8p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A székesegyház különleges kapuja a nem túl gyakran ismétlődő szent években kinyílik a zarándokok előtt. Néhány éve én is beléphettem rajta – ekkor valami emlékezetes történt velem. A Világjáró e heti állomása Santiago de Compostela katedrálisa, karácsonykor.

Santiago de Compostela különleges helyet foglal el a szívemben, mivel a camino zarándokutak célállomása, szent hely, a katolikus világ harmadik legfontosabb zarándokhelye Jeruzsálem és Róma után. Az első caminóm után ez a mitikus út, belső ösvény és külső nyomvonal új-és újabb utakra sarkalt, a szenvedélyemmé vált.

A városba egyszerre sokan, manapság naponta több ezren érkeznek meg, hosszabb vagy rövidebb utak megtétele után. A zarándokok mindenütt jelen vannak a történelmi városközpontban, és leginkább a Szent Jakab-katedrális előtti téren. Nagy érzelmek is felszabadulnak, amiben benne van az öröm, az elégedettség, de az újonnan szerzett barátoktól, ismerősöktől és magától az élménytől való búcsú szomorúsága is.

A szinte kötelező kép a katedrálisnál egy zarándok megérkezésekor
A szinte kötelező kép a katedrálisnál egy zarándok megérkezésekor
Fotó: Privátbankár/Bózsó Péter

Szent Jakab apostol sírja

A város katedrálisában van Szent Jakab apostol feltételezett sírja. Ennek a sírnak a felkeresése a zarándok útjának beteljesülése, a gyalogos vándorlás úticélja.

Hivatalosan a zarándoklat megtehető lóháton is, ami érzésem szerint talán a tehetősebbekkel (nemesekkel) való kivételezést jelenthette a múltban. Lovassal többel találkoztam, lovas zarándokkal azonban még nem. A modern kivétel a kerékpár.

Én a magam részéről a gyaloglásra szavazok – a kerékpáros zarándoklatot nehezen tudom összeegyeztetni egy majd ezeréves hagyománnyal. Nekem utóbbi túl modern és gyors. Igaz, egyszer találkoztam egy szimpatikus lengyel kerékpáros csapattal az Öröm Hegyén, a Monte do Gozón, ahonnan először lehet megpillantani a katedrálist, ha a leghagyományosabb, francia úton közelítünk.

Az apostol az oltár alatti kriptában, díszes koporsóban nyugszik. Legfőbb dísze egy csillag. A legenda szerint, miután meghalt a Szentföldön, tanítványai a mai Galícia területére hozták testét, oda, ahol térített. A zarándokok közt keringő elbeszélések egyik változata szerint megérkezése előtt a hajójuk viharba került, de megmenekült, mivel kagylók fedték be, egy másik változat szerint csak az apostol teste menekült meg, azt fedték be a kagylók.

A kagyló a zarándokok jelképévé vált. A legelterjedtebb verzió szerint a kagyló a tengert jelképezi, ahová a katedrális felkeresése után a zarándoknak el kell menni, hogy a tengerparton régi ruháit elégetve újjászülessen. Modern korunkban az ilyen tűzrakás tilos, ráadásul a műanyag ruhák másképp égnének... Meg kell elégedjünk a belső megújulással.

A szent sírhoz lépcső vezet le az egyik oldalt, itt kell a katedrálison belül sorban állni, míg a másik oldalon lehet feljönni. Ennek még később szerepe lesz!

Szent Jakab apostol sírját rengeteg zarándok keresi fel
Szent Jakab apostol sírját rengeteg zarándok keresi fel
Fotó: Privátbankár/Bózsó Péter

A katedrális kapui

A katedrális uralja a belvárost. Hatalmas építmény. Most már ismét fel lehet menni a tetejére, amit nagy kőlapok fednek, nem túl nagy lejtéssel. Így lehet sétálni rajtuk, persze csak vezetett csoportokkal, mert fő a turisták biztonsága. Innen igen szép kilátás nyílik a városra, a szomszédos hegyekre és a háztetőkre. Érdekes módon a katedrális épületébe nem az előtte lévő főtérre nyíló hatalmas ajtón keresztül lehet bejutni, az mindig zárva van.

Tulajdonképp két kapu van itt: a külső – amit zárva tartanak – védi a belsőt, ami nem más, mint a Pórtico da Gloria, ami a helyi, gallego nyelven a dicsőség kapuját jelenti.

Ez egy három boltíves kapu míves faragott oszlopokkal, amely az eredeti bejárat volt. De hogy ne kezdje ki az időjárás, egy külsővel védték meg. A templomot 1075 és 1211 között építették, és a faragott kapu is ekkorra készült el. Most kordonnal választják le a templom belsőjétől. Külön jegy ellenében látogatható, egyszerre csak kisebb csoportokban.

Az érdeklődők tulajdonképp a két kapu közé mehetnek be – a belső kaput „kívülről” nézhetik. Mivel a Pórtico da Glorián nincs ajtó, érdekes látvány a templom belsőjéből szemlélve, hogy a látogatók befelé fényképeznek valamit, ami bentről nem látható.

Belülről is pompázatos a katedrális
Belülről is pompázatos a katedrális
Fotó: Privátbankár/Bózsó Péter

A katedrális kelet-nyugati irányba tájolt. A mai főbejárat a déli kapu. Itt lehet sorba állni a bejutáshoz. Ha a zarándokmisére szeretnénk menni, akkor a májustól szeptemberig tartó főszezonban nem árt legalább fél órával előbb érkezni, hogy biztos bejussunk. Az északi kapu – és természetesen a keleti térre nyíló ajándékbolt – szolgál a távozásra. A katedrálisnak van keleti kapuja is, a királyi kapu, amely szintén külön látogatható.

Történetünk szempontjából fontos, hogy létezik egy szent kapu is, ami a többihez képest inkább csak egy nagy ajtó. Egy nagy fémajtó, ami csak ritkán, az úgynevezett szent években tárja fel magát.

A szent kapu, amely inkább csak ajtó

A szent kapunak kezdetben más neve volt, és a megbocsátás kapujaként is ismert. A szent sírtól feljövet ezen az ajtón keresztül lehet a legrövidebb módon, kelet felé távozni. Ennek szimbolikus, az újjászületéssel kapcsolatos jelentőséget tulajdoníthatunk. A zarándok ugyanis így feljön a fénybe. A sírból való kilépés a megváltást és az új életet jelenti. Egy átépítés során kissé megváltozott az ajtó helye, az eredeti helyszínt egy nyolcszögletű csillag jelzi a kőpadlón.

Igen ám, de ez a kapu nincs mindig nyitva. Azokban az években nyitják csak ki, amikor Szent Jakab napja, július 25-e vasárnapra esik.

Továbbá a katedrálisba az ajtón keresztül belépő zarándokok teljes búcsút kapnak, amelyet III. Sándor pápa 1179-es, Regis aeterni című bullájában rendelt el. A szent évek 5-6-5 és 11 évenként követik egymást. Évszázadunk első szent évei a következőek: 2004, 2010, 2021, 2027, 2032 és 2038. A szent kapu ezekben az években volt és lesz nyitva.

A szent kapu kívülről a decemberi este fényében
A szent kapu kívülről a decemberi este fényében
Fotó: Privátbankár/Bózsó Péter

2021: koronavírus és a pápa

A caminós pályafutásomat 2018-ban kezdtem, és nagyjából évenként tértem vissza, azonban a koronavírus világjárvány közbeszólt. A szent években sokkal többen indulnak zarándokútra, és én is vártam, hogy megéljem, amit addig még nem.

Amikor a caminóra gondoltam, mindig eszembe jutott a szent kapu. Vajon mennyiben más itt belépni?

Gondolom ez azok számára fontosabb, akik visszatérő gyaloglók, zarándokok. Azonban általánosabban is feltehetjük a kérdést: mennyiben más egy ünnepi év, egy különleges alkalom?

2021 nyarán enyhült a covid szorítása, így újra feléledt a remény, hogy mehetek. Mindenképp szerettem volna még az év vége előtt megtenni a legalább 100 kilométeres utat, ugyanis ennyi kell a compostela, azaz a bizonyítvány, oklevél vagy igazolás megszerzéséhez.

December épp két hullám közé esett, és a portugál utat választottam. Portóból indultam a katedrálishoz, tíz napot gyalogolva. A Portugáliába való beutazáshoz három oltást kértek, így hát elmentem a harmadikra és letöltöttem a mobilalkalmazást is, ami az éttermekbe való bejutáshoz kellett. Kérték is a pincérek, Portugáliában mindig, a spanyoloknál kevésbé.

Úgy választottam ki a kezdés időpontját, hogy karácsonyra érjek Santiagóba, abban az évben ott szerettem volna tölteni az ünnepet.

Ez számomra még jelentősebbé, belsőségesebbé tette az utat, amit végig karácsonyi díszítések és az ünnepi készülődés szegélyeztek. Kevesekkel találkoztam, de van, akivel azóta is megmaradt a kapcsolat, és újra láttuk egymást.

És beléptem a kapun 

Nagy szerencsém volt a decemberi caminómmal: hihetetlen módon az óceáni klíma ellenére sem esett az eső tíz napig. Viszont Santiagóba érve szinte nem is akarta abbahagyni.

Nagy lendülettel érkeztem teljes menetfelszerelésben a katedrálishoz. Örültem, és a szent kapu felé vettem az utam. Addig csak a külső vasrácsot láttam kívülről, és nem gondoltam, hogy a kapu valójában egy ajtó. Nyitva volt! A karácsony közelsége, a járvány és a szemerkélő eső miatt csak kevesen voltak. Beléptem. Ekkor rám szólt a biztonság őr:

Hátizsákkal nem szabad ide bejönni!

Megszeppenve kibaktattam. Nem erre számítottam. Úgy éreztem, kidobtak. De aztán eszembe jutott, hogy ez a szabály.

Az őr mondatán és az érzelmi feszültségemen még sokáig gondolkodtam. Talán évek múlva jöttem rá, hogy a közvetlen értelmén túl mit is jelenthet ez a mondat.

Akkor mindenesetre nyugtáztam, hogy sikerült megérkezéskor egyből belépnem a kapun. Másnap bejártam a katedrálist és többször is bementem a nyitott ajtón – már betartva a szabályt, csomag nélkül.

A szerző a szent kapun belül, immár hátizsák nélkül
A szerző a szent kapun belül, immár hátizsák nélkül
Fotó: Privátbankár/Bózsó Péter

Harmadnap természetesen elmentem az éjféli misére a katedrálisba. Különleges hely, ünnepi alkalom, kivételes helyzet.

A koronavírusra való tekintettel a pápa a 2022-es évet  is szent évvé nyilvánította. De az előző évi feledhetetlen karácsonyi élmény után számomra nem ez volt az igazi szent év, Jakab napja is hétfőre esett. Ebben az évben nem is mentem caminózni.

Az összes Világjáró-cikk itt érhető el. A Világjáró Extrát, amelyben az idei Caminót meséltük el napról napra, pedig itt olvashatják. Boldog Ünnepeket kívánunk!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Én mindenkinek javaslom, törvényes keretek közt, a sztrájkot!” — az utca emberét kérdeztük
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 22. 09:44
Mit gondol az utca embere a gyorsuló inflációról, a megélhetésről, illetve Magyar Péter beszédéről, valamint a lehetséges tavaszi politikai akciókról? A videóból kiderül. 
Szubjektív Alpesisí-világbajnokság helyszínén szurkolni – bakancslistás élmény
Kormos Olga | 2025. február 22. 06:01
A téli Ausztria egyébként is varázslatos tud lenni, de alpesisí-világbajnoksággal megfűszerezve még felejthetetlenebb élmény. A Világjáró ezúttal a Salzburg tartományban lévő Saalbachban rendezett eseményen járt, ahol nemcsak a sportolókat, hanem a turistákat is tárt karokkal várták. Sőt, még egy kis hóeséssel is elkápráztattak mindenkit. 
Szubjektív Magyar Péter kiterítette a kártyáit, egy ászt is – mit lép erre Orbán Viktor? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. február 21. 18:31
Magyar Péter politikai színrelépésének egyéves évfordulóján programbeszédet tartott a Tisza Párt első nagyszabású pártrendezvényén, ahol Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt is leigazolták. Hogyan értékelhetjük ezt a rendezvényt? Mit üzen az altábornagy ellenzékhez való „átigazolása”? Mit mondott Magyar Péter és Orbán Viktor a médiáról? Hiszünk-e a békében? Milyen is a szuverenitásunk? A kettős – a már elhangzott Tisza Párti, illetve leendő miniszterelnöki – évértékelő kapcsán ezekről is vitatkozott – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Gáspár András lapigazgató és Bózsó Péter újságíró.
Szubjektív Tornyok és teázók, nem tipikus turistáknak – Kuvait keleti kényelme
Durucz Dávid | 2025. február 15. 06:01
Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.
Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG