Expense IQ |
Tudja, hogy ha minden nap megiszik egy 360 forintos kávét munkába menet, az mennyi éves szinten? Az 86 400 forint 48 munkahéttel számolva, egy olcsóbb számítógép ára. Mire költ sokat, min érdemes spórolni? Mindig tudja, hogy a havi kiadásai nem haladják-e meg a bevételeit?
Egyszerű kérdések ezek, de legtöbbünk mégsem tud rájuk mindig válaszolni. Pedig óriási összegeket lehet spórolni olyan hétköznapi tételekkel, mint éttermi étkezés, gyorsan bedobott apró finomságok és apró élvezeti cikkek. A legfontosabb pénzügyi bölcsességnek pedig sokan azt tartják, ha nem költünk többet annál, mint amennyit megkeresünk.
A saját költségvetésünk, kiadásaink, bevételeink nyomon követésére sok programot írtak, amelyek mobiltelefonon vagy tableten működnek, így út közben, munkában, bárhol nyilván tarthatjuk pénzügyeinket. Persze kicsit dolgozni kell vele, vezetni kell, be kell írni az alkalmazásba, mit mire költöttünk, milyen bevételeink voltak az adott hónapban.
Magyarul is létezik vagy tucatnyi hasonló programocska, ezek között néztünk szét elsősorban (Androidos eszközön). Mindegyik ingyenes, vagy van ingyenes verziója is, így nyugodtan le lehet tölteni, kipróbálni, és eldönteni, marad-e vagy törölhető.
1. Handwallet
Szimpatikus volt, hogy könnyen lehetett benne rendszeresen ismétlődő kiadásokat létrehozni (fizetés, banki törlesztés, rezsi), akár évekre előre is, meg lehet neki pontosan mondani, hogyan, milyen időközönként, mely napokon gondoljuk. A magyar tudása kicsit döcög, a súgó rendszere pedig nem magyar nyelvű.
2. MoneyFlow Pro
Egyszerű kivitel, lehet rögzíteni a bevételeket, kiadásokat, bankszámla-tranzakciókat, és egyszerű kimutatásokat készít. Az adatokat exportálni is tudja.
3. Expense IQ
Talán ez volt a legszimpatikusabb magyar nyelvű alkalmazás, sok részletből az látszik, hogy jól át van gondolva. Az adatbevitelnél például egyből egy kis kalkulátort találunk, amivel alapműveleteket el lehet végezni. Sokféle kimutatást tartalmaz, számlaemlékeztető van benne, biztonsági mentések, felhőszinkronizálás, költségvetés készítése.
4. Cash Droid
Tetszetős kimutatásokat készít tetszőleges időtávra, költségvetéseket, ütemezett tranzakciókat tartalmaz. Hétköznapi használatra igen praktikusnak tűnik.
CashDroid |
5. „Kiadáskezelő”
Ez az alkalmazás a lehető legegyszerűbb, felvisszük a bevételeket, a kiadásokat, és kiszámolja, grafikusan ábrázolja az egyenleget. Ezt azért egy Excelben vagy kockás lapon is könnyen meg lehetne oldani, és vannak idegesítő tulajdonságai, mint hogy állandóan visszaugrik havi nézetről napi nézetre, vagy ha nem használjuk az Entert, elfelejti az éppen bevitt adatot.
6. AnMoney Free
Ígéretesnek tűnik, sokféle funkcióval, de az ingyenes verzió tele van korlátozásokkal, nehéz felmérni, hogy valójában mennyire használható.
+X: Angol nyelvű programok
Volt még néhány, amelyeket próbáltunk, de túl egyszerűnek vagy barátságtalannak tűntek. Persze ha valaki tud angolul, esetleg más világnyelven, többszörösére növekednek a választási lehetőségei.
Például az egymilliós androidos letöltésszámból és a felhasználók értékelése alapján jó lehet a CWMoney nevű program, amely sok mindent tud, például elvileg a kiadásainkhoz kapcsolódó számlákat is be tudja szkennelni vonalkód vagy QR-kód segítségével.
Elvileg, mert a mi készülékünkön egy egyszerű szupermarket-számla, amelyet a Googles alkalmazás pedig értelmezni tudott, kifogott rajta. Néha pedig váratlanul visszaváltott angolról kínai nyelvre.
Expense manager, expense tracker, spending tracker, personal finance, budgeting – ezekkel az angol nyelvű keresőkifejezésekkel még számos alkalmazást találunk, ha szeretünk kísérletezni. Az itt látható összehasonlítás alapján érdemes lehet még jó párral kísérletezni, a felsoroltak egy része ingyenes, más része fizetős.