Az ír Ryanair fapados légitársaság arra számít, hogy az idei nyáron külföldre indulók kénytelenek lesznek többet fizetni a repülőjegyekért, mert a Boeing késik a megrendelt repülőgépek szállításával. A sajnálatos körülményről Michael O’Leary, a vállalat vezérigazgatója számolt be a BBC-nek.
A cégvezető közölte, a jegyárak 10 százalékkal lehetnek magasabbak a tavalyinál. A kevesebb gép miatt ugyanis szűkösebb lesz utasszállítási kapacitásuk. Azt is elárulta, hogy 57 Boeing 737 Max 800-asnak kellett volna márciusra megérkeznie, ám csak 40-45 jöhet meg a nyári csúcsszezon kezdete előtt.
Az amerikai repülőgépgyártónál hatósági vizsgálat folyik, miután az Alaska Airline-nál szolgáló egyik gépének vak biztonsági nyílása repülés közben kiszakadt. Az utasok szerencsére felszállás közben be voltak kötve, így mindenki megúszta a balesetet.
A színes megjegyzéseiről ismert O’Leary megfogalmazása szerint az amerikai légügyi hatóság, a Federal Aviation Administration kígyóként tekeredik a Boeingre, mindent átvizsgálva, amit csak talál.
A legkomolyabb aggodalmak a repülőgépgyártó minőség-ellenőrzési rendszerével kapcsolatban merülnek fel. A Ryanair beszámolója szerint hedge üzletek kötésével bebiztosították magukat az üzemanyag drágulása ellen. Így idén ez nem fog gondot okozni. Tavaly 17 százalékkal dobta meg a cég költségeit a kerozin árának emelkedése.
Ha valaki abban bízna, hogy más fapados cégeknél nem lesz áremelkedés, jó eséllyel hiú reményeket táplál. A Wizz Airnél például a Pratt & Whitney hajtóművekkel kapcsolatos gondok kényszerítenek földre Airbusokat, ami szintén szűkíti a szállítási kapacitásokat. Ennek alapján O’Leary magasabb repülőjegyekre számít a teljes európai légi közlekedésben idén nyáron.