7p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Újabb hőmérsékleti rekordok dőltek meg idén, és a szélsőséges időjárási események ismét bizonyítják, hogy az ember által okozott klímaváltozás mennyire komolyan fenyeget bennünket.

Már talán a csapból is a klímaszabályozások, zöld hitelek, fenntartható befektetések, önkéntes szén-dioxid-piacok, ESG közzétételi követelmények folynak. A pozitív hatás mégis csekélynek, és az apokalipszis egyre reálisabbnak tűnik, egyre nyomasztóbb az ezzel kapcsolatos podcastokat hallgatni. A megoldás azonban nem a helyzet semmibe vétele és a tétlenség, hanem a célzott és összehangolt cselekvés reális lehetőségeink tükrében.

Emlékeztetőként: a klímaváltozás mértékét a légkörben lévő széndioxid (CO2) koncentrációja határozza meg, amelyet milliomod részben (ppm) mérnek. Jelenleg 423 ppm-nél tartunk. A széndioxid-koncentráció jelenleg 50 százalékkal magasabb, mint az iparosodás előtt.

A globális átlaghőmérséklet emelkedése (minden más változatlansága mellett!) ennek a ppm számnak a függvénye. A globális átlaghőmérséklet-emelkedést tekintve néhány kulcsfontosságú széndioxidkoncentráció-szint: 400 ppm 1°C, 507 ppm 1,5°C és 618 ppm 2°C. Igen, tavaly átléptük az 1°C-os globális átlaghőmérséklet emelkedést!

A témában nagyszabású konferenciát rendez október 1-jén a Klasszis Média Budapesten, amelyen a szerző is részt vesz.
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig
Jöjjön el és hallgassa meg a téma legjobb szakértőit, ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait! Vegyen részt a Klasszis ESG díjak átadásán!
Részletek és jelentkezés >>

A ppm a föld légköre által elnyelt széndioxid mennyiségének eredménye. “Szerencsénkre” a kibocsátott széndioxid hozzávetőlegesen 50 százalékát az óceánok és a szárazföldi elnyelők nyelik el. Ez azt jelenti, hogy jelenlegi kibocsátás mellett 35 évünk van, mielőtt elérjük az 1,5°C-os emelkedést (és 75 évünk a 2°C-hoz). Emlékezzünk a nyári forróságokra, mielőtt azt gondolnánk, hogy az 1,5°C-os globális átlaghőmérséklet emelkedés még általánosan élhető.

Tehát 35 év... a legkésőbbi határidő 2060! Így, a 2050-re kitűzött net-zéró vállalati és kormányzati kötelezettségvállalások máris értelmet nyernek.

A szén-dioxid-koncentráció növekedésének megállításához az energiaforrások új összetételére van szükség. Ráadásul az elkövetkező 35 évben! Ez az új energiamix minimalizálja a fosszilis tüzelőanyagok használatát. Ez az energiamix maximalizálja a szén-dioxidot ki nem bocsátó energiaforrásokat, a megújuló energiát és az atomenergiát minden technológiai formájában, a megújulókat preferálva.

Nem, a fosszilis tüzelőanyagok nem fognak teljesen eltűnni! És igen, az atomenergia elengedhetetlen az energetikai átállás 2050-2060-ra történő eléréséhez. Az “új” üzemanyag és energiatároló anyag a megújuló energiával termelt zöld hidrogén és az atomenergiával termelt rózsaszín hidrogén – még a nem hatékony energiaátalakítási arányokkal is.

A szén-dioxid-koncentráció növekedésének megállításához az energiaforrások új összetételére van szükség.
A szén-dioxid-koncentráció növekedésének megállításához az energiaforrások új összetételére van szükség.
Fotó: Depositphotos

Nincs tökéletes és könnyű megoldás. Optimalizálnunk kell, számolva a különböző energiaforrások hátrányaival. A megújuló energiaforrások időszakos jelleggel, alacsony energiaátalakítási arányokkal és viszonylag nagy helyigénnyel járnak. Az urán alapú atomenergia hulladékkezelési problémákkal, magas észlelt kockázati szintekkel és korlátozott üzemanyagmennyiséggel néz szembe a Földön. A tórium alapú atomenergia kevésbé veszélyesnek és bőségesebbnek tűnik, de a technológia éretlen és csupán néhány tesztreaktor működik. A fúziós energia az energiatechnológia „nirvánája”, de még mindig (“mindig csak”) 40-50 évre van bármilyen fenntartható termeléstől.

A dogmák ideje lejárt, a célfüggvény ismert. Reális útvonalat kell kijelölni minden energiaforrás számára, figyelembe véve a technológiai érettséget és a hatékonyságot valamint a nemzetgazdasági adottságokat. Úgy kell „építkezni”, hogy ezek az energiaforrások összességében, adott időben és tervezhetően biztosítsák az emberiség számára a szükséges energiamennyiséget. Olyan energiamennyiséget, amely egyrészt a kalkulál a hatékonytalanabb energiaátalakítással (túlkapacitást céloz meg), másrészt számíthat az energiatudatosság által elért kisebb keresletre.

Az alábbi ábra egy valószínű energiamixet vázol fel:

A grafikon rávilágít, hogy nem a 2100-as év a kihívás, hanem a 2050-2060 közötti évek. Ez az az évtized, amelyre fel kell készülnünk. Az átalakítás pozitív hatása azonban jelentős, „csak” 1,5°C-os globális átlaghőmérséklet-emelkedés 2100-ra a 2-4°C-os előrejelzésekkel szemben. Apró betűkkel jegyezzük meg: igen, ez a grafikon a fosszilis tüzelőanyagok energiaellátásának növekedését vetíti előre 2045-ig – bőséges 20 év az olajtársaságok számára, hogy energiavállalatokká váljanak anélkül, hogy elveszítenék a piaci értéküket.

Ezt (vagy bármilyen más reális) tervet nemzeti célokra, fejlesztési tervekre és támogató keretrendszerekre kell bontani, elősegítve az energiamix mérföldekre osztott átalakítását.

Olyan mutatók, mint CO2-intenzitás, a vállalati előrevetített hőmérséklet emelkedések (ITR) és kormányzati CO2-csökkentési vállalások (NDC) vagy túl relatívak vagy nem jeleznek direkt módon mérhető cselekvést – nem véletlen, hogy sorra dőlnek meg. Az új mérőszám a Gigawatt(óra), a szén-dioxid-kibocsátással nem járó energiatermelési kapacitás növekedésének és az értékláncban elért energiaigény csökkenésének direkt mutatója. Az átállás a relatív mérőszámokról az energiaváltás abszolút dimenzióira elkerülhetetlen.

A piaci szereplők célzott és összehangolt együttműködése a követelmény. A szabályozásoknak (nemzetközileg is!) internalizálniuk kell a klímaváltozás externáliáit, hogy a működési költségeken keresztül változást kényszerítsenek ki. A pénzügyi és befektetési keretrendszereknek az energiamix váltását kell elősegíteniük a tőke költségein keresztül. A mérési, menedzsment és közzétételi keretrendszereknek mindenkit felelőssé kell tenniük (nemzetek, városok, pénzügyi piacok, vállalatok, egyének) a változás elérésében. Ezt a javasolt mutatók alkalmazása támogatja leginkább.

Ne feledjük! A fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonása a fenti átmenetben még mindig 1 billió tonna szén-dioxid-kibocsátást eredményez 2050-ig. Ez 503 ppm-et és 1,42°C-os emelkedést jelent. Tehát, a szén-dioxid-leválasztásnak és -tárolásnak azonnal el kell kezdődnie, hogy elkerüljük a magas hőmérséklet-emelkedési forgatókönyveket, amelyek visszafordíthatatlan következményekkel járhatnak.

A klímaváltozás elleni küzdelem nem egy elvont fogalom, hanem egy konkrét és tudatos infrastruktúraépítés GDP-növekedéssel és megannyi gazdasági lehetőséggel.

Mindenkinek, aki a kanapé kényelmében ülve azt gondolja, hogy a klímaváltozás nem fogja érinteni, rossz hír: fogja! Mindenkinek, aki klímaváltozási fásultságot érez, azt állítva, hogy nem tehet semmit, jó hír: tehet!

A szerző Dr. Ács Barnabás, Ph.D., a Londoni Tőzsdecsoport (LSEG) Fenntartható Finanszírozási Megoldások igazgatója. A véleménycikk nem feltétlenül tükrözi a LSEG álláspontját. 

A témában nagyszabású konferenciát rendez október 1-jén a Klasszis Média Budapesten, amelyen a szerző is részt vesz.
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig
Jöjjön el és hallgassa meg a téma legjobb szakértőit, ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait! Vegyen részt a Klasszis ESG díjak átadásán!
Részletek és jelentkezés >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Van egy kis gond az iPhone16-tal
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 09:17
Vannak, akik csalódottak. 
Tudomány-technika Ventilátort csinál a villanyórából és már lázadnak is ellene, mi az?
Buksza blog | 2024. szeptember 15. 17:03
A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.
Tudomány-technika Elon Musk megsétáltatta őket az űrben, biztonságban földet értek a történelmet író űrhajósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 13:11
Épségben hazatértek a Polaris Dawn misszió tagjai.
Tudomány-technika Kigyomlálja a romantikát a randizásból az MI
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 11:47
Nincs is annál aranyosabb, mint amikor egy fiú ügyetlenül próbál udvarolni egy lánynak, ám ebben benne rejlik a visszautasítás kockázata. Hacsak nem lép közbe kerítőként a mesterséges intelligencia.
Tudomány-technika "Az utolsó órában vagyunk" - figyelmeztet a hatóság
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 09:56
Az érintett cégek ugyan megugrották a NIS2 kiberbiztonsági irányelv jelentette első akadályt, de ez nem az út vége, hanem az eleje. Sietni kell, ha a következő lépéseknél sem akarnak lemaradni - figyelmeztet Bor Olivér, az SZTFH kommunikációs és kiberbiztonsági szakértője, aki szerint nem lehet, és nem is éri meg ügyeskedni az október 18-án élesedő szabályozás kapcsán. Interjú.
Tudomány-technika Kiderült, megérte-e várni az új iPhone-ra
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:55
Hétfőn volt az Apple őszi bemutatója.
Tudomány-technika Drogcsempészektől lopnak az amerikai tengerészgyalogosok
Litván Dániel | 2024. szeptember 10. 09:31
De csak ötletet. A latin-amerikai kábítószercsempészek kedvelt hajóját másolhatják le az amerikai haderőnél.
Tudomány-technika Nagy veszélyt jelent az MI a cégek számára
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 18:46
Hatalmas lehetőségeket tartogat a mesterséges intelligencia (MI), de fontos lenne megfelelően használni, különben nagy bajok lehetnek - figyelmeztet a szakértő.
Tudomány-technika Egészen váratlan területeken is bajt okozott a háború
Kollár Dóra | 2024. július 27. 14:13
Az orosz-ukrán háború szokatlan területeket is elért, így a videójátékokat is.
Tudomány-technika Gigabírságot róhat ki az EU a Twitter utódjára
Privátbankár.hu | 2024. július 12. 15:21
Az X közösségimédia-platform megsértette az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályát. A szolgáltató teljes világméretű éves forgalmának 6 százalékáig terjedő bírságot is kiszabhatnak rá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG