9p

Nem olcsó. Nincs közel. Nem kifejezetten turistabarát. Mégis milliók érkeznek ide minden évben és imádják. Mert gyönyörű – és mert francia. A Világjáró ezúttal a riviérás emlékeiből válogatott.

Miért nincs akkora becsületed Franciaországban, ha turista vagy? Nos, ez annak (is) betudható, hogy a világ leglátogatottabb államát választottad kikapcsolódásul. Olyannyira, hogy a közelmúltban turisztikai kampány indult az overtourism (csúnya magyar szóval túlturizmus - a szerk.) megfékezésére, például a marketing tevékenység visszafogásával, főleg Párizsban és Provence-ban.

Pedig az igazi Riviérát nem szabad kihagyni. Elbájoló elegancia, ugyanakkor lazaság, nagyvonalú nemtörődömség fogad bennünket, lépten-nyomon.

Ha repülővel érkezünk Nizzába – egy héten négyszer és ha időben foglalunk, akkor viszonylag olcsón repülhetünk oda Budapestről –, érdemes bérelni egy autót, hogy felfedezzük a Földközi-tenger eme megejtően szép partszakaszát. De busszal is kalandozhatunk, Saint-Tropez, Cannes és Nizza jó esetben félórányira vannak egymástól.

Saint-Tropezt a Louis de Funes-filmből is ismerhetjük. Fotó: Depositphotos
Saint-Tropezt a Louis de Funes-filmből is ismerhetjük. Fotó: Depositphotos

Szivarozás Churchill-lel

A Côte d’Azur a 20. század eleje óta egyenlő a luxussal. Nemcsak Korda Sándor vagy Picasso volt lelkes rajongója – olyannyira, hogy villájuk alatt, a saját kikötőjükben hófehér jachtjuk ringatózott –, hanem számos későbbi híresség is.

Korda utálta Hollywoodot, de a ködös Albiont se kedvelte, holott ő alapította meg a brit filmipart, amiért megkapta a lovagi címet, és számos alkotása született az amerikai filmgyárakban. Leginkább luxusszállodákban vagy eldugott kis francia falvakban – mint Biot – szeretett találkozni testvéreivel, hogy aztán órákig veszekedjenek egymással, magyarul.

Churchill-lel is gyakran találkozgatott itt, hogy a friss, sós tengeri levegőn órákig szivarozgassanak.

Vivien Leigh-t ehelyütt próbálta nyugtatgatni, hogy minden rendben lesz a forgatáson, nehogy ismét mániás depressziós rohamot kapjon. Legutolsó feleségével, a fiatal Alexával pedig gyakorlatilag a jachtjukon töltötte élete utolsó három évét.

A csendőr és a szexbomba

Érdekes módon Saint-Tropez neve ismertebb volt Magyarországon a hatvanas-hetvenes években, mint ma. Ez annak köszönhető, hogy akkor sok, Párizsban forgatott film jutott el hozzánk, a francia sztárok népszerűségét még nem múlták felül az amerikaiak. Amerikai filmet ugyanis nem nagyon mutattak be a magyar mozikban.

A Saint-Tropez-i csendőr kissé bárgyú csetlései-botlásai, amit szüleink Louis de Funes kedvéért néztek meg, egycsapásra ismertté tették e hajdanán jellegtelen kis falu nevét, jóllehet anno nem is nagyon utazhattak e tájra magyar turisták.

A vasútállomást, ahol annak idején forgattak, mára csendőr- és filmmúzeummá (Musée de la gendarmerie et du cinéma de Saint-Tropez) építették át. A film betétdala – Genévive Grad előadásában – 1964-ben európai sláger lett.

A szőke istennő, Brigitte Bardot már ifjúkorában francia nemzeti intézménnyé vált, 83. születésnapja alkalmából pedig szobrot emelt neki szeretett városa. A filmsztár 1958-ban telepedett le Saint-Tropez-ban, és jelentősen hozzájárult a nyaralóhely mára kialakult mítoszához.

Brigitte Bardot 1953-ban a Cannes-i filmfesztiválon. Fotó: Wikipédia/Retrogasm
Brigitte Bardot 1953-ban a Cannes-i filmfesztiválon. Fotó: Wikipédia/Retrogasm

Kedvéért odarepültek az akkori filmvilág nagyjai és rajongó, milliárdos barátai is. Bardot ma is itt él visszavonultan La Madrague nevű villájában.

Brigitte és a város tortája

Nem is lennénk Franciaországban, ha nem bukkanna fel egy szó szerint édes sztori: a város a Tarte Tropézienne-ről is híres, melynek története sok évtizeddel ezelőtt kezdődött.

Alexandre  Micka lengyel cukrász itt nyitotta meg cukrászdáját 1955-ben. Egy briósféle süteményt is árult, amelyet a nagymamája titkos krémjével töltött meg, és amely hamar népszerű lett. Nagy szerencséje volt, hogy az édességboltja mellett forgatták az És Isten megteremté a nőt című filmet (Et Dieu... créa la femme).

A forgatás alatt a stáb,  Bardot-val egyetemben, ellátogatott az üzletbe, és megkóstolták a sütit, amely mindenkinek ízlett. A legenda szerint a színésznőt biztatták, hogy adjon neki nevet, így született meg Saint-Tropez tortája, amely ma a város egyik szimbóluma.

Ne hagyjuk ki, ha erre járunk!

A főszereplő persze itt is a plázs, méghozzá a Plage de Pamplonne, a kilenc kilométer hosszú, homokos partszakasz, amelyik az egyik legelőkelőbb és leghíresebb strand Franciaországban, és a közelben, Ramatuelle-ben található. 

Pálmafás út a világhír felé

Cannes. Egy város, melynek nevét minden filmrajongó ismeri. Itt a főszezon nem nyáron csúcsosodik ki, hanem a májusi filmfesztivál idején, amikor lehetetlenség szobát kapni. A méregdrága szállodai lakosztályok mellett a legolcsóbb szállás is bérlőre talál a kisebb lapok tudósítói és fotósai körében.

A táj meseszép; tengerpart, hegyek, óváros, templomok, múzeumok, piacterek, luxusbutikok és mindenekelőtt szikrázó napsütés várják a turistákat. Bár a fotósok nem miattuk érkeznek ide…

A város szenzációja a pálmafás Croisette. Nem is annyira sétány ez, vagy éppen strand, hanem inkább út a világhír felé. A fesztivál idején fiatal, filmkarrierre vágyó nők és férfiak százai sétálgatnak itt, hátha megakad rajtuk valamelyik filmmogul szeme. Igaz, ma már a világhírű rendezők ki sem teszik a lábukat a Carlton-ból, a Majesticből vagy a Hiltonból.

A pálmafás Croisette-sétány Cannes-ban. Fotó: Depositphotos
A pálmafás Croisette-sétány Cannes-ban. Fotó: Depositphotos

Angolok és oroszok virágoztatták fel

A kiemelkedő turisztikai vonzerőt természetesen Európa legrangosabb filmes eseménye jelenti. A fesztiválpalota, amely előtt ilyenkor leterítik a kötelező vörös szőnyeget, a város ikonikus helye.

Cannes a 19. század elejéig egy szegény kis halászfalu volt. 1834 decemberében Lord Henry Brougham and Vaux, Anglia főkancellárja úgy döntött, hogy elviszi lányát egy olaszországi utazásra, azonban  kolerajárvány miatt lezárták a francia határt. Visszafordulva Grasse városába igyekezett, de beesteledett, és kénytelen volt megszállni egy Cannes-i fogadóban. A hely annyira elbűvölte, hogy építtetett egy villát, amit lányáról, Eleonore-ról nevezett el.

Ettől kezdve angol és francia előkelőségek építtettek itt kastélyokat, s a település fokozatosan üdülőhellyé vált.

Később kiszélesítették a part menti ösvényt, melyet a kis kereszt útjának (chemin de la petite croix) neveztek el, ez lett később a világhírű Croisette. A moszkvai francia konzul felesége, Alekszandra Fjodorovna 1848-ban szeretett bele e tájba, és hozta magával a többi orosz arisztokratát.

A fesztiválnak köszönhetően Cannes nagyon gyorsan a világ egyik legismertebb városa lett, holott annyi körülbelül az állandó lakos, mint Székesfehérváron.

A filmes díjkiosztó mellett, kihasználandó a szállodai kapacitást, évente mintegy 150 rendezvényt – nemzetközi fesztivált, zenei versenyt, vásárt – szerveznek, melyek többszáz millió euró bevételt hoznak.

A város környékén fejlett a szőlészet és a virágkertészet, mely utóbbi nagyban hozzájárul a Grasse környékén kialakult parfümgyártáshoz.

A világ egyik legszebb promenádja

Míg Cannes hiába oly nagyvilági, valójában kisváros, addig Nizza Franciaország ötödik legnagyobb városa. Itt található a világ másik legszebb tengerparti sétánya: a La Prom-on – ahogy rövidítik a Promenade des Anglais elnevezést – kilométereken keresztül nézelődhetünk, a luxusszállodák, éttermek, paloták, strandok, parkok között.

Strandolók a nizzai tengerparton. Fotó: Depositphotos
Strandolók a nizzai tengerparton. Fotó: Depositphotos

Este gyakran szabadtéri előadások, tűzijátékok, sokszor akrobaták, tűzzsonglőrök szórakoztatják a közönséget.

Bár bizonyára nem a Negrescóban fogunk lakni, amely a világ egyik legpatinásabb ötcsillagos szállodája, ne mulasszuk el, hogy bekukucskáljunk, mert olyan élményt nyújt az itt látható gazdag művészeti gyűjtemény, mintha egy múzeumban sétálnánk.

Matisse, Chagall és az ágyúlövés

Ne lepődjünk meg, ha Nizzában délben ágyúlövést hallunk: azt a legenda szerint egy angol lord vezette be, akinek a felesége mindig hosszú sétákra indult a parton, és elfelejtett ebédre hazamenni. Ezért a lord minden délben kilövetett egy ágyúgolyót, hogy a felesége időben hazaérjen, a franciák pedig megőrizték ezt a hagyományt.

Matisse és Chagall – már csak miattuk is érdemes ellátogatni ebbe a nagyvilági városba. A Cimiel dombon található Matisse Múzeumban megismerkedhetünk a festő legszebb műalkotásaival. Az állandó kiállítás mellett rendszeresen vannak időszaki tárlatok és filmvetítések is.

Marc Chagall Nizzában élt utolsó éveiben, és munkásságának legfontosabb gyűjteménye is itt van. A koncertteremben található hatalmas, festett üvegfal az egyik leghíresebb alkotása.

A MAMAC, azaz a Modern és Kortárs Művészeti Múzeum robosztus épülete olyan, mint egy középkori erődítmény, négy szürke márványoszlop szegélyezi. A múzeumban az 1950-es, 60-as évektől kezdve találunk absztrakt és pop art alkotásokat, a tetőteraszról pedig lélegzetelállító  kilátás nyílik Nizza városára.

Ha még bírja a lábunk, a Palais Lascaris fényűző barokk palota hatalmas előcsarnokát sem lehet kihagyni: a szobákat 17-18. századi bútorok, flamand falikárpitok, gazdag stukkók díszítik. 

Ha nem vagyunk milliomosok

A piacokon viszonylag olcsón megebédelhetünk, miközben gyönyörködhetünk a tenger gyümölcseinek festői látványában, meg a friss zöldségek, gyümölcsök színpompájában, és zsizseg a fülünkben a sok „r” meg „zs”.

A neten pedig utánanézhetünk, hogy mely szakaszon találhatók ingyenes strandok. Olcsó szállásra is rá lehet lelni némi utánajárással, a sós víz és a panoráma pedig ingyen van…

A Világjáró rovat többi cikke itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Remélem rájönnek, hogy mekkora szenvedést okoztak a hallgatóságnak” – így beszélgettünk mi
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 17:56
Van, akinek szenvedést, de van, akinek örömet okoztunk azzal, hogy elindult új szubjektív, beszélgetős műsorunk, az Ez Viszont Privát. Összegyűjtöttük a legnézettebb adásokat, és rájöttünk, Magyar Péter nekünk is sokat segített.
Szubjektív Dirndli országtól az orángutánok földjéig – Világjáró top 10
Wéber Balázs | 2024. december 28. 06:01
Világjáró rovatunk az idei évben is számos közeli és távoli, szegény és gazdag, hideg és meleg helyre vitte el az olvasókat – a célpontok számos szempontból különböztek, de egy közös vonás volt bennük: ezért vagy azért, de mindegyik izgalmas volt.
Szubjektív Turisták Magyarországról, kegyelmi botrány, Magyar Péter titka – a top 10 videónk 2024-ben
Wéber Balázs | 2024. december 27. 17:01
Turisták őszinte véleménye Budapestről és a magyar politikáról, a kegyelmi botrány, a Tisza Párt szárnyalása, a Fidesz megrendülése, gazdasági bajok – ezek a témák érdekelték legjobban a Klasszis Média nézőit 2024-ben. A legnézettebb videóink toplistáját a Klasszis Klub dominálja, amelyben ismert politikai-gazdasági szakértők mondták el véleményüket aktuális témákban. Bekerült a top 10-be a Budapest utcáin készülő Utca embere rovatunk három, valamint az idén indult szubjektív videós rovatunk, az Ez Viszont Privát egy adása is.
Szubjektív Most már papíron sincs parlamenti demokrácia?
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. december 23. 16:36
Hadházy Ákost, Bánki Eriket, Novák Elődöt, Arató Gergelyt és Tordai Bencét kérdeztük arról, hogy milyen volt 2024 a parlament falain belül. Miközben a legerősebb ellenzéki párt a falakon kívül van.
Szubjektív Belépés a szent kapun – különleges karácsony Santiago de Compostela katedrálisában
Bózsó Péter | 2024. december 21. 05:51
A székesegyház különleges kapuja a nem túl gyakran ismétlődő szent években kinyílik a zarándokok előtt. Néhány éve én is beléphettem rajta – ekkor valami emlékezetes történt velem. A Világjáró e heti állomása Santiago de Compostela katedrálisa, karácsonykor.
Szubjektív Itt az idő: elő kell bújni Magyar Péter támogatóinak – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Izsó Márton - Király Béla - Litván Dániel | 2024. december 20. 18:47
A Tisza vezetését mérik a kutatások, Magyar Péternek pedig nagy nevek kellenének. Ki léphet elő a függöny mögül az oligarchák és talán a fideszesek közül? Lázár János mindenesetre érdekesen mozgolódik, Matolcsy Györggyel pedig alkut köthetett Orbán Viktor. Mi lesz a forintárfolyammal és mit kapunk Amerikából Donald Trumptól. Elhozhatják a nagy fellendülést az akkumulátorgyárak? Finom-e a dubaji csoki? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 32. adásában, amelyben Csabai Károly, Király Béla és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív „Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket
Dobos Zoltán – Havas Gábor | 2024. december 14. 11:00
„Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Horror a boltokban: Orbán Viktort az infláció buktatja meg? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. december 13. 18:56
Újra 10 százalék felett drágulnak az élelmiszerek, hiába mér mást a KSH. Nincs itt semmi nagy titok, a kormány politikája okozza a bajt, és ezt már nem lehet propagandával elkenni. De Orbán Viktor tudja egyáltalán, mi a valóság? És hogy sikerült a Békemisszió 2.0? Cserbenhagyta a Nyugat Ukrajnát? Hagyhatjuk Lázár Jánosnak, hogy elkótyavetyélje fél Budapestet? Főként ezekről beszélgettek az Ez Viszont Privát 31. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív Hiába szeretnék több fizetést adni, ha kevesebb a cégem bevétele – utcai vélemények az álomfizuról
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. december 7. 10:51
Ahogy közeledik 2025, úgy egyre több munkavállalót kezd türelmetlenül érdekelni, hogy mekkora fizetésemelést kaphat jövőre. Az utca emberét kérdeztük, hogy mivel lenne elégedett.
Szubjektív Luca-vonat és tudósok a fogason – a stockholmi Nobel Múzeumban jártunk
Elek Lenke | 2024. december 7. 05:46
Amikor leszállunk Arlandán, a stockholmi repülőtéren, a falakon a leghíresebb svédek fotói köszöntenek bennünket, köztük a királyi család, az ABBA együttes és természetesen Alfred Nobel. A Világjáró ezúttal a tudós-feltaláló múzeumába látogatott el, ahol a magyar Nobel-díjasok „nyomaira” is rábukkant.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG