4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nem túl távoli jövőben a DNS-stabilizált nanoezüst emberbe való befecskendezése napi rutinná válhat, mondta el Juhász Gergely, a Goldtresor arany és ezüst befektetési platform alapítója.

De hogy kerül ezüst a DNS-be?

A DNS nem csak a szülők genetikai információit örökíti tovább az utódaikban, de egyes fémek nanoméretű részecskéivel kombinálva az anyatermészetet imitáló (biomimetikus) alkalmazásai is lehetnek.

Az ezüst nanoklaszterek teljesen más, korábban nem létező tulajdonságokkal bírhatnak, mint a természetes állapotában lévő ezüst. A nano szinten egyébként extrém reaktív ezüst atomok a DNS-el való körülbástyázásnak köszönhetően relatíve könnyen kezelhetővé válnak, ezt nevezik a nanoklaszter állapotú ezüst stabilizásálásának.

Közel 20 éve ismert, hogy a nanoezüstöt a DNS egyes molekuláival vegyítve pirosan és zölden fluoreszkáló anyagot, ún. fluorotóp DNS-stabilizált ezüst nanoklasztereket lehet előállítani, amelyek sejtszinten számos kémiai és bioszenzoros vizsgálatra alkalmazhatók.
 

DNS-stabilizált ezüst nanoklaszterek MI-vel támogatott gyártása. A Copp Labs kutatása a NIR-spektrumban fluoreszkáló ezüstnanoklaszterek létrehozására fókuszált. Forrás: American Chemical Society Publications
DNS-stabilizált ezüst nanoklaszterek MI-vel támogatott gyártása. A Copp Labs kutatása a NIR-spektrumban fluoreszkáló ezüstnanoklaszterek létrehozására fókuszált. Forrás: American Chemical Society Publications

Új spektrumba lépett a nanoezüst az MI segítségével 

 A University of California Irvine alá tartozó Copp Labs kutatói júliusban tettek közzé egy kutatást, amiben egy olyan, gépi tanulás által támogatott metódust dolgoztak ki, ami lehetővé teszi a DNS-stabilizált ezüst nanoklaszterek fény- és színkibocsátási tulajdonságainak kiterjesztését (jelerősítését) a közeli-infravörös (NIR) tartományba, így az élő sejtekbe elhelyezett nanoezüstből érkező jelek akár több centiméternyi élő szöveten keresztül is érzékelhetővé válnak egy külső szenzor számára.

Stacy Copp, a University of California Irvine anyagtudomány és technológia tanszékének adjunktusa, a Copp Labs vezetője. Előző munkahelye az atombombát kifejlesztő Los Alamos National Laboratory volt, ahol a II. világháború alatt Robert J. Oppenheimer vezetésével Szilárd Leó és Teller Ede a Manhattan Project-en dolgozott.
Stacy Copp, a University of California Irvine anyagtudomány és technológia tanszékének adjunktusa, a Copp Labs vezetője. Előző munkahelye az atombombát kifejlesztő Los Alamos National Laboratory volt, ahol a II. világháború alatt Robert J. Oppenheimer vezetésével Szilárd Leó és Teller Ede a Manhattan Project-en dolgozott.

 

 A kívánt hatású nanoezüst-DNS kombináció létrehozásához a kutatócsoport a Finnországban üzemeltetett LUMI szuperkomputeren futtatott gépi tanulási program segítségével végigment a DNS-szekvencia egyes szakaszai és az ezüst nanoklasztereinek kombinációján. Az MI javaslatot tett arra, hogy milyen DNS molekulákkal kell ötvözni a nanoezüstöt ahhoz, hogy a kívánt hatást elérjék.

 

A kutatást vezető Stacy Copp-ot egy interjúban is kérdezték a DNS-stabilizált nanoezüst emberi genómra ható evolúciós jelentőségéről.

Nanoezüst: nem invazív, nem (annyira) toxikus

Copp szerint a DNS-nanoezüst ötvözet egyik fő előnye, hogy a kísérletben használt többi anyaggal ellentétben az ezüst – nanoléptékben - nem káros az emberre.

Így például az orvosdiagnosztika területén a fluoreszkáló ezüst nanoklaszterek hatékonyabb, olcsóbb és a radioaktív röntgen- és izotópos vizsgálatokhoz képest kímélőbb eljárást tesznek lehetővé a betegek, és az élő szövetben tumorok és egyéb rendellenességek után kutató orvosok és analitikusok számára.

Az ezüst - ahogy már évezredekkel ezelőtt - úgy ma is életeket ment: Indiában már 5000 évvel ezelőtt alkalmazták az ezüstöt az ájurvédikus orvoslásban; a modern időkben az ezüst katalizátorokat például a gyógyszergyártásban, az ezüstion bevonatú kötszereket pedig égési sérülések ápolására használják a kórházakban.

A Goldtresort alapító Juhász Gergely hozzáfűzte, hogy akkor sem lenne meglepve, ha a hadiipar részéről is élénk érdeklődés övezné a nem látható fényt kibocsátó nanoezüstöt, pl.: a barát-ellenség megkülönböztető rendszerek fejlesztése révén.

Bár akár évek, évtizedek is eltelhetnek addig, a nem túl távoli jövőben a DNS-stabilizált nanoezüst emberekbe való befecskendezése – akár békés, akár katonai céllal – mindennapossá is válhat, olvasható a Goldtresor blogján megjelent cikkben.

Forrás:

https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2023/09/SNAug2023.pdf
DNA, Silver Nanoclusters and Artificial Intelligence Team Up to Detect Tumors
https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2023/04/World-Silver-Survey-2023.pdf
World Silver Survey 2023  49.o. (pdf-ben 51. o.)
https://phys.org/news/2023-07-machine-enables-discovery-dna-stabilized-silver.html
Machine learning enables discovery of DNA-stabilized silver nanoclusters 
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsnano.2c05390
Chemistry-Informed Machine Learning Enables Discovery of DNA-Stabilized Silver Nanoclusters with Near-Infrared Fluorescence
https://doktori.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/9733/1/Disszert%C3%A1ci%C3%B3_final.pdf
Janóné Ungor Ditta Anita: Arany nanorészecskék és nanoklaszterek szintézise, szerkezetvizsgálata és szenzorikai alkalmazásaik
https://open.spotify.com/episode/0ufQ3dwLhuTbAyyCWqEZKI?si=3ZNDu8WNR3Kp3lJIhpKHzg&t=2747&context=spotify%3Ashow%3A7wElFi1BcijqTGPW35Qt8O
How Science Happens: Stacy Copp (Spotify)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Nagy dobásra készül Kína
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 06:33
Fontos küldetésre indulna a Holdra Kína. 
Tudomány-technika Nagy veszélyről érkezett jelentés – emberek millióit érintheti
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 13:52
Nagyon könnyedén nagyon nagy baj lehet Kínában.
Tudomány-technika Súlyos árat fizethetnek a kiberbiztonságra nem figyelő cégek - a hatóság és a bűnözők is lecsaphatnak
Natív tartalom | 2024. április 16. 15:05
Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak. A két dolog ráadásul összefügg, ugyanis mindig az ember a leggyengébb láncszeme a kibervédelmi rendszereknek. Hogyan javíthat a magyar cégek kiberbiztonsági érettségén az új úniós irányelv és a magyar szabályozás? Erről kérdeztük Bor Olivért, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, aki a gyakorlati teendőkről és a kiszabható büntetésekről is beszélt. Klasszis podcast.
Tudomány-technika Nem szabad, és nem is lehet megúszni az új úniós kibervédelmi irányelvet
Litván Dániel | 2024. április 14. 14:09
A NIS2, illetve a magyar szabályozás a biztonságos fejlődéshez teremt lehetőséget. Lesz tennivalója a magyar cégeknek, de saját érdekük is a megfelelés, mert mindenki veszélyben van. A Klasszis Média Lapcsoport e témával foglalkozó konferenciáján a szabályozásról, a tennivalókról, illetve a megoldási lehetőségekről is szó esett.
Tudomány-technika Gyászol a tudományos világ, elhunyt az „isteni részecske” atyja
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 06:13
95 évesen elment Peter Higgs.
Tudomány-technika Nagy bajban lehetnek a magyar cégek: 2500 érintettből még csak 100 jelentkezett a hatóságnál
Litván Dániel | 2024. április 6. 14:02
Hatalmas közvetlen és közvetett károkat tudnak okozni a kibertámadások, de az uniós irányelvet követő októberben életbe lépő magyar kibervédelmi szabályozás betartása sem lesz egyszerű. Az érintett cégek töredéke vetette magát nyilvántartásba eddig, pedig a határidő már közeleg. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, Bor Olivért kérdeztük.
Tudomány-technika Új szintre emelkedtek a kínai kibertámadások, figyelmeztetést adott ki az USA
Kormos Olga | 2024. április 4. 05:38
Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok kormánya, mert a kínai hackerek létfontosságú infrastruktúrát céloztak meg. Minden eddiginél kártékonyabb tevékenységbe kezdett a Volt Typhoon.
Tudomány-technika Sokaknak fájni fog az Unió válasza egy többezer milliárd dolláros kérdésre
Litván Dániel | 2024. április 3. 13:58
A kiberbűnözés elképesztő károkat okoz már most is, de a jövőben csak nőni fog a fenyegetettség. A NIS2 uniós irányelv, illetve az ehhez kapcsolódó magyar szabályozás növelné a biztonságot, de egyben komoly kihívás elé állítja az érintett szervezeteket.
Tudomány-technika Megtaláltuk, ez lehet a befektetők titkos favoritja 
Privátbankár.hu | 2024. március 30. 15:01
Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra, amikre eddig kevésbé figyeltek a profi ingatlanbefektetők. Továbbra is meghatározó tényező a fenntarthatóság és energiahatékonyság, ezek dokumentált mutatói nélkül gyakorlatilag nem rúghat labdába egyetlen ilyen speciális ingatlan sem.
Tudomány-technika Hagyaték: bármilyen rosszul is hangzik, érdemes odafigyelni a digitális formájára is
Buksza blog | 2024. március 5. 08:05
Egy váratlan haláleset az érzelmi traumán túl anyagi gondokat is okozhat azoknak az özvegyeknek, akik nem tudnak hozzáférni elhunyt hozzátartozójuk számítógépén és mobiltelefonján lévő javaihoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG