9p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Van egy ország, ahol tengerpart nélkül is pazarul érzi magát a turista. Bár nincs közel, nekünk, magyaroknak egyre fontosabb, a napokban több miniszterünk mellett a Világjáró is Üzbegisztánban járt.

Üzbég szépség – közel két évtizeddel ezelőtt mondta ezt egy orosz hölgy, meglátva az akkor kilencéves kislányomat a mandulavágású szemeire célozva. Hogy miért pont üzbég és miért nem tádzsik, türkmén, kazah vagy bármelyik más volt szovjet utódállami, nos, egyáltalán nem voltam biztos benne, hogy valaha is közel juthatok a megoldáshoz.

Irány Üzbegisztán!
Irány Üzbegisztán!
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Most azonban lehetőséget kaptam erre. Méghozzá a helyszínen, a szélsebesen gyarapodó, tavaly még 35 milliós, ma már viszont 37 milliós lélekszámú Üzbegisztánban. Amely Közép-Ázsia legnépesebb országa, s a napokban azzal került be a hírekbe, hogy május 2-3-án fővárosa, Taskent adott otthont egy nemzetközi befektetői fórumnak. Amelyen az Egyesült Arab Emírségek, illetve Omán gazdasági miniszterei, valamint az OPEC és Üzbegisztán befektetési alapjainak vezetői mellett Varga Mihály pénzügyminiszter is részt vett.

Néhány nappal később pedig kormánytag-társa, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tette tiszteletét – 29 hazai vállalatvezető kíséretében – ugyanott, immár a magyar-üzbég üzleti fórum keretében. A Magyar Bankszövetség szakértői csapata meg egy héten át cserélt eszmét az Üzbegisztán mellett Azerbajdzsánt, Kazahsztánt, Kirgizisztánt és Törökországot a tagjai között tudó Türk Államok társszervezeteinek delegáltjaival, miután Magyarország 2018 szeptemberétől megfigyelő státusszal rendelkezik a tanácsban. 

Utóbbi időzítés oka prózai: az idő tájt kezdett nyitni az 1924-től 1991-ig a Szovjetunió részeként funkcionáló, azóta papíron független, de valójában csak Iszlam Karimov elnök 2016. szeptemberi halála után demokratizálódó közép-ázsiai állam, amely ennek jegyében a Karimovot követő Shavkat Mirziyoyev indíttatására a gazdaság liberalizálásába kezdett. 

Ennek részeként az OTP Bank – közel két és féléves tárgyalássorozat eredményeként – tavaly júniusban a többségi tulajdonosa lett Üzbegisztán ötödik legnagyobb pénzügyi szolgáltatójának, az Ipoteka Banknak. E tranzakció jelentőségét mutatja, hogy legnagyobb hitelintézetünk az első külföldi szereplőként vett részt az üzbég bankszektor privatizációjában. Az OTP első körben az Ipoteka részvényeinek 75 százalékát vásárolta meg, e részesedését idén februárban közel 79,6 százalékra emelte, s majd 2026 közepén válhat egyedüli tulajdonossá. Üzbegisztán az első közép-ázsiai ország, ahol az OTP Csoport megkezdte a működését. A tranzakció idején az Ipoteka Bank csaknem 1,5 millió fős lakossági ügyfélkörrel, valamint az összes eszközállományt tekintve 7,6 százalékos részesedéssel rendelkezett a csaknem félszáz hitelintézetből álló üzbég bankpiacon.

Az úttörő OTP Bank
Az úttörő OTP Bank
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Akinek az érdeklődését magánszemélyként is felkeltette az ország, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia – bár ez cseppet sem kirívó, az ázsiai utazások ára minden relációban vaskos. Üzbegisztánba is a legolcsóbb repülőjegy közel 237 ezer forintot kóstál (a legdrágább meg 418 ezret), s fájdalom, több mint 8 és fél órát kell a fedélzeten tartózkodnunk, mivel a bimbódzó üzbég-magyar gazdasági kapcsolatok dacára nincs közvetlen járat Budapest és Taskent között, így egyszer, Isztambulban át kell szállnunk. Hiába lengette be ugyanis ezt Szijjártó Péter tavaly szeptemberben, két héttel és három repüléssel az indulása után már meg is szűnt az üzbég Qanot Sharq Budapestet Taskenttel összekötő repülőjárata.

Ha viszont ki tudtuk pengetni a repülőjegy árát, akkor a szállásé már nem annyira horribilis, fejenként már 14 ezer forintért lehet találni olyan szobát (reggelivel együtt 19 ezerért) egy éjszakára, amelyben egyedül vagy maximum a családtagjainkkal alhatunk (vagyis nem hálóteremben ismeretlenekkel), és amelynek saját fürdőszobája van (azaz nem a „folyosó végi” közöst kell használnunk).

Üzbegisztán a tekintetben már fejlett, hogy bankkártyával számos helyen fizethetünk – még a Visa-alapú Revoluttal is –, de azért érdemes készpénzt is magunkkal vinni. Elsősorban dollárt, de az euró sem rossz választás. Ha viszont elszámítottuk magunkat és az ATM-ből kell kivennünk pénzt, akkor az már nem olcsó, egy 20 ezer forint értékű tranzakció után nekem több mint 13 százalékos jutalékkal terhelték meg a számlámat.

Azért egy pénzreform is elkéne
Azért egy pénzreform is elkéne
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Bár a reformok elindultak, azok az üzbég hivatalos pénznemig még nem jutottak el. Egy szom mintegy 0,03 forinttal ér fel, ami azt jelenti, hogy bár jól hangzik, hogy közel 36 ezer forint átváltásával már szom-milliomosok lehetünk, azért meglehetősen megnehezíti az ottani tartózkodásunkat a pénzkötegek zsebbe gyömöszölése, meg hát a vásárláskor óhatatlan forintra való átszámolgatás. Ráadásul ilyen vaskos kötegeknél már valós veszély, hogy azok elvesznek. No meg az, hogy ellopják tőlünk, bár Üzbegisztánban híresen jó a közbiztonság, különösen a közel 3 milliós lélekszámú fővárosban, Taskentben, annak is hála, hogy viszonylag sok rendőr cirkál az utakon.

Ahol a történelem lépten-nyomon az arcunkba tolul. Mindenekelőtt a legnagyobb üzbégként számontartott Timur Lenk szobrai és egyéb alkotásai formájában. Az 1336 és 1405 között élt, hódításairól elhíresült Timur – teljes nevének jelentése: Sánta Vas – a Taskentet 1220-ban meghódított mongol Dzsingisz Kán utódjának számít. Azzal a lényeges különbséggel, hogy míg Dzsingisz Kán csak rombolt, addig Timur épített – rögtönzött egy összehasonlítást az üzbég származására méltán büszke idegenvezetőnk. 

Angolul, amely nyelv ismerete azonban nem az üzbégek sajátja. Az átlagemberek általában a törökre erősen hajazó anyanyelvük (mint megtudtam, simán megértik egymást a két nép fiai) mellett az oroszban mozognak otthonosan. Noha Üzbegisztán lakosai mintegy 90 százalékban muszlim vallásúnak mondják magukat és csak kisebb részben orosz ortodoxnak.

Szovjet örökség
Szovjet örökség
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Ennek ellenére a szovjet idők rendre visszaköszönnek Taskentben, az utcákat, tereket róva az embernek olyan érzése van, mintha Moszkvában lenne. Például a szocreál Hotel Üzbegisztánban, amelyet belülről is meg lehet és kell is tekinteni, valamint a széles nyolcsávos utakon. Ezekre szokták azt mondani, azért ilyen szélesek, hogy szükség esetén elférjenek rajtuk a tankok. De azért a hivatalos magyarázatnak jobban hihetünk, miszerint azért kellenek a nagyobb terek, mert így a város kevésbé van kitéve a földrengéseknek, amelyek meglehetősen gyakoriak amiatt, hogy Taskent egy aktív tektonikus terület felett fekszik. Az 1966-os legdurvább, a Richter-skála szerinti 7,5-ös erősségű földrengés mintegy 67 ezer lakást döntött romba.

A hivatalos elmélet hitelességét támasztja alá az is, hogy az ország második legnagyobb településén, Szamarkandban már hagyományos sávméretű utakkal lehet találkozni. Az UNESCO által 2001-ben méltán a világörökség részének nyilvánított félmillió lakosú nagyváros a szintén a történelemkönyvekből ismert Selyemúton betöltött központi szerepe miatt vált a régi kelet egyik legfontosabb metropoliszává. 

Érdemes hát átruccanni oda is egy napra, még ha korán is kell kelni, mivel Szamarkand cseppet sincs közel Taskenthez, 344 kilométerre fekszik tőle. Ezt a távot autóval még jó esetben is csak 4 óra alatt lehet megtenni, ezért érdemesebb a nagysebességű, helyenként 230 kilométer/órával száguldó, a két város között mindössze két helyen megálló vonatot választani, mely menetideje hajszálra 2 és fél óra. Ez kényelmesebb és az ára sem annyira vészes, oda-vissza mintegy 10 ezer forintnak megfelelő szom.

220 felett sem hagyjuk el a valóságot
220 felett sem hagyjuk el a valóságot
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Apropó, autó. A piaci viszonyok fokozatos térnyerése e téren látványosan tetten érhető. Bár elvétve még látni lepukkant Zsigulikat, Ladákat, Moszkvicsokat és teherautókat (Gaz, Uaz, Zil típusúakat), azért Üzbegisztánban már a Chevrolet az uralkodó. Még a hazájában, az Egyesült Államokban sem annyira népszerű ez a márka, mint ebben a közép-ázsiai országban, ez az üzbég „Mi autónk”.  Méghozzá fehérben, ami csak részben tudható be az itt is nagy és viszonylag hosszú ideig tartó melegnek. Inkább annak, hogy sokáig nem volt szabad kitűnni a közből, ennek megfelelően csak Karimov halála után kezdtek divatba jönni a színes járgányok, aminek következtében a fehérek aránya mára 70 százalék körülire ment le.

Amúgy Üzbegisztánban nem drága az élet, ami cseppet sem meglepő annak ismeretében, hogy az árak igazodnak a magyarországinál háromszor alacsonyabb, mindössze 200 ezer forint körüli átlagbérekhez. Alkoholt az iszlám vallású államokkal ellentétben bárhol lehet inni, nem csak a puccosabb szállodákban – utóbbiakban már csak azért sem ajánlott, mert ott kétszer-háromszor drágább minden, mint például egy mezei vendéglátóhelyen, ahol egy presszókávé már 200 forintért is kapható és a csapolt helyi világos sör, a Sarbat sem kerül többe 400-nál.

Színesedik az üzbég Mi autónk
Színesedik az üzbég Mi autónk
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Az ételválaszték pedig Ázsiához hűen és méltóan pazar. A szintén kötelező piaclátogatáson is elérhető magok, aszalt és friss gyümölcsök, valamint édességek (köztük a baklava itteni megfelelője, a paklava) mellett mindenképpen vétek lenne kihagyni a nemzeti ételt, az üzbég húsos rizst, a Plovot. Méghozzá nem is akárhol, hanem a Besh Q Ozon nevű helyen, ahol azt is meg lehet nézni, hogyan készül a 800-1400 forintnak megfelelő szomba kerülő egytálétel.

Készül a Plov
Készül a Plov
Fotó: Privátbankár/Csabai Károly

Üzbegisztán tehát a szovjeti időket viszonylag lassabban hátrahagyva épül-szépül, ezért érdemes ott turistáskodni. De nem nyaralni. S csak részben amiatt nem, hogy május és szeptember között elviselhetetlen a meleg, már az utóbbi napokbéli 33 fok is a magas páratartalom miatt a hűvösbe kergetett, és akkor képzeljük el, milyen lehet a júliusban-augusztusban akár 45 fokig is felkúszó hőmérő mellett létezni. Igazából az tarthatja távol a kánikulát is valamelyest enyhíteni képes tengerpart szerelmeseit, hogy Üzbegisztán az egyetlen olyan ország Közép-Ázsiában, amelytől minden irányba legalább két országnyira van a tenger.

Mindezzel együtt a fentebb felsoroltakon túl nekem azért is volt hasznos ellátogatni a Timur-utódok földjére, mert választ kaptam arra, miért is mondta az orosz hölgy a lányomra, hogy üzbég szépség.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják, Csabai Károly szerzői oldala pedig itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG