Két katari diák olyan 3D nyomtatási technológiát alkotott, amely képes nagy tömegben előállítani zöldségeket – számolt be az újdonságról az Al Jazeera hírportál. A 20 és 21 éves fiatalok mesterségesen növesztett zöldségsejteket és UV-fényt használva előállították az ehető mesterséges répa prototípusát.
A diákok nulláról építették fel nyomtatójukat körbejárva a világot, hogy megszerezzék hozzá a szükséges alkatrészeket. Korábban is volt példa hasonló kísérletre, de csak zöldségpürét tudtak készíteni, amit elsősorban étkezési nehézségekkel küszködő emberek fogyasztottak. Ez a technológia alkalmatlan volt nagyüzemi termelésre.
Lujain Al Mansoori és Mohammad Annan által épített gép elég gyorsan dolgozik, köszönhetően az ibolyántúli technológiának, amit tárgyak előállítására korábban is használtak, ám élelmiszerek készítésére nem. A két tudós belátja, módszerük elterjesztésének egyik legnagyobb akadálya az lehet, hogy megértessék a laikusokkal: tényleg lehetséges élelmiszert nyomtatni.
Tudja azt, amit a hagyományos répa
A mesterséges répa táplálkozási értéke a kutatások szerint azonos a hagyományosan termesztettel. Azért a répával kezdték a munkát, mert ennek a zöldségnek a sejttenyésztése van a legelőrehaladottabb állapotban. Remélik, hogy később más terményekre is kiterjeszthetik a módszerüket.
A felfedezés azért is fontos, mert Katar területének mindössze 2,5 százaléka alkalmas mezőgazdasági művelésre és számos más hozzá hasonló ország van a világon. A két diák találmánya ezeknek a társadalmaknak kínálhat új lehetőséget élelmiszergondjaik megoldására. A nagy kérdés persze az, hogy mindez mennyibe fájna nekik.
A jó hír az, hogy a kutatók szerint nem hogy drágább lenne a mesterséges répa, mint az igazi, de még olcsóbb is. Három kilogramm ára 1000 forintnak megfelelő katari rialnak megfelelő összeg, míg az importált répából ugyanennyit 1500 forint rialt kell adni.