7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyító rovatunkban ezúttal a világban valójában alig ismert Kamala Harrist vesszük górcső alá. Mit várhat Európa, Kína, a Közel-Kelet és Latin-Amerika az alelnök esetleges győzelme esetén? Káncz Csaba jegyzete.

Kilenc nappal azután, hogy Joe Biden visszalépett az elnökjelöltségért folyó versenytől, az amerikai választási kampány végre új szakaszba lépett. Az új demokrata elnökjelölt, Kamala Harris padlógázzal hasít, a csapata szerint az első héten 200 millió dollár értékű adományt sikerült összegyűjteniük. A pénz kétharmada ráadásul első donoroktól származik.

Mindazonáltal az első fellépései azt mutatják, hogy Harris nem egy karizmatikus és tüzes szónok. De legalább megmenti az amerikaiakat a két népszerűtlen öregember közötti gyötrelmes választástól – tehetjük hozzá.

Az augusztus 19. és 22. között Chicagóban tartandó pártkongresszuson a nemrég még egymásnak feszülő demokraták valószínűleg az egységet ünneplik majd.

A „Wall Street Journal” címlapján közölt friss felmérés szerint Donald Trump mindössze két ponttal vezet Kamala Harris előtt (49-47). Ez a Joe Bidennel való közvetlen összehasonlításban még hat pont előny volt.

Az 59 éves Harris többnemzetiségű nőként egyértelmű alternatívája az öreg, fehér Trumpnak. Már többen azon spekulálnak, mikor jut eszébe Trumpnak az a dicsőséges ötlet, hogy kirúgja nőgyűlölő alelnökét, és egy nővel helyettesíti. Amit tulajdonképpen nem tehetne meg, mert J. D. Vance-t vele együtt jelölték, de egy Trumpot ez nem igazán érdekel.

Kamala Harris nőként egyértelmű alternatívája az öreg, fehér Trumpnak
Kamala Harris nőként egyértelmű alternatívája az öreg, fehér Trumpnak
Fotó: Depositphotos

A Biden-hibákra pozicionált Trump-kampány így most újratervez, emiatt a volt elnök a nyilvános tévévitáktól is visszalépett - először meg kell találni a fogást Harrisen, ami valószínűleg az illegális bevándorlás miatti felelősségre és a „kaliforniai szélsőbalos-liberális politikus” címkére fog épülni.

Harris előtt is komoly feladatok tornyosulnak: a múlt héten tartott első kampánymegjelenései során a Trumppal való maximális ellentétre összpontosított. A Trump-ellenes politika azonban nem elég: a választók tudni akarják, hogy Harris baloldali vagy centrista demokrata-e, milyen álláspontot képvisel a Wall Streetről, és milyen Izrael-politikát fog folytatni. Az idő viszont szorít.

Nyilvánvaló, hogy Harris a demokrata bázist szólítja meg, és ezzel biztosítja ezeknek a fontos választói csoportoknak a szavazatait. De ha nyerni akar, a Trump-szkeptikus republikánusokat és a független szavazókat is meg kell szólítania az ingadozó szövetségi államokban. 

Harris feladatai

Az NBC július közepéig végzett felmérései szerint a független szavazók mindössze 20 százalékának volt pozitív benyomása Harrisről. Ezekben a körökben népszerűtlenebb, mint Biden (28 százalék) vagy Trump (25 százalék). Az, hogy Harris megnyerheti-e a választást, tehát azon múlik majd, hogy gyorsan népszerűbbé tud-e válni a választók e fontos csoportja körében. 

A döntő tényező az, hogy kit választ alelnöknek. Egy ingadozó állambeli fehér férfi segíthetne Harrisnek abban, hogy a független fehér szavazók körében elfogadottabbá váljon.

Éppen ezért az egyik korai favorit Josh Shapiro pennsylvaniai kormányzó, aki 2022-ben döntő többséggel győzött, legyőzve a Trumpot támogató Doug Mastrianót, aki részt vett a január 6-i felkelésen a Capitoliumban. Egy másik ingadozó állambeli név a keretben Mark Kelly arizonai szenátor, egykori űrhajós, akit értelmes centristának tartanak.

Sorjáznak a kérdések a világban

De ki is az a Kamala Harris? Meg tudja-e verni Trumpot? Mit jelent ez számunkra? Ezeket a kérdéseket teszi fel a világ többi része. Még ha az elemzők becslése szerint Harris külpolitikája nem is különbözne jelentősen Bidenétől, a világ kezdi felmérni, hogy Harris milyen álláspontot képviselhet az egyes régiókban.

A South China Morning Post című hongkongi napilap azt írja, hogy egy feltételezett Harris-kormány a Kínával való kapcsolatokban a Biden-kormányhoz hasonlóan folytonosságot mutatna. Harris azonban már többször jelezte, hogy keményebben lép fel a kínai kormány által elkövetett egyes emberi jogi jogsértésekkel szemben, és merev álláspontot képvisel a muzulmán kisebbséghez tartozó ujgurok elleni népirtással és a hongkongi demokráciapárti mozgalmak elleni kemény fellépéssel szemben. Harris emellett több alkalommal hangsúlyozta a tajvani függetlenség támogatásának fontosságát.

Európai remények

Az európai média többnyire elégedettséget jelez Harris valószínűsíthető jelölésével kapcsolatban. A La Stampa olasz napilap úgy határozza meg az alelnököt, mint „sikeres nőt, aki mellett Trump öregnek tűnik”. Most, hogy Harris gyakorlatilag megszerezte a jelöltséget, a Le Monde francia napilap azt írja, hogy még meg kell erősítenie a „saját politikai identitását”.

Ami Harris Európa-politikáját illeti, az elemzők a jelenlegi elnökhöz való teljes igazodást jósolják, ami Ukrajna határozott pénzügyi és katonai támogatását jelenti a területére irányuló orosz invázió elleni kampányban. A The Kyiv Independent kiemeli, hogy „Oroszország kártérítésre kényszerítése - képletesen és szó szerint is - folyamatosan jelen van Harrisnek az ukrajnai háborúval kapcsolatos megjegyzéseiben”, és arra a következtetésre jut, hogy „Harris külpolitikai tapasztalata... az Ukrajnával való bensőséges elköteleződés”.

A Közel-Kelet és Gáza

Harrisről egyesek azt állítják, hogy keményebb álláspontot képvisel majd Izraellel szemben, mint Joe Biden, ami a kettőjük közötti legfőbb külpolitikai különbség lehet. Az alelnök határozottan kiáll a tűzszünet mellett, és bírálta Izraelt a Gáza felé irányuló élelmiszerszállítások megszakítása miatt, ami elemzők szerint azt jelzi, hogy kevésbé hajlandó szabad kezet adni Izraelnek.

Februárban Harris a Müncheni Biztonsági Konferencián kijelentette, hogy „véleményem szerint nem lehet béke és biztonság a térségben - sem Izrael, sem a palesztinok és a gázai nép számára - kétállami megoldás nélkül”. Ugyanakkor - amint azt az Al Jazeera kiemeli - Harris olyan fogalmakat ismételget, mint Izrael önvédelemhez való joga, és áprilisban kijelentette, hogy „Izrael biztonsága iránti támogatásunk vasszilárd”. Ezért a katari székhelyű hálózat szerint Harris várhatóan „nagyrészt Biden megközelítését fogja folytatni a gázai háborúval kapcsolatban”.

Ez problémákat okoz a demokratáknál, ahol a palesztinbarát progresszív csoportok eddig nem támogatták Harris jelölését, és ugyanez vonatkozik az egyetlen palesztin-amerikai kongresszusi képviselőre, Rashida Tlaibra is.

Latin-Amerika és a határkérdés

Harris egyik fő feladata az elmúlt három évben az volt, hogy a migráció kiváltó okaival foglalkozzon egész Latin-Amerikában, ami arra kényszerítette, hogy időnként kemény álláspontot foglaljon el a témában, mint például 2021-es híres guatemalai beszédében, amikor azt üzente a migránsoknak az egész kontinensen, hogy „ne gyertek”.

Szakértők a Noticias Telemundo spanyol nyelvű, Latin-Amerikával foglalkozó miami székhelyű műsorszolgáltatónak elmondták, hogy mióta Harris 2021-ben elvállalta a feladatot „nem értette meg az okokat, amiért a népeink elvándorolnak”. Kiemelték a nagyrészt negatív véleményt arról, ahogyan a Biden-kormányzat, és konkrétan Harris a hivatali ideje alatt kezelte a migrációt.

Az Axios amerikai hírportál azonban arról számol be, hogy Harris valamivel jobban áll, mint Joe Biden a latinó választók körében, akik a becslések szerint mintegy 36 millióan szavaznak. Harrisnek azonban többet kell tennie azért, hogy megszólítsa ezt a választói réteget, mivel 5-ből 1 latinónak még mindig nincs véleménye az alelnökről.

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG