A Privátbankár a Feedly RSS-olvasóban |
Hiába kis ország ez, rengetegféle mobilalkalmazás szállítja nekünk a híreket magyarul is. Sokszor könnyebb is a híreket áttekinteni mobilon, különböző weboldalak vagy témák hírei között váltogatni, mint asztali számítógépen vagy laptopon.
A reklámok is visszafogottabbak, az oldalakon nincs annyi figyelemelterelő kütyü, villogó banner, cikkajánló, mozgó animáció. Ágyban, párnánkon, egy ujjal kényelmesen vagy kis ügyességgel a metrón állva, fél kézzel kapaszkodva is olvashatunk.
1. Google-hírek
Az Android részeként érkező Google-alkalmazásnak több más nevével találkoztunk, az egyik magyar Android-verzióban „Hírek és időjárás” névre hallgat, másutt esetleg Google News vagy Kiosk. A lényeg, hogy már tud magyarul, benne azonban sok magyar forrásból eléggé korlátozott mennyiségű hírt találtunk.
2. Hírkereső
Egyszerű, de hasznos alkalmazás, ahol téma szerint, forrás (híroldal) szerint is nézhetjük a híreket, vagy megnézhetjük külön csak a legnépszerűbbeket. Elég sok, pár tucatnyi magyar híroldal lehet benne, még vidéki vagy női lapok is. Hátránya ennek is, hogy a hírek egy idő után elfogynak, limitált mennyiség jelenik meg egyszerre.
3. Friss hírek (Sztárold.hu)
Hasonló a hírkeresőhöz, nevét onnét kapta, hogy csillagokkal lehet értékelni, „lájkolni” a cikkeket. Kezdetben nem mutatja, hogy melyik cikk melyik oldalról való, így nem kell befolyásoljon bennünket semmiféle politikai vagy más előítélet, a cím és alcím alapján választhatunk híreket.
4. Feedly
Nagy kedvencünk, rendkívül hasznos, de némi munkával jár a használatba vétele. Ez egy úgynevezett RSS-olvasó, amely a híreket kilistázza az egyes weboldalakról, amihez mi állíthatjuk be, hogy melyekről. Ezen kívül tetszetős és praktikus is. Ha Google-fiókkal regisztrálunk rá, akkor nemcsak többféle eszközön olvashatjuk ugyanazokat a beállított kedvenc hírforrásainkat, de azt is mindegyiken tudni fogja, melyik cikket olvastuk már, és melyiket nem, a már olvasottakat elrejti.
A legjobb módszer, ha először asztali gépen vagy laptopon installáljuk, ami egy egyszerű böngésző-kiegészítő letöltését jelenti, valamint érdemes mindjárt hozzá felrakni a Feedly Mini kiegészítőt is. Ekkor (majdnem) minden weboldal jobb alsó sarkában felsejlik egy halvány négyszögletű ikon, amellyel az adott oldalt pár kattintással felvehetjük a figyelendők közé.
A Privátbankár a Feedly RSS-olvasóban |
Sok weboldal tartalmaz rovatonkénti RSS-csatornákat is, így megtehetjük, hogy például csak a külpolitikai, vagy csak a tudományos cikkeket figyeljük. (A Privátbankár rovatonkénti RSS-csatornái úgy érhetők el, ha az adott rovat egyik cikkét megnyitjuk, majd a cikk végén megkeressük az RSS narancssárga íves ikonját.)
Különösen praktikus az RSS-olvasó olyan blogokhoz és más oldalakhoz, amelyek csak naponta vagy hetente, esetleg még ritkábban frissülnek. Az RSS, mint egy figyelőszolgálat, szállítja nekünk, ha jött új hír, nem kell az oldalt állandóan újra és újra meglátogatni.
5. Magyarország Hírek
Az alkalmazás hírszájtok szerint listázza ki a cikkeket, így olvashatjuk egy-két kedvenc oldalunk híreit külön, vagy belenézhetünk ismeretlen oldalakba is. Egyes hírforrásoknál külön rovatok szerint is lehet olvasgatni, másoknál nem. Nagyon egyszerű program, lényegében összegyűjti a hírforrásokat és minden cikknél átirányít az adott weboldalra, de praktikus.
Úgy tűnik, ugyanazon néven két változata is van, de az egyiknek jobb a kínálata, vélhetően azt érdemes használni. (A 2015 májusi, 1.1 verziót, összehajtogatott újság plusz magyar nemzeti színeket tartalmazó kör a szimbóluma.)
6. Hírportálok – Friss hírek
Sokrétű, komoly alkalmazás, nagyon nagy számú hírforrást tartalmaz, amikor teszteltük, éppen 129 volt a számuk. Mindenféle politikai irányvonalakon kívül autók, szakmai és életmód-blogok, lakberendezés, történelem, még erotikus újság is akadt köztük. Egyes televíziók weboldalainál videókat is kilistáz, a keresőfunkciója is működik.
Mindhárom, Magyarországon népszerű időjárás-előrejelző céget tartalmazza egy helyen, így nem kell hozzájuk külön alkalmazást telepíteni. Fizetős funkciói árfolyamokat, benzinárakat, lottószámokat, cikkmegosztást, cikkmentést tartalmaznak.
7. Newspapers of Hungary
Azaz magyar újságok. Az alkalmazás egyrészt azzal tűnt ki, hogy lassan indult el és működött, bár ez modernebb készülékeken talán már nem probléma. Másrészt viszont nagyon nagy választéka volt a magyar hírforrásoknak, még angol és német nyelvű magyar lapok weboldalai is benne voltak. Egyszerű, de praktikus.
(Olvassa el a nyelvtanulást megkönnyítő mobilos megoldásokról szóló cikkünket is!)
+1: Házi appok
Különböző híroldalaknak és újságoknak van saját mobilalkalmazásuk is. Ha van olyan weboldal, amelyet szívesen látogat, érdemes rákeresni az alkalmazások áruházában, lehet, hogy van külön mobilos verziója.
+2: Keressünk a hírekre
A „hírek”, „magyar hírek”, „újságok” kifejezésekre keresve az alkalmazás-áruházban további hírolvasó programokat is találunk. Ha szeretünk újdonságokat kipróbálni, az ingyenes verziókat letöltögethetjük, tesztelhetjük. Persze csak azt érdemes hosszabb távon megtartani, amit használunk is, hogy ne feleslegesen foglalja a memóriát.
A Hírportálok alkalmazás |