4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.

A 2024 novemberében megszületett választási eredményről nemcsak napokig, hanem hónapokig, sőt akár évekig fognak beszélni, ugyanis ez az amerikai demokraták páratlan kudarca volt – egyúttal kőkemény emlékeztető arra, hogy nem lehet kétszer egymásután azzal választást nyerni, hogy valaki nem Donald Trump.

A Fehér Házba egy elítélt, az ország demokráciájának alapköveit rendszeresen megkérdőjelező, szélsőséges nézeteit egy pillanatig nem elrejtő elnök fog beülni, kiegészítve egy összeesküvés-hívő, rendkívül népszerűtlen alelnökkel. Emellett a demokraták óriási pofára esése az is, hogy elvesztették a szenátusi kontrollt, valamint a kongresszusban is tovább gyengültek, így Trump lényegesen kényelmesebb helyzetből vághat neki utolsó négy évének. Hiszen terveinek végrehajtását csak komoly kétpárti alkudozás során akadályozhatja meg majd ellenzéke, az elnök alapjáraton számíthat majd a stabil republikánus többségre.

Persze, ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a jelenlegi állás szerint bármi történik is, az Egyesült Államokban 2026-ban félidős választásokat fognak tartani, amelyen Donald Trump elnöki teljesítményének első két évére direkt visszajelzést adhatnak majd a szavazók – azaz könnyen lehet, hogy ekkor újból kékbe fordul majd a szenátus (ez a demokraták színe – a szerk.), és a képviselőházban is csökken a Republikánus Párt előnye.

A demokratáknak arra építenie azonban, hogy két év múlva lehet, hogy más lesz a felállás, úgy, hogy Trumpot még be sem iktatták, egyelőre túlzás. A pártnak jelenleg ennél egy sokkal fontosabb kérdésre kell megtalálnia a választ:

mégis hogyan vesztették el ennyire csúnyán a választást?

Joe Biden ideje leáldozott
Joe Biden ideje leáldozott
Fotó: EPA / LUONG THAI LINH / POOL

Joe Biden hazudott

Ugorjunk egy pillanatra vissza 2020-ba, amikor a koronavírus-járvány által rendkívül megviselt Amerika Trump megosztó első négy éve után fellélegzett az Obama-korszakból jól ismert, akkor még kifejezetten népszerű Joe Biden megválasztásával, aki józanságával meghódította a választókat. Nem mellesleg pedig megtette azt az ígéretet, amelyet 2024-ben nyíltan szembeköpött: egy átmeneti, egy ciklusos elnök lesz.

A látványosan megromló egészségű, kiábrándítóan teljesítő Biden 2024-ben mégis elindult az elnökjelöltségért, és egy gyengécske kampány után egy katasztrofális vitateljesítményre volt szükség ahhoz, hogy átadja Kamala Harrisnek a terepet, belekényszerítve az egyébként szintén komoly népszerűségi problémákkal küzdő alelnököt abba, hogy néhány hónap alatt próbáljon meg csodát tenni. Ma már tudjuk: nem sikerült.

Joe Bidennek 2025-ben nyugdíjba kell mennie – a megfáradt, kissé dicsőségtelenül távozó elnöknek nincsen keresnivalója az amerikai politikában aktív résztvevőként; a boldog nyugdíjasévek (november 20-án lesz 82 éves – a szerk.) mellett olyan figurává kell válnia, akit majdani demokrata kampánykörutakon elő lehet húzni néhány kedves szóért.

Miközben az elkövetkező években olyan alapvető progresszív sarokkövek fognak megkérdőjeleződni és megsemmisülni az Egyesült Államokban Donald Trump elnöksége alatt, mint a nők reprodukciós jogainak biztosítása, a szavazójog széleskörű fenntartása, vagy a szociális háló működtetése, a demokratákra minden eddiginél nagyobb nyomás helyeződik majd azért, hogy újuljanak meg.

Ami biztos: 2028-ban a republikánus elnökjelöltet biztosan nem Donald Trumpnak fogják hívni, hiszen az amerikai alkotmányba foglaltak szerint senki sem lehet háromszor elnök, és valaki, aki nem Donald Trump, minden bizonnyal verhető lesz – de nem egy elfáradt öregember által.

Az óra elindult.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
Szubjektív Rémálomra ébredt az Orbán-kormány, egyre közelebb a bukás? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Izsó Márton – Juhász Gábor – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 1. 17:35
Recesszióba csúszó gazdaság, két éves mélypontra gyengülő forint, tovább erősödő Tisza Párt, súlyosbodó uniós elszigetelődés – itthon és külföldön, gazdaságilag és politikailag is egyre szorultabb helyzetbe kerül a magyar kormány. Összeomlás persze nincs, de míg egy évvel ezelőtt rendíthetetlennek tűnt a hatalom, ma már reális lehetőségnek tűnik a váltás – már Budapest baloldali főpolgármestere is azt mondja, hogy örülne egy Tisza-kormánynak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG