6p

Szemtelenül fiatal és mesésen gazdag. Inkább tűnik egy topbank jólfésült menedzserének, mint konzervatív pártvezérnek. Elitiskolákban végzett és Prada cipőben jár. Politikailag nem túl tapasztalt, de pénzügyekben kompetens. Mire lesz ez elég? Nagyító alatt a brit történelem első nem fehér, hindu miniszterelnöke.

Bő másfél hónapja még Liz Truss párt- és miniszterelnökké választását ünnepelték a brit konzervatívok:

Tegnap pedig már Rishi Sunakot ölelgették nagy lelkesen:

A Konzervatív Párt vezérének lenni nem éppen nyugdíjas állás: a párt alsóházi képviselői az elmúlt hat évben három vezérüket is megbuktatták. Theresa Maytől a Brexit-megállapodás, Boris Johnsontól partizós és egyéb botrányai miatt vonták meg a bizalmat 3-3 év után, Liz Trusst pedig röpke 45 nap alatt állították félre, miután adócsökkentési csomagjától a piacok padlót fogtak, a szigetország pedig kis híján bedőlt.

A Mission Impossible most egy olyan személyre hárul, aki már nyáron, Boris Johnson kipenderítése után szeretett volna főnök lenni, de akkor még alulmaradt Liz Truss-szal szemben.

Ha úgy tetszik, a toryk Sunak személyében egy pótmegoldást húztak elő a kalapból, és tőle várják, hogy átvezesse az Egyesült Királyságot a mostani viharos korszakon.

De ki az a Rishi Sunak? Honnan jött, mit tett le eddig az asztalra, és mi várható tőle?

Modern Britannia 

Sunak 1980-ban született a dél-angliai Southamptonban, apja háziorvos, anyja gyógyszerész volt. Szülei indiai származásúak és – ahogy ő is – hindu vallásúak, az akkori brit afrikai gyarmatokon, Kenyában és Tanganyikában (ma Tanzánia része) látták meg a napvilágot, és a 60-as években vándoroltak be a szigetországba.

Tanulmányait, saját bevallása szerint szülei áldozathozatalának köszönhetően, brit elitiskolákban – Winchester College, oxfordi Lincoln College – végezhette, filozófiát, politológiát és közgazdaságtant hallgatott. Később MBA-fokozatot szerzett a nem kevésbé neves amerikai Stanford Egyetemen, ahol Fulbright-ösztöndíjas volt.

Mint a New York Times megjegyzi, „a multikulturális és modernebb Nagy-Britannia egyik példajaként” tekintettek rá.

Kezdetben bankárként épített karriert: a Goldman Sachs amerikai óriásbanknál volt elemző, majd különböző befektetési alapoknál dolgozott, Londontól Kaliforniáig. Részt vett egy nagy befektetési cég megalapításában, együttműködött Szilícium-völgyi és Bangalore-i cégekkel, és, mint bemutatkozásában írja, az így szerzett tapasztalatokat használta fel később a brit cégek és start upok támogatására.

Kaliforniában ismerte meg feleségét, az indiai Akshata Murtyt, az indiai Bill Gates-ként is emlegetett multimilliárdos üzletember és Infosys-alapító Narayana Murthy lányát. 2009-ben keltek egybe Akshata szülővárosában, Bengaluruban, a kétnapos lakodalmon ezer ember ünnepelt. Két lányuk született, Krishna és Anoushka.

Villámgyors karrier

A nagypolitikába 2015-ben szállt be, amikor toryként beválasztották a parlament alsóházába Richmond képviseletében, egy hagyományosan konzervatív körzetben.

2016-ban a Brexit mellett voksolt, 2019-ben a szintén Brexit-párti Boris Johnsont támogatta a pártbeli elnökválasztáson. Johnson 2020-ban pénzügyminiszterré nevezte ki.

Sajtóhírek szerint idén nyáron ugyanakkor Sunak indította azt a támadást, amely szerepet játszott Johnson lemondásában. Elsőre ugyan alulmaradt Truss-szal szemben, másodjára viszont ő lett a befutó: mától ő az Egyesült Királyság miniszterelnöke.

Fiatal, gazdag, sikeres. Sunak a kormányfői hivatal előtt Londonban 2022. október 26-án. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN
Fiatal, gazdag, sikeres. Sunak a kormányfői hivatal előtt Londonban 2022. október 26-án. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN

A mindössze 42 éves Sunak politikai karrierje tehát villámgyorsan ívelt felfele: hét év alatt lett parlamenti képviselőből miniszterelnök – a Guardian szerint ilyen gyors egyetlen más modernkori brit kormányfő sem volt.

Sunak egyelőre sikeres és – ahogy arra utaltunk – gazdag is.

Bankár múltja mellett azért is az, mert India egyik leggazdagabb családjába nősült be. Az ő és felesége ingatlanjainak együttes értéke több mint 15 millió font, együttes vagyonukat 730 millió fontra becsülik, amivel a Sunday Times leggazdagabb britekről készített listáján a 222. helyet foglalják el.

Aligha meglepő, hogy szereti a luxust: idén nyáron például egy 3500 fontos (1,66 millió forint) öltönyben és egy 490 fontos (232 ezer forint) Prada cipőben kapták lencsevégre. Fiatalkorában egy interjúban azt mondta, hogy arisztokrata, felső- és munkásosztálybeli barátai vannak – aztán rögtön korrigált: munkásosztálybeliek nincsenek.

Nem vetett jó fényt a családra, hogy idén áprilisban kiderült: felesége nem adózott az Egyesült Királyságban nemzetközi bevételei után, amivel becslések szerint 20 millió font adó megfizetését kerülte ki. Ezzel ugyan nem sértett törvényt (30 ezer fontért lehet ilyen státust választani), a közvélemény nyomására és férje védelmében ugyanakkor végül bejelentette, hogy a jövőben megfizeti ezt az adót.

De mit fog csinálni?

Ami Sunak szakmai teljesítményét illeti, elemzők előnyére írják például, hogy a Covid-válság alatt pénzügyminiszterként számos mentőcsomagot nyújtott a cégek és a háztartások számára. Ezek az intézkedések kompetenciájával együtt akkor népszerűvé tették.

A YouGov közvéleménykutató szerint Sunakot ma már szinte mindenki ismeri, ugyanakkor kétszer annyian nem kedvelik (51 százalék), mint ahányan igen (25 százalék).

Ennél még Boris Johnson is jobb mutatókkal bír (51 vs. 26 százalék).

Ráadásul ténykedését nem csak felesége adóelkerülése árnyékolta be. Kiderült az is, hogy külügyminiszteri kinevezése után is megtartotta az amerikai tartózkodásra és munkavégzésre jogosító Zöld Kártyát. És büntetést kapott azért, mert – a Covid ellenes szabályokat megsértve – megjelent Johnson születésnapi partiján a Downing Streeten.

Mi várható tőle? Mai beköszönő beszédében figyelmeztetett:

„nehéz döntések” jönnek – ezt a megszorításokra készülő politikusok szokták mondani. A gazdasági stabilitásra és bizalomra koncentrál majd, az adósságokat nem fogja a jövő generációkra hagyni.

Szerinte azért választották meg, hogy helyrehozza az elődje hibáit.

A piacok örömmel fogadták érkezését, a britek pozitív értékítéletében viszont már nem vagyunk ennyire biztosak, főleg akkor nem, ha valóban megszorítások jönnek. A slágerbeli siker-pénz-csillogás hármasból utóbbi kettőt megtarthatja, a siker viszont mostantól nehéz ügy lesz.

Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
Szubjektív „Remélem rájönnek, hogy mekkora szenvedést okoztak a hallgatóságnak” – így beszélgettünk mi
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 17:56
Van, akinek szenvedést, de van, akinek örömet okoztunk azzal, hogy elindult új szubjektív, beszélgetős műsorunk, az Ez Viszont Privát. Összegyűjtöttük a legnézettebb adásokat, és rájöttünk, Magyar Péter nekünk is sokat segített.
Szubjektív Dirndli országtól az orángutánok földjéig – Világjáró top 10
Wéber Balázs | 2024. december 28. 06:01
Világjáró rovatunk az idei évben is számos közeli és távoli, szegény és gazdag, hideg és meleg helyre vitte el az olvasókat – a célpontok számos szempontból különböztek, de egy közös vonás volt bennük: ezért vagy azért, de mindegyik izgalmas volt.
Szubjektív Turisták Magyarországról, kegyelmi botrány, Magyar Péter titka – a top 10 videónk 2024-ben
Wéber Balázs | 2024. december 27. 17:01
Turisták őszinte véleménye Budapestről és a magyar politikáról, a kegyelmi botrány, a Tisza Párt szárnyalása, a Fidesz megrendülése, gazdasági bajok – ezek a témák érdekelték legjobban a Klasszis Média nézőit 2024-ben. A legnézettebb videóink toplistáját a Klasszis Klub dominálja, amelyben ismert politikai-gazdasági szakértők mondták el véleményüket aktuális témákban. Bekerült a top 10-be a Budapest utcáin készülő Utca embere rovatunk három, valamint az idén indult szubjektív videós rovatunk, az Ez Viszont Privát egy adása is.
Szubjektív Most már papíron sincs parlamenti demokrácia?
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. december 23. 16:36
Hadházy Ákost, Bánki Eriket, Novák Elődöt, Arató Gergelyt és Tordai Bencét kérdeztük arról, hogy milyen volt 2024 a parlament falain belül. Miközben a legerősebb ellenzéki párt a falakon kívül van.
Szubjektív Belépés a szent kapun – különleges karácsony Santiago de Compostela katedrálisában
Bózsó Péter | 2024. december 21. 05:51
A székesegyház különleges kapuja a nem túl gyakran ismétlődő szent években kinyílik a zarándokok előtt. Néhány éve én is beléphettem rajta – ekkor valami emlékezetes történt velem. A Világjáró e heti állomása Santiago de Compostela katedrálisa, karácsonykor.
Szubjektív Itt az idő: elő kell bújni Magyar Péter támogatóinak – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Izsó Márton - Király Béla - Litván Dániel | 2024. december 20. 18:47
A Tisza vezetését mérik a kutatások, Magyar Péternek pedig nagy nevek kellenének. Ki léphet elő a függöny mögül az oligarchák és talán a fideszesek közül? Lázár János mindenesetre érdekesen mozgolódik, Matolcsy Györggyel pedig alkut köthetett Orbán Viktor. Mi lesz a forintárfolyammal és mit kapunk Amerikából Donald Trumptól. Elhozhatják a nagy fellendülést az akkumulátorgyárak? Finom-e a dubaji csoki? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 32. adásában, amelyben Csabai Károly, Király Béla és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív „Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket
Dobos Zoltán – Havas Gábor | 2024. december 14. 11:00
„Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG