6p

A leggazdagabb skandináv ország igazi arculatát a vidéki kisvárosok, falvak mutatják meg leginkább. Más persze turistaként rácsodálkozni egy országra, és más hetekre belevetni magunkat a rokonokkal a hétköznapokba. A Világjáró ezúttal a vidéki Svédországba kóstolt bele, és szétnézett a helyi bolhapiacokon is.

A legjobb bérelni egy autót és nekivágni, mondjuk először délnek. Átsuhanunk Stockholm külső kerületein, majd a megye ipari városain – no persze sosem túllépve a megengedett sebességet, és mindig betartva a szabályokat, mert a bírság sok száztól több ezer koronáig is terjedhet akkor is, ha rossz helyen parkolunk. Autópálya díj viszont nincs, a benzin pedig nagyjából annyiba kerül, mint itthon.

Irány a vidék!

Először is tervbe vesszük, hol fogunk kávézni. Nem mintha bárki álmos lenne, ez nem erről szól, hanem inkább sütemények nassolásáról, pihenésről, sétáról, beszélgetésről. Ami, ha akarjuk, órákra elnyúlhat, hiszen a gyönge kávé újratölthető.

A vidéki Svédország a jellegzetes kis piros házakkal
A vidéki Svédország a jellegzetes kis piros házakkal
Fotó: Depositphotos

Eldöntjük, hogy Järnaban állunk meg először, méghozzá az Antropofosernában, ami egy több hektáros területen fekvő birtok, hatalmas kertekkel, szanatóriummal, kávézóval, szállodával.

Itt érdemes tenni egy kis kitérőt. Az antropozófia – a kifejezés a görög anthróposz (ember) és szophia (bölcsesség) szavakból ered – egy világnézeti és feltételezett megismerési út, szellemi mozgalom, amelyet a 20. század elején alapított Rudolf Steiner.

Olyan tanításrendszer, amely szerint, azon túl, amit a mai tudomány létezőként elismer (amelynek a lényegét azonban nem ismeri), sok egyéb, fizikai érzékszervekkel és eszközökkel nem érzékelhető dolog, folyamat is valóságosan létezik, sőt érzékfeletti módon megfigyelhető. Az eszmekör tanításait az élet számos területén alkalmazzák, többek között a gyógyászatban, gyógypedagógiában, nevelésben, művészetben és a mezőgazdaságban.

A kápolnaszerű belső magas térben, kávézás, sütizés és fagylaltozás közepette átlapozzuk az itteni szervezet komoly, színes, vaskos folyóiratát, majd sétálunk kicsit a gyönyörű, virágos, méhektől zümmögő kertben. A birtok önellátó a legtöbb terményből, és természetesen minden bio, ezeket az alapanyagokat használják fel az étkeztetéshez is.

Ha nem akarod a szemétbe dobni

Svédországban a vidéki városoknak is vagy ezeréves a történelme. Ilyen Nyköping is, amely egy bájos, negyvenezer lakosú kisváros, festői kikötővel, kellemes sétáló- és bevásárlóutcával, valamint csábító second handekkel, ami esetünkben kiemelt figyelemre számíthat.

Eredetileg ugyanis loppis túrára indultunk. Hogy az mi? Errefelé kétszáz éve nem volt háború, ráadásul az emberek nem szeretik a szemétbe dobni a régi vagy az éppen tavaly vett, de nem hordott holmikat, ezért eladják antikvitás boltoknak vagy leadják a helyi jótékonysági szervezeteknek.

Bolhapiac Stockholmban is van
Bolhapiac Stockholmban is van
Fotó: Elek Lenke

Ezek üzemeltetik a second hand és vintage üzletek egy részét, ahol minden kapható, a régi porcelán bögrétől a hanglemezig, a könyvtől a gyerekkorcsolyáig és a harminc évvel ezelőtti szoknyáig. A boltok között akad drága és olcsó, útmenti és plázában működő, elegáns, pici és emeletes. A lényeg a vadászat izgalma.

Az alkalmazottak között találunk fogyatékossággal élőket és bevándorlókat, akiknek némi plusz keresetet jelent itt dolgozni. De sokaknak ez a fő foglalkozása. Az időszakos kitelepülések, árusító helyek címéről, nyitva tartásáról a neten is lehet tájékozódni, de a közkedvelt színes print magazin, a Retro is tájékoztat a közkedvelt bolhapiacokról.

Kastélyok multi-kulti módra

Svédországban paloták és villák ezrei maradtak fenn, a legtöbbet a tulajdonosok hotelként hasznosítják. Ilyen a Blommenhofs is, amelyet persze wellness részleg egészít ki. A reggelinél egy magas tadzsik – vagy üzbég? – fiú viszi el a tányérokat az asztalról, mosolyog – ez itt minden étteremben, üzletben, de a liftben is kötelező, akkor is, ha korábban sosem láttuk egymást. Közben kedvesen megkérdezi svédül, hogy ízlett-e a reggeli. A másik pincérlány ukrán menekült, vele a „közös nyelven”, oroszul beszél.

A közeli Nynäs kastélyban érdekes kiállítás látható, témája, hogyan tettek el régen befőtteket, savanyúságot, hogyan csináltak sajtot. Persze vásárolni is lehet.

A vidéki kirándulás végén még elcsábulunk egy-két loppisra – az egyik egy hatalmas virágüzlettel van kombinálva, a másik akkora, mint a fél Ecseri. Rögtön lecsapunk egy kék-fehér mintás magyar fajanszra: a tál alján Gránit felirat bizonyítja hovatartozását. Vajon mikor vándorolt ki az a magyar család, aki elajándékozta a nagyitól örökölt tárgyat?

Dél után irány észak. Norrtälje kedves kis város, ahol juszt se indiai vagy grúz fogásokat választunk, hanem klasszikus svédet. Irány a tengerpart és a kikötő, ahol egy öbölparti vendéglőben foglalunk asztalt. Érdekes ötvözete ez az önkiszolgáló étteremnek és a hagyományos szerviznek. Salátabüfé, kenyérfélék, vajak, kencék, lazacos-szószos főétel kapros krumplival, kávé, keksz és gyümölcs. És annyiszor lehet repetázni a salátabüféből meg a kávéból, akárhányszor akarunk. A kiszolgálás villámgyors, mosolygós, ami nincs, az szervizdíj és borravaló. Mindez fejenként átszámítva hatezer forintért.

Norrtälje sem éppen csúnyaságáról híres
Norrtälje sem éppen csúnyaságáról híres
Fotó: dansommer.se

Persze sok helyen léteznek méregdrága Michelin-csillagos helyek, de olyanok is, ahol a kisgyerekes családok, nyugdíjasok meg tudják fizetni az ehhez hasonló kellemes ebédet.

Ahol a múlt és jelen találkozik

A hely történelméhez hozzátartozik egy berendezett kis ház kerttel, amely ma már múzeumi látnivaló. Mintha egy 20. század eleji osztrák vagy német vidéki városi lakásba toppannánk be.

A múlt után a jelen: a település híres a szabadtéren elhelyezett kortárs szobrairól. Rangos, országos hírű intézmény a Norrtälje Konsthall. Mielőtt belépünk az épületbe, a bejáratnál avantgárd kompozíció fogad, vagy inkább performance: egy koldus kéregető pohara, mellette pedig egy kis ülőke. Bent a brit Claire Woods óriási, látványos, startup irodák recepciójába illő vásznai zökkentenek vissza 2024-be, képviselve a legmodernebb irányzatokat.

A főváros, Stockholm nyugodt arcát mutatta most is, vidéken sem volt látható jele, legalábbis a felszínen, különösebb konfliktusoknak, ami nem azt jelenti, hogy ez az ország ne küzdene az inflációval, néhol a migráció kezelésével, pártpolitikai csatározásokkal.

De mindez nem látszik a hétköznapokban – legfeljebb, ha kinyitom a neten a reggeli lapokat, tűnik fel az Európai Unió megosztottsága és az orosz-ukrán háború.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Belépés a szent kapun – különleges karácsony Santiago de Compostela katedrálisában
Bózsó Péter | 2024. december 21. 05:51
A székesegyház különleges kapuja a nem túl gyakran ismétlődő szent években kinyílik a zarándokok előtt. Néhány éve én is beléphettem rajta – ekkor valami emlékezetes történt velem. A Világjáró e heti állomása Santiago de Compostela katedrálisa, karácsonykor.
Szubjektív Itt az idő: elő kell bújni Magyar Péter támogatóinak – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Izsó Márton - Király Béla - Litván Dániel | 2024. december 20. 18:47
A Tisza vezetését mérik a kutatások, Magyar Péternek pedig nagy nevek kellenének. Ki léphet elő a függöny mögül az oligarchák és talán a fideszesek közül? Lázár János mindenesetre érdekesen mozgolódik, Matolcsy Györggyel pedig alkut köthetett Orbán Viktor. Mi lesz a forintárfolyammal és mit kapunk Amerikából Donald Trumptól. Elhozhatják a nagy fellendülést az akkumulátorgyárak? Finom-e a dubaji csoki? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 32. adásában, amelyben Csabai Károly, Király Béla és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív „Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket
Dobos Zoltán – Havas Gábor | 2024. december 14. 11:00
„Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Horror a boltokban: Orbán Viktort az infláció buktatja meg? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. december 13. 18:56
Újra 10 százalék felett drágulnak az élelmiszerek, hiába mér mást a KSH. Nincs itt semmi nagy titok, a kormány politikája okozza a bajt, és ezt már nem lehet propagandával elkenni. De Orbán Viktor tudja egyáltalán, mi a valóság? És hogy sikerült a Békemisszió 2.0? Cserbenhagyta a Nyugat Ukrajnát? Hagyhatjuk Lázár Jánosnak, hogy elkótyavetyélje fél Budapestet? Főként ezekről beszélgettek az Ez Viszont Privát 31. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív Hiába szeretnék több fizetést adni, ha kevesebb a cégem bevétele – utcai vélemények az álomfizuról
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. december 7. 10:51
Ahogy közeledik 2025, úgy egyre több munkavállalót kezd türelmetlenül érdekelni, hogy mekkora fizetésemelést kaphat jövőre. Az utca emberét kérdeztük, hogy mivel lenne elégedett.
Szubjektív Luca-vonat és tudósok a fogason – a stockholmi Nobel Múzeumban jártunk
Elek Lenke | 2024. december 7. 05:46
Amikor leszállunk Arlandán, a stockholmi repülőtéren, a falakon a leghíresebb svédek fotói köszöntenek bennünket, köztük a királyi család, az ABBA együttes és természetesen Alfred Nobel. A Világjáró ezúttal a tudós-feltaláló múzeumába látogatott el, ahol a magyar Nobel-díjasok „nyomaira” is rábukkant.
Szubjektív Mélykék mágia – bejártuk Európa legcsodásabb szigetét
Wéber Balázs | 2024. november 30. 05:46
Capri nyáron is csupa kellemes érzést keltett bennem, a zimankós novemberből visszatekintve pedig egyenesen csodás helynek tűnik. Mélykék tenger, ikonikus sziklák, gyönyör és ókori történelem – a sziget úgy magaslik ki a tengerből, mint egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája. A Világjáró e heti állomása Európa alighanem legszebb szigete.
Szubjektív Mi lesz, ha Magyar Péter elsüllyeszti a Fidesz hajóját – ki ugrik először? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. november 29. 18:31
A gazdaság padlón, a Tisza pedig már látszólag agyonverné a Fideszt egy választáson. Mit léphet erre a kormány, és mi történik, ha Orbán Viktorék is elhiszik, hogy közeleg a bukás? A Rogán-gépezet akadozik, láthatóak a repedések az eddig jól záró Fidesz-falakon is. Mit mond el a rendszer állapotáról Orbán Balázs doktorija és Szájer József visszatérése? Leginkább ezekről a témákról beszélgettek az Ez Viszont Privát podcast 29. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív „Az egyik mocskosabb a másiknál...” — az utca embere Magyar Péter lehallgatási botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 23. 10:31
Az ellenzék vezető politikusa, Magyar Péter lehallgatási botrányba keveredett, vagy keverték, melynek a Tisza Párt vezérén kívül volt barátnője a főszereplője. A járókelőket arról kérdeztük, hogy felismerik-e Vogel Evelint és mit gondolnak a botrányról. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy megváltozott-e a véleményük Magyar Péterről, és mennyire hisznek a leleplező anyagok valódiságában a mesterséges intelligencia korában. Videó.
Szubjektív A Bauhaus otthona: Dessau – A Mester és tanítványai
Vágó Ágnes | 2024. november 23. 05:46
A Bauhaus-építészetről mindenkinek egy türingiai város, az egyeteméről és vadászkutyáiról elhíresült Weimar ugrik be, és nem egy onnan 170 kilométerre lévő település Szász-Anhaltban. Pedig éveken át ott volt a Bauhaus nagyjainak igazi otthona. A Világjáró e heti állomása: Dessau.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG