A News Republic brit kiadása |
1. A jó öreg Google fordító
Androidos készülékekre ingyen letölthető, több tucat nyelven tud, ami jól jön akkor is, ha éppen bosnyákul, nepáliul vagy filippínó nyelven tanulunk, de angolhoz vagy némethez sem rossz. Érezhetően bőven vannak még benne hibák, főleg ha egész mondatokat kell fordítani, egy hivatalos középfokú nyelvvizsgán lehet, hogy nem engednék át a gépet. Szavak, rövidebb kifejezések gyorsfordítására azonban hasznos.
Például a „se füle, se farká”-ból a fület rejtélyes okból angolra és németre is fejnek fordítja, de hát ezért tanulunk nyelveket tolmácskészülékek használata helyett, mert a gép ehhez még nem elég. A program a szavakat vagy mondatokat fel is tudja olvasni, még magyarul is, ha valakinek az ismerőse épp magyarul tanulna.
A Google fordító részlete |
2. „Angol szótár”
Nemes egyszerűséggel angol szótárnak hívják, ám német, spanyol, portugál, francia, olasz és pár kisebb nyelv is van benne a magyarral párosítva. Nem egyformán részletesek a nyelvek, pillanatokon belül találtunk olyan szavakat, amelyek az angol szókincsben megvoltak, a svédben meg nem. De egy gyors, könnyen kezelhető, egyszerű megoldásnak kiváló. Fel is tudja olvasni a szavakat.
3. News Republic
Ez a hírolvasó program nem elég, hogy már több tucatnyi nyelven működik, de a cikkeket az androidos Google-szolgáltatásokra támaszkodva fel is olvassa. Ez nem megvetendő előny például az angolnál, ahol a helyesírás és a kiejtés közötti kapcsolat, mondjuk úgy, kissé laza. A felolvasást kipróbáltuk angol, német, francia, olasz, spanyol, orosz verziókon is. A ritkább nyelveket úgy tűnik, egyelőre nem tudja, mint a magyart vagy a csehet.
Mellesleg tartalmilag is rendkívül jó, angolul több száz sajtótermék cikkeit gyűjti össze, számos téma közül lehet választani (politika, kultúra, technika, életstílus, gazdaság, fotók, videók stb.), kijelölni a nekünk valókat, személyre szabni az alkalmazást. Reklámokkal sem terhel agyon.
Annyi hibája van, hogy ugyanazt a hírt – például lezuhant egy repülő itt és itt – esetleg harminc különböző hírforrás is tálalja, így ismétlődni fognak. Ezt részben kiküszöböli, ha „digest”-et kérünk, azaz mindenből a legjobbat, ez így is több tucat cikket jelenthet esténként, de kevesebb ismétlődéssel.
4. Youtube
A Youtube videómegosztó egyben az egyik legjobb nyelvtanuló alkalmazás is. Egész leckecsomagokat, sorozatokat lehet találni rajta, csak meg kell keresni. „Deutsch für Anfänger”, „advanced english lessons”, „funny english lesson” stb., írjuk csak be a keresőbe. Ha egy keresőkifejezés nem jön be, próbálkozzunk másik hasonlóval. (Például itt egy vicces nyelvtanuló sorozat németül, itt pedig egy másik videó angolul, a Youtube jobb oldalt újabb részeket ajánl.)
Ha pedig meguntuk, biztosan fogunk találni pihenéshez egy nyugis régi romantikus vagy akciófilmet, amelyet könnyű lesz megérteni.
5. Világvevő rádiók
Az egyik legjobb webrádió-alkalmazás szerintünk a simán „Radio FM” névre hallgató, narancssárga logós programocska, amely saját bevallása szerint több mint tízezer állomást fog. Régi, lassú androidos készülékeken is fut. A legnépszerűbb pedig valószínűleg a TuneIn nevű, amely a weben, asztali gépről is elérhető.
Nem érdemes számolni, hogy hány száz rádió van németül és hány ezer angolul, idővel úgyis ugyanazt a párat fogjuk hallgatni. Érdemes viszont kikeresni azt, amit szívesen hallgatunk, így játék lesz a nyelvtanulás. Hírek, csevegés, zene sok összekötő szöveggel, kultúra, ami épp nekünk tetszik, a mi korosztályunknak vagy ízlésünknek való.
Így a fürdőkádban, megfelelő mobilnettel a metrón vagy munka közben is hallgathatjuk a bajorországi híreket, Miami időjárás-jelentését, a svéd slágereket vagy mondjuk egy brazil futballmeccs helyi tudósítását.
6. Nyelvtanuló programok
Írja be az Android Play Store-ba vagy az Apple Store megfelelő részén, hogy „nyelvtanulás”, vagy „angol tanulás”, számos ingyenes alkalmazást találsz. A szókártyáktól szótanuló programokig, nyelvtanig, képes szótárakig, szójátékokig, rejtvényekig. Érdemes letölteni, kipróbálni, kísérletezni, majd amelyik nem tetszik, pillanatok alatt le lehet törölni.
Tovább bővülnek a lehetőségek, ha eleve idegen nyelveket használunk a keresésnél, például a „learn german” kifejezésre vagy a „Deutsch lernen” szavakra keresünk.