5p

A Világjáró az amerikai elnöki beiktatás alkalmából visszaemlékezett két látogatására az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C-ben.

Lehet, hogy furcsállni fogják, de az a terem, amelyben január 20-án Donald Trump másodjára az Egyesült Államok elnöke lett, ottjártunkkor éppen egy megdicsőült szoborlerakat volt, ugyanis a körkupola alatti terem állandó lakói, az elnöki szobrok mellett, az amerikai történelem nagyobb alakjait ábrázoló alkotások is a teremben vendégeskedtek valamilyen okból, takarosan felsorakoztatva.

Ehhez hasonló szobrok vendégeskedtek a kupola alatt
Ehhez hasonló szobrok vendégeskedtek a kupola alatt
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Ezzel együtt persze az amerikai Capitolium a demokrácia egyik fellegvára, bár kétségkívül ironikus, hogy pont azt az elnököt iktatták be a kongresszus épületében, akinek a nevéhez kötődik a 2021. január 6-án történt ostrom – és aki egyik első elnöki intézkedésével kegyelmet adott az abban résztvevőknek.

Ez volt az a körkupola, amely alatt állva Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke lett
Ez volt az a körkupola, amely alatt állva Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke lett
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Donald Trump bizonyára kellemes emlékeket táplál azokról a júliusi napokról, amikor először fordultunk meg Washingtonban, hiszen még a koronavírus-járvány sem volt sehol, és elnökségében éppen még nem érték egymást a megoldandó válságok, így viszonylagos nyugalomban tudott készülődni a július 4-i ünnepségre, amely az amerikai néplélek legsarkalatosabb pontja, elvégre a Függetlenség Napján a fővárosban járva szinte harapni lehet a szabadságot, és hallani véljük az amerikai sasvijjogást is. Jó, ez utóbbi lehet, hogy szerzői túlzás.

Ami viszont biztos, hogy az a fajta rajongótábor, amely körülvette Donald Trumpot a mostani elnökválasztás során, már első elnöki ciklusa alatt is jelen volt. Ottjártunkkor a Constitutional Avenue mentén már reggel óta várakoztak a csillagos-amerikás ruhákba és/vagy MAGA-sapkákba (’Make America Great Again’ – Donald Trump 2016-os kampányszlogenje) öltözött rajongók, kempingszékekkel felszerelkezve, hiszen a júliusi melegben mégis kellemes így élvezni a felvonulást.

Amerikában nem szokás kihagyni az alkalmakat a parádék tartására. A több százezres és milliós közönséget vonzó függetlenség napi felvonulás nem játék, de kis túlzással mindenki szerepet kaphat benne – elsőként a washingtoni iskolák diákjai érkeztek, mind rettentően élvezték. A különböző kisebbségi csoportok képviselői is feltűntek, hiszen Amerika alapvetően még az első Trump-adminisztráció csúcsán is alapvetően egy nagy olvasztótégely volt, ahol a filippínó táncoslányok jól érezték magukat a dél-amerikai zenészekkel vonulva.

Joe Biden idejében

2023-at írunk, amikor újból az amerikai fővárosba érkezünk, a két látogatás közt minden szempontból sok idő telt el, hiszen a koronavírus-járvány okozta trauma kiheverése mellett az Egyesült Államok új elnököt választott. Igaz, azt, hogy az elnököt Joe Bidennek hívják, leginkább abból tapasztaljuk, hogy a Washingtonba vezető buszút egyik megállóját Delaware államban a Biden-családról nevezték el – ez utóbbin jót kuncogunk.

A megrendítő élményt az utazás során az Arlingtoni Nemzeti Temető jelenti: a fővárostól néhány kilométerre fekvő temető rengeteg amerikai katona, és két amerikai elnök, William Howard Taft, és a meggyilkolt John F. Kennedy nyugvóhelyét is adja. De itt kapott helyet az amerikai űrkutatás két legkomolyabb tragédiájának emlékműve is: a Challenger- és a Columbia-űrsiklók legénységéről is itt emlékeztek meg. A hely hangulata magával ragadó és ünnepélyes, bár táblák kérik a látogatókat a csendre, erre nincsen szükség esetünkben, ugyanis nem akaródzik megszólalni.

Az Arlingtoni Nemzeti Temető hangulata megrázó és ünnepélyes
Az Arlingtoni Nemzeti Temető hangulata megrázó és ünnepélyes
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Washington a maga módján állandó, függetlenül attól, hogy éppen demokrata vagy republikánus vezető ül a Fehér Házban. Az Egyesült Államok egyik legkomolyabb történelmével rendelkező városáról van szó, ahol a világháborús emlékművek és a Lincoln-emlékmű előtt elterülő tükörmedence, amelyre letekint a legendás elnök közel 6 méter magas márványszobra, nem változott az eltelt években, még a felújítás is állandónak tűnik.

Az amerikai mindennapok része, hogy műemlékeiket is aktívan használjak
Az amerikai mindennapok része, hogy műemlékeiket is aktívan használjak
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

Amerikára oly jellemző módon a műemlékek a mindennapi élet részét képezik, köztük ez is, napozó turisták, ebédelő városiak is gyülekeznek a lépcsőkön, míg egy csapat tinilány egy k-pop számra táncol a kíváncsi bámészkodók előtt – mindez azonban nem von le a hely hangulatából.

Ha az elnök éppen nincs otthon, egészen közel merészkedhetünk a Fehér Ház kerítéséhez
Ha az elnök éppen nincs otthon, egészen közel merészkedhetünk a Fehér Ház kerítéséhez
Fotó: Klasszis Média/Kollár Dóra

A Fehér Házhoz ezúttal lényegesen közelebb jutunk, hiszen ottjártunkkor Joe Biden éppen nincsen otthon, így közvetlenül a kerítésnek nyomva az arcunkat bámészkodunk a Fehér Ház megközelíthetőbb oldalán, ignorálva a Secret Service munkatársainak szúrós pillantásait. Szintén állandók a sátras tüntetők az épület előtt, az egyébként békésen üldögélő, magnóján a turisták kérésére mindenféle zenét lejátszó férfi sátrára minden létező háború és politikai konfliktus jelszavát feltűzte. Felmerül, hogy ő igazából csak békét szeretne. Ezen a ponton idegenvezetőink megtréfálnak, hiszen tudják, hogy magyarok vagyunk, és a magnón egészen tűrhető minőségben felhangzik a Himnusz – egészen furcsa érzés a Fehér Házzal szemezve meghallgatni.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
Szubjektív „Szerintem itt nagy koppanás lesz” – az utca embere Donald Trumpról, Orbán Viktorról és Majka új számáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 25. 17:22
Mit gondol a járókelő arról, hogy hogyan hat ránk Donald Trump új elnöksége, miért nem volt ott Orbán Viktor a beiktatási ceremóniáján, és hogy miért most jelent meg Majka új, rendszerkritikus száma? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Ráhúzzák Magyar Péterre a bombariadókat? Bindzsisztánból jelentjük – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 24. 18:54
Rögtön összefüggésbe hozták Magyar Pétert a tömeges bombafenyegetéssel – de kinek is állhattak ezek az érdekében? Hazaárulásnak tűnik, ami a Rákosrendezőn történik, és még sokba is fájhat nekünk. Kinek a pénzéből is fizet ki Orbán Viktor 1700 milliárd forintot – és kinek? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG