6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Arab Emírségek a legtöbbek fejében egy aprócska országként él, amely alig nagyobb, mint Dubaj és Abu Dhabi városa, pedig a valóságban egy lényegesen nagyobb, Magyarországnál pedig csak pár ezer négyzetkilométerrel kisebb országról van szó. A Világjáró ezúttal kimerészkedett Dubajból.

A minden szempontból hatalmas és lenyűgöző, ám mindezek ellenére meglepően szellős Abu Dhabi reptérre érkezve ismételten nem kérdés az, hogy alig 6-7 óra repülőúttal a hideg magyarországi őszből egészen más világba csöppentünk, különösen, mivel az Aladdin mágikus repülőszőnyegének stilizált mintájára megalkotott épületből kilépve falként jön szembe a 40 fok körüli párás meleg.

A felhőkarcolók különlegességéről és formáiról előző cikkünkben már részletesebben is írtam, így engedjék meg, hogy ezúttal az Arab-öböl mentén fekvő Egyesült Arab Emírségek más szépségeire koncentráljunk.

Kezdésnek például jöjjön Rász el-Haima, az ország legészakibb emírsége, amelynek büszke múltjában kalandozó kalózok is feltűnnek, hiszen a Rász el-Haimában ma is uralkodó Al Quasimi-család a korai 18. században hasított ki magának egy komoly szeletet a területből a szomszédos emírséggel, a mai Sardzsával együtt.

A kalózősök a brit és ománi zászló alatt közlekedő kereskedőhajókkal is gyakran összetűzésbe keveredtek – kifosztották őket –, így tulajdonképpen nem is volt meglepő, hogy 1809-ben a brit flotta megindult az emírség ellen, gyakorlatilag eltörölve a flottát. 1815-ben megszületett egy törékeny kiegyezés a felek közt, amelyet aztán 1819-re jól fel is rúgtak. A brit partraszállást egy napokig húzódó ostrom követte a ma is álló, azóta világörökségi helyszínné nyilvánított Dhayah-erődnél, ahol közel 800 ember tartott ki úgy hosszabb ideig, hogy nem volt megfelelő élelme, vize, és nem tudott elbújni a sokszor 40-50 fokot elérő hőség elől.

Az utolsó Al Quasimik december 22-én adták meg magukat, 1820 januárjában pedig megszületett az 1971-ig tartó brit protektorátus, amelynek keretében a terület brit védelem alatt virágozhatott tovább, igaz, a kalózkodástól (és a kevésbé dicsőséges rabszolgatartástól) végleg el kellett búcsúznia.

A kalózok tengerpartja

Az Egyesült Arab Emírségekhez utolsóként csatlakozó, így annak hetedik emírségévé váló Rász el-Haimában járva a kalózmúltból viszonylag kevés érzékelhető. Az azonban rögtön szembeötlő, hogy nagyon más világba érkeztünk, mint Dubaj felhőkarcolói közt – és nemcsak azért, mert az ide vezető út mellett fekvő sivatagban szám szerint legalább 15 tevét számoltunk meg az autópálya közvetlen szomszédságában. Szintén rendkívül szokatlan látványnak érződnek a látóhatáron magasodó, vöröses hegyek, előbb azonban a tengerpartra vezet az utunk.

Rász el-Haima külterületén az Egyesült Arab Emírségekre nem jellemző módon szinte kiépítetlen, ám homokos, a sziget ezen oldalához mérten tisztának nevezhető strandot találunk, amelynek partján a kempingező helyiek sem zavartatják magukat. Egy elhagyatott, hatalmas fallal körbevett, egykori luxusvilla árnyékában úszunk a forró arab napon, rácsodálkozva a feltűnő halcsordákra, miközben egy közeli sziklán állva egy úriember szigonnyal vadászik egy-egy nagyobb példányra – a kép szinte idilli.

Az egyébként különleges hangulatú, a maga módján Dubajnál sokkal inkább az arab világ más városaira emlékeztető, lapos és széles városon áthaladva akár úgy is gondolhatnánk, hogy ez egy kifejezetten konzervatív környék: ez azonban így nem igaz, hiszen a tervek szerint Rász-el Haimában nyílik majd meg az Egyesült Arab Emírségek első kaszinója – az egykori kalózok városa tehát Las Vegas nyomdokaiba lépne majd.

Utunk a Hadzsar-hegyláncra vezet, amelynek része az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb pontját jelentő Dzsebel Dzsai-hegy – érdekesség, hogy ennek ténylegesen legmagasabb része már Ománban van, így a közhiedelemmel ellentétben az Emírségek legfentebb található csúcsa az 1691 méteres Dzsabal Ar Rahrah.

A Dzsebel Dzsaj hegyre kiépített autóút visz fel
A Dzsebel Dzsaj hegyre kiépített autóút visz fel
Fotó: Depositphotos

A hegy majdhogynem legmagasabb pontjára autóút vezet – ennek oka bizonyára részben az, hogy Rász el-Haima sejkje is palotát tart fent itt. A Dzsebel Dzsai képe az Egyesült Arab Emírségekre eső részen jól megmutatja az ország hozzáállását a földrajzi adottságok kihasználásához, hiszen egyfajta hegyi vidámparkot alakítottak ki: a felmerészkedő látogatókat a meredek hegyoldalban kanyargó bobpálya mellett a világ leghosszabb drótkötélpályája várja, ahol 1680 méteres magasságban, közel három kilométeren keresztül száguldhatnak a legmerészebbek.

A hegyoldalba érkezve egyébként kiépített foodtruckok, pihenőhelyek és turistautak is várják az érdeklődőket – igaz, ez utóbbit a 38-40 fok körüli hőségben, egy olyan hegyen, ahol természetes árnyék egyáltalán nincsen, csak nagyon kevesen vállalják be.

Az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb hegyén járva
Az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb hegyén járva
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Az élő sivatag

Tovább indulva már ismét az emírségek közti autópályán száguldunk, hiszen estére a Dubaj melletti sivatagba vezet az utunk, ahol nem akármilyen eseményre készülődnek lelkesen: látható lesz az égen egy üstökös, amely hosszú idő után tűnik fel újra az égen.

Miközben a homokrengetegbe vezető autóút szépen lassan elfogy, a már leparkolt autók mellett gyülekező tömeg engedelmesen üldögél a sivatag homokjában kiteregetett gyékényeken, izgalommal bámulva az eget: ide Dubaj nagyvárosi fényei is csak alig-alig érnek el.

A sivatag él, hiába ment le a nap, és meglepően hideggé válik az arab éjszaka, a messzeségben tüzek fényei pislákolnak: errefelé viszonylag mindennapos, hogy a homoktengerben éjszaka sütögetnek, összegyűlnek barátok és családok. Nem ők és mi, akik az üstökösre várunk, az éjjeli sivatag egyetlen lakói, hiszen hatalmas dzsippek, zászlórudakat lobogtatva és fényeket villogtatva száguldoznak körbe-körbe a közeli utakon, tombolásuk féktelen, ám a sok lóerős motorok dübörgése egy idő után inkább kellemes háttérzajnak tűnik.

Hiába vártuk a látványos üstököst a sivatagban
Hiába vártuk a látványos üstököst a sivatagban
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Az ég felhős, így az üstökös éppen csak látszódik, a csodálatos, sokmilliós teleszkópba belenézve csak egy halvány, pislákoló foltot látunk, de végül is elmondhatjuk, igen, láttunk egy üstököst az arab sivatagban állva.

Elkeseredni azért nem kell: a dubaji asztronómiai társaság lelkes önkéntesei teleszkópjaikban mutogatják a Holdat, a Vénuszt, a sivatagi tömeg pedig csendesen duruzsol, és a csillagok alatt fekve tulajdonképpen minden nagyon rendben van.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG