6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Arab Emírségek a legtöbbek fejében egy aprócska országként él, amely alig nagyobb, mint Dubaj és Abu Dhabi városa, pedig a valóságban egy lényegesen nagyobb, Magyarországnál pedig csak pár ezer négyzetkilométerrel kisebb országról van szó. A Világjáró ezúttal kimerészkedett Dubajból.

A minden szempontból hatalmas és lenyűgöző, ám mindezek ellenére meglepően szellős Abu Dhabi reptérre érkezve ismételten nem kérdés az, hogy alig 6-7 óra repülőúttal a hideg magyarországi őszből egészen más világba csöppentünk, különösen, mivel az Aladdin mágikus repülőszőnyegének stilizált mintájára megalkotott épületből kilépve falként jön szembe a 40 fok körüli párás meleg.

A felhőkarcolók különlegességéről és formáiról előző cikkünkben már részletesebben is írtam, így engedjék meg, hogy ezúttal az Arab-öböl mentén fekvő Egyesült Arab Emírségek más szépségeire koncentráljunk.

Kezdésnek például jöjjön Rász el-Haima, az ország legészakibb emírsége, amelynek büszke múltjában kalandozó kalózok is feltűnnek, hiszen a Rász el-Haimában ma is uralkodó Al Quasimi-család a korai 18. században hasított ki magának egy komoly szeletet a területből a szomszédos emírséggel, a mai Sardzsával együtt.

A kalózősök a brit és ománi zászló alatt közlekedő kereskedőhajókkal is gyakran összetűzésbe keveredtek – kifosztották őket –, így tulajdonképpen nem is volt meglepő, hogy 1809-ben a brit flotta megindult az emírség ellen, gyakorlatilag eltörölve a flottát. 1815-ben megszületett egy törékeny kiegyezés a felek közt, amelyet aztán 1819-re jól fel is rúgtak. A brit partraszállást egy napokig húzódó ostrom követte a ma is álló, azóta világörökségi helyszínné nyilvánított Dhayah-erődnél, ahol közel 800 ember tartott ki úgy hosszabb ideig, hogy nem volt megfelelő élelme, vize, és nem tudott elbújni a sokszor 40-50 fokot elérő hőség elől.

Az utolsó Al Quasimik december 22-én adták meg magukat, 1820 januárjában pedig megszületett az 1971-ig tartó brit protektorátus, amelynek keretében a terület brit védelem alatt virágozhatott tovább, igaz, a kalózkodástól (és a kevésbé dicsőséges rabszolgatartástól) végleg el kellett búcsúznia.

A kalózok tengerpartja

Az Egyesült Arab Emírségekhez utolsóként csatlakozó, így annak hetedik emírségévé váló Rász el-Haimában járva a kalózmúltból viszonylag kevés érzékelhető. Az azonban rögtön szembeötlő, hogy nagyon más világba érkeztünk, mint Dubaj felhőkarcolói közt – és nemcsak azért, mert az ide vezető út mellett fekvő sivatagban szám szerint legalább 15 tevét számoltunk meg az autópálya közvetlen szomszédságában. Szintén rendkívül szokatlan látványnak érződnek a látóhatáron magasodó, vöröses hegyek, előbb azonban a tengerpartra vezet az utunk.

Rász el-Haima külterületén az Egyesült Arab Emírségekre nem jellemző módon szinte kiépítetlen, ám homokos, a sziget ezen oldalához mérten tisztának nevezhető strandot találunk, amelynek partján a kempingező helyiek sem zavartatják magukat. Egy elhagyatott, hatalmas fallal körbevett, egykori luxusvilla árnyékában úszunk a forró arab napon, rácsodálkozva a feltűnő halcsordákra, miközben egy közeli sziklán állva egy úriember szigonnyal vadászik egy-egy nagyobb példányra – a kép szinte idilli.

Az egyébként különleges hangulatú, a maga módján Dubajnál sokkal inkább az arab világ más városaira emlékeztető, lapos és széles városon áthaladva akár úgy is gondolhatnánk, hogy ez egy kifejezetten konzervatív környék: ez azonban így nem igaz, hiszen a tervek szerint Rász-el Haimában nyílik majd meg az Egyesült Arab Emírségek első kaszinója – az egykori kalózok városa tehát Las Vegas nyomdokaiba lépne majd.

Utunk a Hadzsar-hegyláncra vezet, amelynek része az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb pontját jelentő Dzsebel Dzsai-hegy – érdekesség, hogy ennek ténylegesen legmagasabb része már Ománban van, így a közhiedelemmel ellentétben az Emírségek legfentebb található csúcsa az 1691 méteres Dzsabal Ar Rahrah.

A Dzsebel Dzsaj hegyre kiépített autóút visz fel
A Dzsebel Dzsaj hegyre kiépített autóút visz fel
Fotó: Depositphotos

A hegy majdhogynem legmagasabb pontjára autóút vezet – ennek oka bizonyára részben az, hogy Rász el-Haima sejkje is palotát tart fent itt. A Dzsebel Dzsai képe az Egyesült Arab Emírségekre eső részen jól megmutatja az ország hozzáállását a földrajzi adottságok kihasználásához, hiszen egyfajta hegyi vidámparkot alakítottak ki: a felmerészkedő látogatókat a meredek hegyoldalban kanyargó bobpálya mellett a világ leghosszabb drótkötélpályája várja, ahol 1680 méteres magasságban, közel három kilométeren keresztül száguldhatnak a legmerészebbek.

A hegyoldalba érkezve egyébként kiépített foodtruckok, pihenőhelyek és turistautak is várják az érdeklődőket – igaz, ez utóbbit a 38-40 fok körüli hőségben, egy olyan hegyen, ahol természetes árnyék egyáltalán nincsen, csak nagyon kevesen vállalják be.

Az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb hegyén járva
Az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb hegyén járva
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Az élő sivatag

Tovább indulva már ismét az emírségek közti autópályán száguldunk, hiszen estére a Dubaj melletti sivatagba vezet az utunk, ahol nem akármilyen eseményre készülődnek lelkesen: látható lesz az égen egy üstökös, amely hosszú idő után tűnik fel újra az égen.

Miközben a homokrengetegbe vezető autóút szépen lassan elfogy, a már leparkolt autók mellett gyülekező tömeg engedelmesen üldögél a sivatag homokjában kiteregetett gyékényeken, izgalommal bámulva az eget: ide Dubaj nagyvárosi fényei is csak alig-alig érnek el.

A sivatag él, hiába ment le a nap, és meglepően hideggé válik az arab éjszaka, a messzeségben tüzek fényei pislákolnak: errefelé viszonylag mindennapos, hogy a homoktengerben éjszaka sütögetnek, összegyűlnek barátok és családok. Nem ők és mi, akik az üstökösre várunk, az éjjeli sivatag egyetlen lakói, hiszen hatalmas dzsippek, zászlórudakat lobogtatva és fényeket villogtatva száguldoznak körbe-körbe a közeli utakon, tombolásuk féktelen, ám a sok lóerős motorok dübörgése egy idő után inkább kellemes háttérzajnak tűnik.

Hiába vártuk a látványos üstököst a sivatagban
Hiába vártuk a látványos üstököst a sivatagban
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Az ég felhős, így az üstökös éppen csak látszódik, a csodálatos, sokmilliós teleszkópba belenézve csak egy halvány, pislákoló foltot látunk, de végül is elmondhatjuk, igen, láttunk egy üstököst az arab sivatagban állva.

Elkeseredni azért nem kell: a dubaji asztronómiai társaság lelkes önkéntesei teleszkópjaikban mutogatják a Holdat, a Vénuszt, a sivatagi tömeg pedig csendesen duruzsol, és a csillagok alatt fekve tulajdonképpen minden nagyon rendben van.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG