6p

Hajógyár és homokos tengerpart, több mint ezeréves történelmi emlékek, a sopoti móló, amely a legszebb arcát nyáron mutatja; a gdyniai rakpartnál horgonyzó műemlékhajók pedig feledhetetlenek. A Világjáró ezúttal észak-lengyelországi élményeit idézi fel.

Léteznek olyan hétköznapi szürke kedd reggelek az ember életében, amikor 8 órakor még nem tudja, milyen szürreális, egyben anakronisztikus élmény éri este 7 órakor. Ilyen volt az én első, közvetett, találkozásom Gdanskkal.

A testvérem már évek óta Svédországban élt, mint disszidens, én nem utazhattam el hozzá, ő évekig nem jöhetett haza, de telefonált, hogy majd jelentkezik egy svédországi magyar ismerőse, és elhoz egy csomagot.

Sokáig Danzignak nevezték

Nyolcvanas évek eleje, lágymányosi lakótelepi panellakás, csöngetnek. Az ajtóban egy magas vékony férfi áll, szmokingban, nyakában fehér selyemsállal, kezében egy szál rózsával és egy üveg francia Veuve Cliqout pezsgővel, valamint egy dobozzal. Bemutatkozik: Pálffy gróf vagyok, Danzigon keresztül érkeztem.

Gdansk, avagy Danzig
Gdansk, avagy Danzig
Fotó: Depositphotos

Furcsamód, először azon gondolkodtam el: hol is lehet Danzig? Nem tanultuk az iskolában, hogy ezt a stratégiailag fontos lengyel kikötővárost a porosz fennhatóság alatt így hívták. A grófi család, illetve leszármazottai pedig a szocialista érában sem nevezték másképp a várost.

A második ” találkozás” ismét szubjektív, családi jellegű. A szocialista korszakban Sopot a magyar beategyüttesek között kedvelt koncerthelyszín volt. Rokoni kötődés révén elbeszéléseikből megtudhattam, hogy itt rajongó fiatalok ezrei várják a zenészeket, vodka van rogyásig, a szabadság és a tengerpart végtelenjének az érzete utánozhatatlan, nem utolsósorban pedig gyerekjáték feketén farmert venni.

Sopot, Gdansk és Gdynia valójában testvérvárosok a Balti-tenger partján. Itt a tenger nem olyan sekély és békés, mint mondjuk Franciaországban, de melegebb napokon kiváló fürdésre is.

Magán hordozza a korok bélyegét

A harmadik találkozás már személyes, tekintélyt parancsoló műemlékekkel, a hajdani évszázadok és a közelmúlt történelmi emlékeivel. Gdansk 1807-1815 közt Szabad Város volt, majd 1920-ig Danzig néven porosznak, németnek számított. 1939-ben a város körüli vita adott ürügyet a hitleri Németországnak Lengyelország megtámadására, így az a Harmadik Birodalom része lett.

Az Ulica Dluga, avagy a Hosszú utca Gdanskban
Az Ulica Dluga, avagy a Hosszú utca Gdanskban
Fotó: Depositphotos

A háborúban lerombolt település 1945-ben tért vissza végleg Lengyelországhoz. Ma, a több mint ezer éves „Balti metropolisz”-ban, ahogy sok helyütt nevezik, szó szerint mindenhol a történelembe botlunk.

Ahogy Jan Blonski írja a városról: „magán hordozza a korok bélyegét, amelyeken át kellett hágnia”. Ezt a „bélyeget” látjuk a „Hosszú piac”-on (Dlugi Targ) sétálva, a patríciusok házai közt. Az itt élők évszázadokon át szívesen áldozták vagyonukat lakóhelyük szépítésére. A városháza különösen elkápráztat gazdagságával, de a Történeti Múzeum kincseinek megtekintése is elengedhetetlen.

Hármasvárosról beszélünk tehát: a több mint ezeréves történelmi emlékek, a sopoti móló, amely a legszebb arcát nyáron mutatja, no meg a gdyniai Pomerániai Rakpartnál horgonyzó műemlékhajók együtt feledhetetlenek.

Az 1909-ben épült Dar Pomorza (Pomeránia ajéndáka) Gdynia kikötőjében
Az 1909-ben épült Dar Pomorza (Pomeránia ajéndáka) Gdynia kikötőjében
Fotó: Wikipédia/Żeglarz

Élő történelemóra és Borostyán Múzeum

Ha nem vágyunk élő történelemórára, legalább a Borostyán Múzeumot ne hagyjuk ki. Itt megtudhatjuk, hogyan keletkezett a borostyán, milyen tulajdonságai vannak, és megtekinthetjük a különleges növényi és állati zárványokat. A borostyánt manapság sokan egyfajta régimódi ékszernek tekintik, pedig ma is gyönyörű nyakékek, láncok, karkötők készülnek e sokak szerint retro alapanyagból.

Bár nem turistalátványosság, de fontos része, szereplője a közelmúlt történelmének a Hajógyár. Ez mára mindenekelőtt az 1970. decemberi tiltakozások elfojtása során meggyilkolt hajógyári munkások emlékhelye és a Szolidaritás bölcsője lett. A kommunista rezsim elleni küzdelemről sok mindent megtudhatunk a Szolidaritás Európai Központjában, amelyet ma már turisták ezrei látogatnak. Egész Közép- és Kelet-Európa közelmúltbeli történelmének jelentős eseményeire emlékeztet itt a több ezer összegyűjtött emléktárgy.

Gdyniáról talán még kevesebbet tud az a magyar, aki először látogat Lengyelországba, pedig családdal is érdemes ide kirándulni, mert a gyerekeket is elvarázsolják a Pomerániai-öbölben horgonyzó történelmi hajók, no meg az akvárium, amely a Tengerhalászati Intézet víz alatti állatkertje.

Szintén főleg a kicsiknek ajánlják, az Experyment Tudományos Központot, ahol játszva lehet tanulni. Az interaktív kiállítás nemcsak a vízi világ titkaival ismertet meg, de a fizikát és a biológiát is élvezetesen „tanítja.”

Jazzt hallgatni a sopoti mólón

Ha nyár, akkor Sopot. A 4,5 kilométer hosszú homokos tengerpartot azoknak is előszeretettel ajánlom, akik már vagy ötször jártak a horvát vagy olasz tengerpartokon.

Más a hangulat, a hőmérséklet, a tűző napot mindig enyhíti egy kis szél. Feltétlenül látni kell az itteni fa mólót, ami Európában a maga 512 méterével a leghosszabb.

A napozás, pancsolás után hallgathatunk jazzt valamelyik kávéházban – a jazznek Lengyelországban óriási hagyománya van.

A mélyen a tengerbe nyúló sopoti móló
A mélyen a tengerbe nyúló sopoti móló
Fotó: Wikipédia/Diego Delso

Se szeri, se száma a tradicionális, illetve nemzetközi ételsort kínáló bisztróknak, kávéházaknak. A lengyel ételek megkóstolását persze vétek volna kihagyni. Ami a legérdekesebb, hogy a MamaMia Caféban – bár nem tipikusan lengyel a neve – meg lehet ízlelni egy speciális sós italt, amelyet egyenesen a brómos-jódos forrásból szállítanak ide.

A Hármasváros az utóbbi húsz évben luxusszállodákkal, wellness paradicsomokkal, látványos programokkal lett gazdagabb, és a legmodernebb turisztikai szolgáltatásokkal bővült. Mindenütt felfedezhetjük a világmárkákat és a plázákat, de ma sem hiányoznak a régi hagyományokra visszatekintő butikok, a lengyel designerek saját modelljeivel.

A Visztulán kalandozás is ajánlott, menetrendszerinti vízi villamossal vagy kishajóval. Népszerűek az úgynevezett kalózhajók is. Gdanskból gyakran indulnak sétahajók a Westerplatte- és a Hel-félszigetre, valamint Sopotba.

Kalózhajóval romantikusabb

Vasúttal maximum fél-egy óra alatt tehetjük meg az említett települések közötti távolságot, néhány zlotyért. Az SKM vonattal Gdanskból Sopotba az út például 20-30 percet vesz igénybe. Autóval hasonló idő alatt lehet megtenni ezt az utat.

Az autómegosztás egyszerű módja, amikor valaki Gdanskban beül a kocsiba, de azt Sopotban hagyja. Könnyebb így parkolóhelyet találni, mert van néhány kijelölt hely az ilyen autók számára.

Korszerűen kiépítettek a kerékpárutak és sokan bérelnek robogót is. A legromantikusabb közlekedési mód persze a hajó: a Gdanski-öblön keresztül komppal egy órányi az út.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Panelban lakom, három hónapig ki sem kapcsoltam a klímát - az utca embere a hőségről
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. szeptember 12. 19:09
Idén nyáron sorra dőltek meg a melegrekordok. Hogy bírták az emberek? Kiderül a videóból.
Szubjektív Találkozás Conchitával és a madridi út vége – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 12. 13:47
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív Kóbor kutya, megrepedt torony és egy szimpatikus uruguayi – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 10. 13:27
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív „A mai nap a meglepetéseké volt” – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 9. 14:31
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív „Nem ész nélkül korlátozni kell, hanem a digitális oktatás részévé tenni” – ezt gondolja Az utca embere az iskolai mobiltilalomról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. szeptember 7. 10:31
Leváltották a fővárosi Madách Imre Gimnázium igazgatóját, mivel előre közölte, ellenszegül a mobiltelefonok kötelező begyűjtését előíró rendeletnek. A leváltott vezető mellett hétfő estére tüntetést szerveztek a Belügyminisztérium elé, itt kérdeztük a demonstrálókat a vitatott intézkedésről alkotott véleményükről. Videó.
Szubjektív A káosz városa, avagy így vettem leckét egy nápolyi pincértől
Wéber Balázs | 2024. szeptember 7. 05:44
Kevés jobb dolog van a világon, mint egy nápolyi sikátor kávézójában üldögélni egy álmos, nyári hétköznap reggel. Délolasz életérzés, káosz és nyüzsgés, büszkeség és életöröm. Ráadásul mindig tanulhatunk valamit. A Világjáró e heti állomása Olaszország egyik leghírhedtebb és egyben legizgalmasabb városa.
Szubjektív Magyar Péter kormányváltása a gazdaságon és a migráción múlhat – Ez Viszont Privát (videó)
Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Mester Nándor – Wéber Balázs | 2024. szeptember 6. 18:46
Belebukhat-e a Fidesz a gazdaság bénázásába, az egészségügy és az oktatás helyzetébe, avagy túlcsordulhat-e a látens elégedetlenség? És lenne-e Magyar Péternek megnyugtató válasza az illegális migráció okozta, Nyugaton nagyon is létező problémákra, amiket a közelmúltbeli solingeni tragédia is jelez?
Szubjektív Gyantászok, színes hordók, lovagvár Cocában – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 6. 14:31
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív Csodás mezők, ebéd az aszfalton és ajándék hideg sör – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 5. 15:21
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
Szubjektív "A fű nagyobb lett, és megszólaltak a tücskök" – az El Caminóról jelentjük
Bózsó Péter | 2024. szeptember 4. 15:16
Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG