési hiányt? Ja, hogy áfából bejön annyi... Hát, annyi nem fog bejönni”
- mondta, hozzátéve, hogy uniós források továbbra sincsenek, a kínai hitelek drágák és bár pontosan nem tudjuk a feltételeiket, komoly politikai kondíciókat is tartalmazhatnak.
Litván Dániel, az Mfor és a Privátbankár újságírója pedig azt a kérdést tette fel, hogy mennyivel dobná meg vajon az inflációt az, ha ez az 1700 milliárdot tényleg elköltenék az emberek.