5p

Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok kormánya, mert a kínai hackerek létfontosságú infrastruktúrát céloztak meg. Minden eddiginél kártékonyabb tevékenységbe kezdett a Volt Typhoon.

A Volt Typhoon a kínai állam által támogatott hackercsoport. Miatta adott ki 2024. március 19-én figyelmeztetést az Egyesült Államok kormánya és globális hírszerzési partnerei, köztük az Öt Szem névre hallgató szervezet a kritikus infrastruktúrákat célzó tevékenysége miatt.

Egyre durvább méreteket ölt a kiberháború
Egyre durvább méreteket ölt a kiberháború
Fotó: Depositphotos

A figyelmeztetés egybecseng az eddigi kiberbiztonsági elemzésekkel, amely évek óta fennáll Kína irányából. Ám mint sok kibertámadó csoportnak, a Volt Typhoonnak is sok álneve van. Feltűntek már Vanguard Panda, Bronze Silhouette, Dev-0391, UNC3236, Voltzite és Insidious Taurus néven is. Bár a legutóbbi figyelmeztetéseket követően Kína ismét tagadta, hogy kiberkémkedést folytatna.

A Volt Typhoon digitális eszközök ezreit veszélyezteti szerte a világon, mióta a Microsoft biztonsági elemzői 2023 májusában nyilvánosan beazonosították a jelenlétüket. A kormány és a kiberbiztonsági elemzők úgy vélik, hogy a csoport 2021 közepe óta olyan infrastruktúrákat céloz meg, ami a legrosszabb forgatókönyvet eredményezheti.

A Volt Typhoon olyan rosszindulatú szoftvereket használ, amelyek behatolnak az internethez kapcsolódó rendszerekbe, kihasználva sebezhetőségüket, mint például a gyenge jelszavakat, vagy a gyárilag alapértelmezett bejelentkezési adatokat, vagy olyan eszközöket, amelyeket nem frissítenek rendszeresen.

Ennek köszönhetően a hackerek kommunikációs, energia-, közlekedési, víz- és szennyvízrendszereket vettek célba az Egyesült Államokban és olyan területeken, mint például Guam – írja Richard Forno, a Marylandi Egyetem kiberbiztonsági szakértője.

A Volt Typhoon sok szempontból hasonlóan működik, mint a hagyományos, úgynevezett botnetek, amelyek évtizedek óta sújtják az internetet, mert átveszik az irányítást a sérülékeny internetes eszközök, például biztonsági kamerák felett, majd hosszú ideig rejtőzködnek, mielőtt támadásokat kezdeményeznének.

Az ilyen működés igencsak megnehezíti a kiberbiztonsági szakemberek dolgát, hogy a támadás forrását beazonosítsák. Ami még rosszabb, hogy a védekező fél véletlenül beránthat egy harmadik partnert is, akinek fogalma sincs, hogy a Volt Typhoon botnetje őket is elkapta.

Miért olyan jelentős a Volt Typhoon?

A kritikus infrastruktúra megzavarása az egész világon gazdasági károkat okoz. A Volt Typhoon hadművelete az amerikai hadseregre is fenyegetést jelent, mivel megszakítja az áram- és vízellátást a katonai létesítményekben és a kritikus ellátási láncokban.

A Microsoft 2023-as jelentése szerint a Volt Typhoon „megzavarhatja a kritikus kommunikációs infrastruktúrát az Egyesült Államok és az ázsiai régió között a jövőbeli válságok idején”. Az amerikai Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Ügynökség 2024 márciusi jelentése is arra figyelmeztetett, hogy a botnet „a kritikus szolgáltatások megzavarásához vagy megsemmisítéséhez vezethet, ha megnő a geopolitikai feszültség és/vagy katonai konfliktus alakul ki az Egyesült Államokkal és annak szövetségeseivel.”

A Volt Typhoon létezése, valamint a Kína és az Egyesült Államok között – különösen Tajvannal kapcsolatos – fokozódó feszültség rávilágít a globális események és a kiberbiztonság közötti legújabb összefüggésekre.

A Volt Typhoon elleni védekezés

Az FBI 2024. január 31-én jelentette, hogy sikeresen megzavarta a Volt Typhoon működését azzal, hogy több ártalmas eszközt is eltávolított több száz kis irodai, illetve home office-ban található netes csatlakozóról. De még mindig számtalan kártékony behatolót üldöznek Egyesült Államok-szerte.

2024. március 25-én az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság bejelentette, hogy szankciókat vezettek be az infrastruktúrájukat veszélyeztető kínai hacherekkel szemben. De más országok, köztük Új-Zéland, az elmúlt években szintén Kínára visszavezethető kibertámadásokat tárt fel.

A kibertechnikai szakértő szerint minden szervezetnek, különösen az infrastruktúra-szolgáltatóknak, időtálló, biztonságos számítástechnikát kell létrehoznia, amelynek középpontjában a felkészülés, az észlelés és a válaszadás áll. Gondoskodniuk kell arról, hogy információs rendszereik és intelligens eszközeiket megfelelően konfigurálják és javítsák, és nyomoz követhessék tevékenységeiket. Ezenkívül azonosítaniuk kell és lecserélni a hálózataik végén álló eszközeiket, és olyan tűzfalakat, amelyeket már nem támogat a gyártó.

A cégek és szervezetek erős felhasználó-hitelesítési intézkedéseket is bevezethetnek, például többlépcsős hitelesítést, hogy megnehezítsék a támadók, például a Volt Typhoon számára a rendszerek és eszközök feltörését.

De a magánszemélyek is lépéseket tehetnek önmaguk és munkaadóik védelmében azzal, hogy eszközeiket frissítik, hogy használják a többlépcsős hitelesítést, hogy nem használják fel újra a jelszavaikat, és továbbra is éberek maradnak a fiókjaikon, eszközeiken és hálózataikon tapasztalt gyanús tevékenységekkel kapcsolatban.

A Volt Typhoon-éhoz hasonló hackertámadások óriási geopolitikai kiberbiztonsági fenyegetést jelenthetnek. Ezért ma már mindenkinek figyelnie kell, mi történik a világban, és mérlegelnie kell, hogy az aktuális események hogyan befolyásolhatják digitális eszközei biztonságát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Gigabírságot róhat ki az EU a Twitter utódjára
Privátbankár.hu | 2024. július 12. 15:21
Az X közösségimédia-platform megsértette az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályát. A szolgáltató teljes világméretű éves forgalmának 6 százalékáig terjedő bírságot is kiszabhatnak rá.
Tudomány-technika Itt a rózsaszínű rizs! Jó étvágyat!
Buksza blog | 2024. július 2. 15:08
A néhány évvel ezelőtti óriás felhajtás után lecsendesedett a növényi alapú húspótló élelmiszerek körüli felhajtás, ám ez csak azt jelenti, hogy nyugodtabb körülmények között folyik ezek fejlesztése.
Tudomány-technika "Nem lehet nyom nélkül felszívódni" - egy magyar cég az egész világon üldözi a kiberbűnözőket
Privátbankár.hu | 2024. június 25. 10:07
Megvannak a módszerek a kiberbűnözők kézre kerítésére, de a magyar piac nem képes kitermelni ezek költségeit.
Tudomány-technika Komoly versenyelőnyt jelent egy kiberbiztonsági audit
Dobos Zoltán | 2024. június 24. 18:51
A kiberbiztonsági törvény hatályba lépése körüli teendőkről, kétségekről, hasznos tanácsokról rendezett szakmai konferenciát a lapunkat is megjelentető Klasszis Média. A panelbeszélgetésen Király Anna, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága kiberbiztonsági szakértője, Pataki Tünde, az Invitech stratégiai és kiemelt ügyfelek csoport üzletágvezetője és Alföldi Judit, a Tigra információbiztonsági üzletágvezetője osztotta meg tapasztalatait.
Tudomány-technika Véget érhet a tengeralattjárók kora? Ez nagyon rossz hír lenne mindannyiunk számára
Litván Dániel | 2024. június 24. 05:41
Az új technológiák belátható időn belül semissé tehetik a tengeralattjárók legfontosabb előnyét. De miért lenne veszélyesebb hely a világ, ha eltűnnének ezek a teljes emberi civilizáció megsemmisítésére képes fegyverek?
Tudomány-technika Egy kibertámadás a vadászgépekre nagyobb veszélyt jelent, mint egy ellenséges rakéta
Kormos Olga | 2024. június 22. 14:27
Már csak pár napja maradt belépni a nyilvántartásba azoknak a hazai vállalatoknak, amelyekre kiterjed a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv. Ennek apropóján tartott a Klasszis Média Lapcsoport konferenciát a NIS2-ről, ahol Bor Olivér kiberbiztonsági és kommunikációs szakértő a kiberbiztonsági trendekről beszélt.
Tudomány-technika Félelmetes adat: óriási pusztítást végez a gyerekek közt ez a jelenség
Privátbankár.hu | 2024. június 19. 13:53
Sokkoló tanulmányt tett közzé egy bostoni nonprofit.
Tudomány-technika Ha letelik a június végi határidő, a hatóság mindenkit megtalál
Litván Dániel | 2024. június 16. 13:02
Már csak két hét maradt az önkéntes regisztrációra, és megvannak a módszerei a hatóságnak, hogy megtalálják a kiberbiztonsági törvény által érintett, de nem jelentkező cégeket. De ezek már bajban lesznek.
Tudomány-technika Véletlenül hozta a frászt a világra a NASA
Privátbankár.hu | 2024. június 13. 07:37
Szürreális helyzet miatt volt kénytelen magyarázkodni az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal.
Tudomány-technika Már csak június 30-ig maradt idő, bajba kerül, aki elmulasztja ezt a határidőt
Privátbankár.hu | 2024. június 11. 18:22
Sok érintett cég és szervezet viszont nem is tudja, hogy jelentkeznie kéne a hatóságnál. Közeleg az uniós kiberbiztonsági irányelv alkalmazásának első fontos mérföldköve.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG