Alapvetően a peer-to-peer rendszerek egy olyan hálózatot jelentenek, amit egyenrangú gépek alkotnak, és bármelyik képes szervergéppé válni a többi számára, így nincs szükség egy központi szervergépre a megosztáshoz. Az internet szerelemgyerekének is becézett megosztás persze a pénzügyekbe is betört, és szépen lassan elkezdte kiszorítani a tradicionális online megoldásokat.
Összepárosítja a felhasználókat
A TranserWise és hasonló szolgáltatások pofonegyszerű elven működnek: miért is kellene a kedvezőtlen banki átváltásokat és a kezelési költségeket is kipengetni, mikor a tervezett országok közti átutalást lokálisan is meglehet oldani? Ha például Angliában dolgozó magyarként szeretné hazautalni a keresete egy részét, egy P2P-oldalon kereshet egy hazai és brit bankszámlával is rendelkező felhasználót, aki miután kint fontban megkapta az összeget, forintban átutalja magyar számlájáról a célszemélynek a normális banki árfolyamon. Így nincsen se kedvezőtlen átváltás, se brutális tranzakciós díjak (néhány bank akár 5 százalékot is levesz egy országok közti utalásnál).
De mennyi az annyi?
A P2P-rendszerek egyébként a vállalkozásoknak is nagy barátja lehet, mivel egy nagyobb összeg hagyományos átutalásakor nyilvánvalóan a banknak is nagyobb százalék jut, de úgy, hogy a pénz ténylegesen sosem hagyja el az országot, ezt is meg lehet úszni.
A szolgáltatóknál ráadásul egyre több pénznem elérhető a peer-to-peer hálózatokon keresztül, összesen mintegy 50, például grúz larit is utalhatunk ilyen módon. A legnagyobb P2P-s cég, a TransferWise 90 ezer forintos átutalások alatt 450 forintos kezelési költséget számolja fel, míg e fölött a teljes összeg 0,5 százalékát, ami jóval kedvezőbb, mint a hagyományos banki díjak.
Mi van azokkal, akiknek bankszámlájuk sincsen?
A P2P-rendszer bármennyire is jól működik, azért a számlákon alapul, holott elég sok helyen ez csak a leggazdagabbak kiváltsága. A világ egyik legszegényebb országának számító Szomáliában különleges alternatíva fejlődött ki az átutalásra.
Ha egy szomáliai taxisofőr Londonból szeretné hazaküldeni a keresetét az otthonmaradt családjának, azt valószínűleg nem a hivatalos utalási rendszereken keresztül fogja megtenni. Ehelyett besétál egy szomáliaiak által üzemeltetett boltba, átad egy köteg készpénzt, és pár órán belül a bátyjához már érkezik az SMS arról, hogy a kezelési díj levonása után átveheti az összeget. Mindezt anélkül, hogy bármelyik félnek lenne bankszámlája, készpénzt tudnak küldeni egymásnak, ami az olyan szegény országokban, ahol a bankrendszer méregdrága, vagy egyszerűen nincs, életmentő lehet. Arról, hogy pontosan hogyan működik a hawala-rendszer, itt olvashat bővebben! >>>