6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.

A szaúdi Dammamból, kifejezetten kellemes repülőút után, este érkeztünk meg Kuvaitba. Ez fontos részlet, mert a város a fényeivel azonnal elvarázsolt. A kivilágított felhőkarcolók lenyűgöző látványt nyújtottak, és nem volt belőlük olyan sok, hogy elveszettnek érezzem magam – sőt, Rijád után kifejezetten emberi léptékűnek éreztem Kuvaitvárost, ahol nincsenek hatalmas távolságok: rögtön kompaktabb, élvezhetőbb, lakályosabb helynek tűnt.

Nem kell órákig metrózni, hogy a központban legyen az ember, mindent megtalálunk egy helyen, még a legmenőbb tengerparti éttermek is csak sétatávolságra vannak. Legalábbis a térkép szerint: gyalogosnak lenni itt ugyanis ugyanolyan rémálom, mint a szomszédos Szaúd-Arábiában. Amikor hosszú idő elteltével végre megláttam egy zebrát, hangosan, hitetlenkedve kiáltottam fel. Jó is, hogy kiélveztem a pillanatot, mert soha vissza nem térőnek bizonyult.

Nagymecset, nagy autók
Nagymecset, nagy autók
Fotó: Durucz Dávid

Ki sem szállnak az autóból

Persze Szaúd-Arábia után nem lepődtem meg, hogy még a vécére is autóval járnak egy olyan ország lakói, amely szintén a világ egyik legnagyobb olajvagyonára épült. És ez minden szokásukat meghatározza: az utcai büfék konkrétan úgy működnek, hogy eléjük parkolnak, rendelnek, a kaját a kocsiban elfogyasztják, a szemetet pedig kidobják az ablakon. Másnap reggelre persze megint tiszták az utcák, mert ők mégiscsak a rendezett luxus hívei.

És van is bőven, aki takarítson utánuk, és minden egyéb igényüket kiszolgálja. A lakosság 60 százaléka külföldi, jelentős részük vendégmunkás. Általános tapasztalatom volt, hogy hiába készültem lelkesen arab kifejezésekkel, a „Szalam!” köszönésen túl nem sokra mentem (volna) velük az indiai vagy épp nepáli büfések, taxisok vagy bolti alkalmazottak között.

Kuvait éjszakai fényei
Kuvait éjszakai fényei
Fotó: Rhédey Gábor

Éppen ezért kicsit csalóka a kép, hogy Kuvait jóval liberálisabb helynek tűnt a nagy szomszédhoz képest, hiszen az európai módra öltözködő nők nagy része valószínűleg más országokból érkezett. A férfiak és nők érintkezésének szabályait pedig itt is komolyan veszik, függetlenül attól, az érintettek muszlimok-e.

Mint megtudtuk, a szálláshelyeket az is megkülönbözteti egymástól, hogy a férfi vagy a női vendégek élveznek előnyt náluk. Ez esetünkben azt jelentette, hogy a tetőteraszos, medencés, jacuzzis wellness részleg előttünk zárva volt: belépés csak hölgyeknek!

Kicsiként is a világ tetején

Mondjuk így is volt esélyünk felülről látni Kuvaitvárost. 

Az ország jól ismert jelképe, büszkesége a három magas, karcsú víztorony – egyesek szerint azért, mert édesvízzel sem folyó, sem tó formájában nem rendelkeznek. Az építmények egyikének gömb alakú része kilátóként is szolgál, szuper, 360 fokos panorámával, egy folyamatosan körbeforgó padlógyűrűvel, amely egy büfé körül kering.

Ahonnan még a víztornyok is kicsinek tűnnek
Ahonnan még a víztornyok is kicsinek tűnnek
Fotó: Rhédey Gábor

A talaj fél óra alatt tesz meg alattunk egy teljes fordulatot – ki is számoltuk, hogyha nem lenne itt is teljes alkoholtilalom, egy kör alatt pont visszaérnénk a következő sörünkért.

De bármennyire is a víztornyok a leghíresebbek Kuvaitban, eljött a pillanat, hogy ezeket is felülről lássuk. Méghozzá elég hamar… vagyis Hamra. A világ legmagasabb csavart tornya, az Al-Hamra felhőkarcoló több mint 400 méteres, alulnézetből nyakzsibbasztó látvány. Szerencsére egészen sokáig fel lehet liftezni egyszerű látogatóként is, és a kilátás egészen elképesztő. Ennél magasabbról tényleg csak a repülőből láthatjuk a kuvaiti fővárost.

Ugyanilyen „szerénységgel” kezelik itt a pénz kérdését is: a kuvaiti dinár a világ legértékesebb valutája. Jelenleg 1250 forint körül mozog, és mivel maguk az árak nem egetverőek Kuvaitban, egészen szürreális élmény egy blokk vagy egy árcédula megtekintése, a 0,9 vagy épp 0,45 dináros tételekkel. 

De a csúcs a papírpénz, a fél és negyed dináros bankókkal. „Mégis van egy félpénzem!”

Mégis van egy félpénzem!
Mégis van egy félpénzem!
Fotó: Durucz Dávid

Ideje lassítani!

Persze jó dolog fentről nézni a világot, letudni a kötelező turistás látnivalókat, de mégis: mindig az az utazás legjobb része, amikor egy kicsit lelassítunk, és pontosan azt csináljuk, amit a helyiek. Például beülünk a mesés libanoni éttermek egyikébe. Kuvaitban ezek számítanak a legmenőbb helyeknek, a tökéletes ételek mellett azért is, mert a berendezés és a kiszolgálás is topkategóriás. Itt nem üres közhely a keleti kényelem.

Nyugati csak az étlap volt, ami itt és kivétel nélkül mindenhol máshol is csak virtuálisan létezett, egy QR-kód beolvasásával lehetett előhívni. 

Ennek a modern megoldásnak látványos ellenpontja volt a régi időket idéző „szenesember” jelenléte: a vízipipázó közönséget folyamatosan frissen felforrósított faszéndarabokkal látta el, kis vödörrel és nagy mosollyal járkálva az asztalok között.

Nem sietnek
Nem sietnek
Fotó: Rhédey Gábor

Szintén kellemes, de idegen látvány volt az is, hogy este 11 után kisgyerekes családokkal volt tele az étterem. Nagyon más ritmusban élik itt az életet.

Hogy ez mennyire így van, csak pénteken értettem meg igazán. Kissé suta párhuzammal élve, itt ez a vasárnap: a közösségi ima napja, amikor mindenki összegyűlik, és egy kis időre megáll az élet – majd nagy lendülettel indul újra, tömeggel és némi nyüzsgéssel, de mégis inkább a maga lassú, kényelmes módján. Az ember szépen összetekeri és magához veszi az imaszőnyegét, aztán beleveti magát a piaci forgatagba.

A szőnyegek már várják a közösségi ima résztvevőit
A szőnyegek már várják a közösségi ima résztvevőit
Fotó: Durucz Dávid

Mi ezt egy hatalmas népétkezdéből néztük végig, jobbnál-jobb falatok és soha el nem fogyó tea mellett. És végre netezni is tudtunk, mert kaptunk „wifit”, ami itt azt jelenti, hogy a büfés elveszi tőled a telefonod, pötyög egy kicsit, és csatlakoztatja a saját mobilnetéhez. Minden megoldódik, hát minek aggódni – pláne kapkodni.

Teázás után egy kis tea

A legautentikusabb élmény a lelassulás netovábbja volt: amikor a teával kísért ebéd után beültünk egy teázóba. Pontosabban betereltek. Ezen a szent helyen egy agilis úriember szép sorban leülteti a piacon bóklászó férfiakat a kis asztalkák mellé, aztán addig hozza a klasszikus, kis üvegcsészés, mentás feketeteákat cukorral, amíg valaki azt nem mondja: köszöni szépen, de ő most már menne. Ritka az ilyen pillanat.

Hangulatos teázó a piaci forgatagban
Hangulatos teázó a piaci forgatagban
Fotó: Durucz Dávid

Csak úgy ülni, nézelődni, ráérősen beszélgetni: itt egyéb dolga sincs az embernek. Jellemző momentum volt, amikor a velünk szemben ülő idősebb úr váratlanul ránézett az órájára, hogy most már azért indulni kell – majd bő fél órával később valóban meg is mozdult. Nála nehezebben csak mi búcsúztunk ettől a zseniális helytől. Lélekben néha még most is ott üldögélek.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
Szubjektív „Szerintem itt nagy koppanás lesz” – az utca embere Donald Trumpról, Orbán Viktorról és Majka új számáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 25. 17:22
Mit gondol a járókelő arról, hogy hogyan hat ránk Donald Trump új elnöksége, miért nem volt ott Orbán Viktor a beiktatási ceremóniáján, és hogy miért most jelent meg Majka új, rendszerkritikus száma? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Washingtonnak mindegy, hogy Trump vagy Biden ül a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. január 25. 05:43
A Világjáró az amerikai elnöki beiktatás alkalmából visszaemlékezett két látogatására az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C-ben.
Szubjektív Ráhúzzák Magyar Péterre a bombariadókat? Bindzsisztánból jelentjük – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 24. 18:54
Rögtön összefüggésbe hozták Magyar Pétert a tömeges bombafenyegetéssel – de kinek is állhattak ezek az érdekében? Hazaárulásnak tűnik, ami a Rákosrendezőn történik, és még sokba is fájhat nekünk. Kinek a pénzéből is fizet ki Orbán Viktor 1700 milliárd forintot – és kinek? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG