4p

A nem túl távoli jövőben a DNS-stabilizált nanoezüst emberbe való befecskendezése napi rutinná válhat, mondta el Juhász Gergely, a Goldtresor arany és ezüst befektetési platform alapítója.

De hogy kerül ezüst a DNS-be?

A DNS nem csak a szülők genetikai információit örökíti tovább az utódaikban, de egyes fémek nanoméretű részecskéivel kombinálva az anyatermészetet imitáló (biomimetikus) alkalmazásai is lehetnek.

Az ezüst nanoklaszterek teljesen más, korábban nem létező tulajdonságokkal bírhatnak, mint a természetes állapotában lévő ezüst. A nano szinten egyébként extrém reaktív ezüst atomok a DNS-el való körülbástyázásnak köszönhetően relatíve könnyen kezelhetővé válnak, ezt nevezik a nanoklaszter állapotú ezüst stabilizásálásának.

Közel 20 éve ismert, hogy a nanoezüstöt a DNS egyes molekuláival vegyítve pirosan és zölden fluoreszkáló anyagot, ún. fluorotóp DNS-stabilizált ezüst nanoklasztereket lehet előállítani, amelyek sejtszinten számos kémiai és bioszenzoros vizsgálatra alkalmazhatók.
 

DNS-stabilizált ezüst nanoklaszterek MI-vel támogatott gyártása. A Copp Labs kutatása a NIR-spektrumban fluoreszkáló ezüstnanoklaszterek létrehozására fókuszált. Forrás: American Chemical Society Publications
DNS-stabilizált ezüst nanoklaszterek MI-vel támogatott gyártása. A Copp Labs kutatása a NIR-spektrumban fluoreszkáló ezüstnanoklaszterek létrehozására fókuszált. Forrás: American Chemical Society Publications

Új spektrumba lépett a nanoezüst az MI segítségével 

 A University of California Irvine alá tartozó Copp Labs kutatói júliusban tettek közzé egy kutatást, amiben egy olyan, gépi tanulás által támogatott metódust dolgoztak ki, ami lehetővé teszi a DNS-stabilizált ezüst nanoklaszterek fény- és színkibocsátási tulajdonságainak kiterjesztését (jelerősítését) a közeli-infravörös (NIR) tartományba, így az élő sejtekbe elhelyezett nanoezüstből érkező jelek akár több centiméternyi élő szöveten keresztül is érzékelhetővé válnak egy külső szenzor számára.

Stacy Copp, a University of California Irvine anyagtudomány és technológia tanszékének adjunktusa, a Copp Labs vezetője. Előző munkahelye az atombombát kifejlesztő Los Alamos National Laboratory volt, ahol a II. világháború alatt Robert J. Oppenheimer vezetésével Szilárd Leó és Teller Ede a Manhattan Project-en dolgozott.
Stacy Copp, a University of California Irvine anyagtudomány és technológia tanszékének adjunktusa, a Copp Labs vezetője. Előző munkahelye az atombombát kifejlesztő Los Alamos National Laboratory volt, ahol a II. világháború alatt Robert J. Oppenheimer vezetésével Szilárd Leó és Teller Ede a Manhattan Project-en dolgozott.

 

 A kívánt hatású nanoezüst-DNS kombináció létrehozásához a kutatócsoport a Finnországban üzemeltetett LUMI szuperkomputeren futtatott gépi tanulási program segítségével végigment a DNS-szekvencia egyes szakaszai és az ezüst nanoklasztereinek kombinációján. Az MI javaslatot tett arra, hogy milyen DNS molekulákkal kell ötvözni a nanoezüstöt ahhoz, hogy a kívánt hatást elérjék.

 

A kutatást vezető Stacy Copp-ot egy interjúban is kérdezték a DNS-stabilizált nanoezüst emberi genómra ható evolúciós jelentőségéről.

Nanoezüst: nem invazív, nem (annyira) toxikus

Copp szerint a DNS-nanoezüst ötvözet egyik fő előnye, hogy a kísérletben használt többi anyaggal ellentétben az ezüst – nanoléptékben - nem káros az emberre.

Így például az orvosdiagnosztika területén a fluoreszkáló ezüst nanoklaszterek hatékonyabb, olcsóbb és a radioaktív röntgen- és izotópos vizsgálatokhoz képest kímélőbb eljárást tesznek lehetővé a betegek, és az élő szövetben tumorok és egyéb rendellenességek után kutató orvosok és analitikusok számára.

Az ezüst - ahogy már évezredekkel ezelőtt - úgy ma is életeket ment: Indiában már 5000 évvel ezelőtt alkalmazták az ezüstöt az ájurvédikus orvoslásban; a modern időkben az ezüst katalizátorokat például a gyógyszergyártásban, az ezüstion bevonatú kötszereket pedig égési sérülések ápolására használják a kórházakban.

A Goldtresort alapító Juhász Gergely hozzáfűzte, hogy akkor sem lenne meglepve, ha a hadiipar részéről is élénk érdeklődés övezné a nem látható fényt kibocsátó nanoezüstöt, pl.: a barát-ellenség megkülönböztető rendszerek fejlesztése révén.

Bár akár évek, évtizedek is eltelhetnek addig, a nem túl távoli jövőben a DNS-stabilizált nanoezüst emberekbe való befecskendezése – akár békés, akár katonai céllal – mindennapossá is válhat, olvasható a Goldtresor blogján megjelent cikkben.

Forrás:

https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2023/09/SNAug2023.pdf
DNA, Silver Nanoclusters and Artificial Intelligence Team Up to Detect Tumors
https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2023/04/World-Silver-Survey-2023.pdf
World Silver Survey 2023  49.o. (pdf-ben 51. o.)
https://phys.org/news/2023-07-machine-enables-discovery-dna-stabilized-silver.html
Machine learning enables discovery of DNA-stabilized silver nanoclusters 
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsnano.2c05390
Chemistry-Informed Machine Learning Enables Discovery of DNA-Stabilized Silver Nanoclusters with Near-Infrared Fluorescence
https://doktori.bibl.u-szeged.hu/id/eprint/9733/1/Disszert%C3%A1ci%C3%B3_final.pdf
Janóné Ungor Ditta Anita: Arany nanorészecskék és nanoklaszterek szintézise, szerkezetvizsgálata és szenzorikai alkalmazásaik
https://open.spotify.com/episode/0ufQ3dwLhuTbAyyCWqEZKI?si=3ZNDu8WNR3Kp3lJIhpKHzg&t=2747&context=spotify%3Ashow%3A7wElFi1BcijqTGPW35Qt8O
How Science Happens: Stacy Copp (Spotify)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Dagad a TikTok botránya
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 14:40
A politikusok szerint a kínai kormány a TikTokot kémkedésre és befolyásolási műveletekre használhatja.
Tudomány-technika Kukkoló titkos vagy nagyon jó tanácsadó: mindkettő lehetséges
Privátbankár.hu | 2025. január 4. 10:36
A mesterséges intelligencia 2024-ben berágta magát a vállalatok tevékenységébe. Még az üzleti modelljüket is megváltoztatja. Vigyázni kell azonban, mert egy kétélű fegyverről van szó. 
Tudomány-technika Dél-koreai légikatasztrófa: a szakértők hozzájutottak a hangrögzítőből származó adatokhoz
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:44
Szakértők sikeresen kinyerték a 179 halálos áldozatot követelő dél-koreai repülőgép-szerencsétlenség után előkerült fedélzeti adatrögzítők egyikében tárolt adatokat.
Tudomány-technika Most még szenzációszámba megy, de az áram sorsára juthat rövidesen
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 14:38
Az elmúlt két évben a mesterséges intelligencia (MI) a sajtóorgánumok címlapjain és nyitóoldalain szerepelt, ám egyszer ennek is vége szakad. Ez nem jelenti azt, hogy MI eltűnne az emberek életéből. 
Tudomány-technika Vadásznak az átlagemberekre a csalók, a védekezés új eszközöket igényel
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 12:11
A mesterséges intelligencia korában senkiben sem bízhat meg az ember első hallásra vagy látásra. A családtagoknak is azonosítaniuk kell egymás előtt magukat, mielőtt szóba állnak egymással.
Tudomány-technika Súlyos légikatasztrófa: valami nem stimmel a magyarázattal
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 14:20
Bizonytalanság övezi szakértők körében a Dél-Korea területén történt, az eddigi legtöbb halálos áldozatot követelő repülőgép-szerencsétlenség lehetséges okait, különösen a madárbecsapódásról szóló első hivatalos feltételezést.
Tudomány-technika Akkor mennyibe is kerül egy okostelefon? Kapott egy pofont a slágertéma
Buksza blog | 2024. december 3. 07:16
Az Apple új iPhone-jának halvány kezdeti értékesítési adatai azt mutatják, hogy az okos mobilok felhasználóit egyelőre nem nyűgözték le annyira annak MI-képességei, hogy megadják az újdonság árát.
Tudomány-technika Hiánypótló egészségügyi innovációk megvalósítása kapott zöld utat
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 09:55
Először adták át a BioTechUSA az Egészségért Díjakat november 22-én a Néprajzi Múzeumban
Tudomány-technika Más tészta: jó étvágyat a nanospagettihez!
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 19:14
A tudományos kutatások néha fura dolgokon keresztül jutnak el ahhoz az eredményhez, amit várnak tőlük. Ezek közé a furcsaságok közé tartozik a világ legkönnyebb és legvékonyabb spagettitésztája.  
Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG