A neves amerikai Stanford University kutatói arról számoltak be, hogy kifejlesztettek egy olyan festéket, amely nyáron csökkenti a lakások felmelegedését, télen pedig fékezi a meleg kiszökését.
Mit tud az egyik és a másik oldal?
A tudósok igencsak impozáns számokkal álltak elő találmányukkal kapcsolatban. Újításuknak köszönhetően 36 százalékkal lehet csökkenteni azt az energiát, amit télen fűtésre használnak a lakásokban, nyáron pedig 21 százalékkal azt, amit a légkondicionálás fogyaszt – számolt be az újdonságról az Investing Engineering szakportál. Összességében éves átlagban egy épület energiafelhasználása egy egész éven át 7,4 százalékkal mérsékelhető.
Az egyetem oldalán megjelent közleményből az is kiderül, hogyan működik a dolog. A festéknek két rétege van. A külső a színező rész, amely lehetővé teszi, hogy ne csupán szürkére vagy fehérre fessék a házakat és a lakásokat. Az alsó rész jelenti a titkot. Ez olyan anyagból készül, ami nem engedi át az emberi szemnek láthatatlan infravörös sugárzást, hanem visszaveri azt.
A nyári védelmet a külső falakra kent festék biztosítja, mert a szigetelő rétegnek köszönhetően megakadályozza, hogy az épületek falai átmelegedjenek. A téli meleg benntartását a lakások belső falára kent festékkel lehet elérni, ami ugyanezt teszi, csak fordított irányban.
Szinte mindenhol bevált, de van még egy fontos kérdés
A kutatók az Egyesült Államok számos különböző időjárású államában tesztelték találmányukat. Arra jutottak, hogy még a színező rétegnek is van némi szigetelő hatása. A fehér mellett kék, piros, sárga, szürke, narancssárga, lila és sötétszürke színnel kísérleteztek. A festéket nem csupán épületek és lakások falain lehet használni, hanem bármilyen tárgyon. A kísérletek szerint vízlepergető hatású, így párás környezetben is jól alkalmazható és könnyen tisztítható.
A nagy kérdés persze az, hogy létre lehet-e hozni olyan termékváltozatot, amely elfogadható áron lenne elérhető a fogyasztóknak. Jelenleg például nem vizet, hanem organikus oldószert használnak az oldásához. Az épületek fűtésére és légkondicionálására megy el a világon felhasznált energia 13 százaléka. Ennek előállítása felelős a szén-dioxid-kibocsátás 11 százalékáért.