6p

A leggazdagabb skandináv ország igazi arculatát a vidéki kisvárosok, falvak mutatják meg leginkább. Más persze turistaként rácsodálkozni egy országra, és más hetekre belevetni magunkat a rokonokkal a hétköznapokba. A Világjáró ezúttal a vidéki Svédországba kóstolt bele, és szétnézett a helyi bolhapiacokon is.

A legjobb bérelni egy autót és nekivágni, mondjuk először délnek. Átsuhanunk Stockholm külső kerületein, majd a megye ipari városain – no persze sosem túllépve a megengedett sebességet, és mindig betartva a szabályokat, mert a bírság sok száztól több ezer koronáig is terjedhet akkor is, ha rossz helyen parkolunk. Autópálya díj viszont nincs, a benzin pedig nagyjából annyiba kerül, mint itthon.

Irány a vidék!

Először is tervbe vesszük, hol fogunk kávézni. Nem mintha bárki álmos lenne, ez nem erről szól, hanem inkább sütemények nassolásáról, pihenésről, sétáról, beszélgetésről. Ami, ha akarjuk, órákra elnyúlhat, hiszen a gyönge kávé újratölthető.

A vidéki Svédország a jellegzetes kis piros házakkal
A vidéki Svédország a jellegzetes kis piros házakkal
Fotó: Depositphotos

Eldöntjük, hogy Järnaban állunk meg először, méghozzá az Antropofosernában, ami egy több hektáros területen fekvő birtok, hatalmas kertekkel, szanatóriummal, kávézóval, szállodával.

Itt érdemes tenni egy kis kitérőt. Az antropozófia – a kifejezés a görög anthróposz (ember) és szophia (bölcsesség) szavakból ered – egy világnézeti és feltételezett megismerési út, szellemi mozgalom, amelyet a 20. század elején alapított Rudolf Steiner.

Olyan tanításrendszer, amely szerint, azon túl, amit a mai tudomány létezőként elismer (amelynek a lényegét azonban nem ismeri), sok egyéb, fizikai érzékszervekkel és eszközökkel nem érzékelhető dolog, folyamat is valóságosan létezik, sőt érzékfeletti módon megfigyelhető. Az eszmekör tanításait az élet számos területén alkalmazzák, többek között a gyógyászatban, gyógypedagógiában, nevelésben, művészetben és a mezőgazdaságban.

A kápolnaszerű belső magas térben, kávézás, sütizés és fagylaltozás közepette átlapozzuk az itteni szervezet komoly, színes, vaskos folyóiratát, majd sétálunk kicsit a gyönyörű, virágos, méhektől zümmögő kertben. A birtok önellátó a legtöbb terményből, és természetesen minden bio, ezeket az alapanyagokat használják fel az étkeztetéshez is.

Ha nem akarod a szemétbe dobni

Svédországban a vidéki városoknak is vagy ezeréves a történelme. Ilyen Nyköping is, amely egy bájos, negyvenezer lakosú kisváros, festői kikötővel, kellemes sétáló- és bevásárlóutcával, valamint csábító second handekkel, ami esetünkben kiemelt figyelemre számíthat.

Eredetileg ugyanis loppis túrára indultunk. Hogy az mi? Errefelé kétszáz éve nem volt háború, ráadásul az emberek nem szeretik a szemétbe dobni a régi vagy az éppen tavaly vett, de nem hordott holmikat, ezért eladják antikvitás boltoknak vagy leadják a helyi jótékonysági szervezeteknek.

Bolhapiac Stockholmban is van
Bolhapiac Stockholmban is van
Fotó: Elek Lenke

Ezek üzemeltetik a second hand és vintage üzletek egy részét, ahol minden kapható, a régi porcelán bögrétől a hanglemezig, a könyvtől a gyerekkorcsolyáig és a harminc évvel ezelőtti szoknyáig. A boltok között akad drága és olcsó, útmenti és plázában működő, elegáns, pici és emeletes. A lényeg a vadászat izgalma.

Az alkalmazottak között találunk fogyatékossággal élőket és bevándorlókat, akiknek némi plusz keresetet jelent itt dolgozni. De sokaknak ez a fő foglalkozása. Az időszakos kitelepülések, árusító helyek címéről, nyitva tartásáról a neten is lehet tájékozódni, de a közkedvelt színes print magazin, a Retro is tájékoztat a közkedvelt bolhapiacokról.

Kastélyok multi-kulti módra

Svédországban paloták és villák ezrei maradtak fenn, a legtöbbet a tulajdonosok hotelként hasznosítják. Ilyen a Blommenhofs is, amelyet persze wellness részleg egészít ki. A reggelinél egy magas tadzsik – vagy üzbég? – fiú viszi el a tányérokat az asztalról, mosolyog – ez itt minden étteremben, üzletben, de a liftben is kötelező, akkor is, ha korábban sosem láttuk egymást. Közben kedvesen megkérdezi svédül, hogy ízlett-e a reggeli. A másik pincérlány ukrán menekült, vele a „közös nyelven”, oroszul beszél.

A közeli Nynäs kastélyban érdekes kiállítás látható, témája, hogyan tettek el régen befőtteket, savanyúságot, hogyan csináltak sajtot. Persze vásárolni is lehet.

A vidéki kirándulás végén még elcsábulunk egy-két loppisra – az egyik egy hatalmas virágüzlettel van kombinálva, a másik akkora, mint a fél Ecseri. Rögtön lecsapunk egy kék-fehér mintás magyar fajanszra: a tál alján Gránit felirat bizonyítja hovatartozását. Vajon mikor vándorolt ki az a magyar család, aki elajándékozta a nagyitól örökölt tárgyat?

Dél után irány észak. Norrtälje kedves kis város, ahol juszt se indiai vagy grúz fogásokat választunk, hanem klasszikus svédet. Irány a tengerpart és a kikötő, ahol egy öbölparti vendéglőben foglalunk asztalt. Érdekes ötvözete ez az önkiszolgáló étteremnek és a hagyományos szerviznek. Salátabüfé, kenyérfélék, vajak, kencék, lazacos-szószos főétel kapros krumplival, kávé, keksz és gyümölcs. És annyiszor lehet repetázni a salátabüféből meg a kávéból, akárhányszor akarunk. A kiszolgálás villámgyors, mosolygós, ami nincs, az szervizdíj és borravaló. Mindez fejenként átszámítva hatezer forintért.

Norrtälje sem éppen csúnyaságáról híres
Norrtälje sem éppen csúnyaságáról híres
Fotó: dansommer.se

Persze sok helyen léteznek méregdrága Michelin-csillagos helyek, de olyanok is, ahol a kisgyerekes családok, nyugdíjasok meg tudják fizetni az ehhez hasonló kellemes ebédet.

Ahol a múlt és jelen találkozik

A hely történelméhez hozzátartozik egy berendezett kis ház kerttel, amely ma már múzeumi látnivaló. Mintha egy 20. század eleji osztrák vagy német vidéki városi lakásba toppannánk be.

A múlt után a jelen: a település híres a szabadtéren elhelyezett kortárs szobrairól. Rangos, országos hírű intézmény a Norrtälje Konsthall. Mielőtt belépünk az épületbe, a bejáratnál avantgárd kompozíció fogad, vagy inkább performance: egy koldus kéregető pohara, mellette pedig egy kis ülőke. Bent a brit Claire Woods óriási, látványos, startup irodák recepciójába illő vásznai zökkentenek vissza 2024-be, képviselve a legmodernebb irányzatokat.

A főváros, Stockholm nyugodt arcát mutatta most is, vidéken sem volt látható jele, legalábbis a felszínen, különösebb konfliktusoknak, ami nem azt jelenti, hogy ez az ország ne küzdene az inflációval, néhol a migráció kezelésével, pártpolitikai csatározásokkal.

De mindez nem látszik a hétköznapokban – legfeljebb, ha kinyitom a neten a reggeli lapokat, tűnik fel az Európai Unió megosztottsága és az orosz-ukrán háború.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Nem ész nélkül korlátozni kell, hanem a digitális oktatás részévé tenni” – ezt gondolja Az utca embere az iskolai mobiltilalomról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. szeptember 7. 10:31
Leváltották a fővárosi Madách Imre Gimnázium igazgatóját, mivel előre közölte, ellenszegül a mobiltelefonok kötelező begyűjtését előíró rendeletnek. A leváltott vezető mellett hétfő estére tüntetést szerveztek a Belügyminisztérium elé, itt kérdeztük a demonstrálókat a vitatott intézkedésről alkotott véleményükről. Videó.
Szubjektív A káosz városa, avagy így vettem leckét egy nápolyi pincértől
Wéber Balázs | 2024. szeptember 7. 05:44
Kevés jobb dolog van a világon, mint egy nápolyi sikátor kávézójában üldögélni egy álmos, nyári hétköznap reggel. Délolasz életérzés, káosz és nyüzsgés, büszkeség és életöröm. Ráadásul mindig tanulhatunk valamit. A Világjáró e heti állomása Olaszország egyik leghírhedtebb és egyben legizgalmasabb városa.
Szubjektív Magyar Péter kormányváltása a gazdaságon és a migráción múlhat – Ez Viszont Privát (videó)
Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Mester Nándor – Wéber Balázs | 2024. szeptember 6. 18:46
Belebukhat-e a Fidesz a gazdaság bénázásába, az egészségügy és az oktatás helyzetébe, avagy túlcsordulhat-e a látens elégedetlenség? És lenne-e Magyar Péternek megnyugtató válasza az illegális migráció okozta, Nyugaton nagyon is létező problémákra, amiket a közelmúltbeli solingeni tragédia is jelez?
Szubjektív Gyantászok, színes hordók, lovagvár Cocában – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 6. 14:31
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív Csodás mezők, ebéd az aszfalton és ajándék hideg sör – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 5. 15:21
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív "A fű nagyobb lett, és megszólaltak a tücskök" – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 4. 15:16
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív „A migráció az, te hülye!” – megszólalt a vészcsengő Németországban
Wéber Balázs | 2024. szeptember 3. 18:53
A hétvégi német tartományi választásokon két outsider párt tört előre, amelyek jelentősen szigorítanák a bevándorlást. Az Alternatíva Németországért (AfD) és a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) szárnyalása figyelmeztető jel a politikai elitnek: a tömeges bevándorlás okozta problémákat nem lehet többé a szőnyeg alá söpörni. Nagyító alatt ezúttal két választás és ami mögöttük van.
Szubjektív „Szándékosan átviszik a magánpraxisba" — az utca emberét kérdeztük az egészségügyről és a kórházjárásról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 31. 18:05
Felforrósodott műtőkről tudósítottak, és a politikai kórházjárás is reakciókat váltott ki. Az utca emberét kérdeztük az egészségügyi szolgáltatások megítéléséről, illetve a politikai akcióról. Meglepő válaszok is születtek.
Szubjektív Karintia vs. Zemplén: mit tanulhatnánk Ausztriától?
Litván Dániel | 2024. augusztus 31. 05:31
Két gyönyörű vidék, de nem onnan jövünk el könnyebb pénztárcával, ahonnan elsőre gondolnánk. Nem kéne mindenben Ausztriát majmolni, de van, amiben jó lenne. Kisgyerekekkel Dél-Ausztriában és Kelet-Magyarországon járt a Világjáró.
Szubjektív Mit tud Magyar Péter, amit Kunhalmi Ágnes nem? Ez Viszont Privát - videó
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2024. augusztus 30. 19:14
Nem újdonság, hogy az egészségügy, az oktatás vagy éppen a MÁV milyen állapotban van - de akkor miért kellett ahhoz Magyar Péter, hogy ebből ügy legyen? Mikor indul meg a tömeg Lázár János minisztériuma felé? Mit árult el a kurszki ukrán offenzíva Putyin Oroszországáról? A Madách gimnázium mobilos botrányának furcsaságai. Ezekről a témákról beszélgetnek leginkább munkatársaink, Bozsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG