Vintage butikoknak hívják azokat az üzleteket, amelyekben használt, de régi, márkás és természetesen jó állapotú ruhaneműk, kiegészítők kaphatók. Budapesten sem kevés az ilyen bolt, de hogy reptereken is helyet kapjanak, azt még a divatban jártasak sem hitték volna – eddig.
A second hand emeltebb, drágább műfaja többnyire a vintage: izgalmas, egyedi holmikat árulnak itt, és a jelzőt nemcsak ruhaneműkre vonatkoztatják. Abban, hogy divatba jöttek, nem kis mértékben a stylistoknak, valamint a filmforgatások és fotózások sminkeseinek, öltöztetőinek köszönhető. De sok civil is órákig nézelődik ezekben az üzletekben, mert mást lát, mint a plázákban – és mert elragadja a „vadászat” öröme.
Olyannyira elterjedt ez az irányzat, hogy már a repterek duty free shop birodalmában is nyitottak ilyen butikokat, amint arról a Travel and Leisure című amerikai turisztikai lap beszámol. (Más kérdés, hogy ma már sok értelme nincs a „duty free” kifejezésnek, hiszen az adott ország fővárosainak mellékutcáiban ezek a termékek gyakran olcsóbban megvásárolhatók.)
Egy Louis Vuitton a reptéren
Amikor Portugáliába utazott, a londoni stylist, Bella Hignet tudta, hogy egyik ügyfele egy bizonyos Louis Vuitton Neverfull táskát keres. Mégis, az utolsó hely, ahol erre számított, egy reptér volt – márpedig a lisszaboni Humberto Delgado repülőtér egyik üzletében megtalálta. Pontosan olyan méretben és anyagból, amilyenre a vevője vágyott. Itt tehát nemcsak bizonyos márkák iránti rajongásról van szó, hanem azon belül egyes modellekről, típusokról.
Fotó: Flughafen Zürich
Nem utolsó szempont, hogy 540 dollárt fizetett a táskáért, amit újonnan 2030 dollárért árulnak. Vintage áron sem olcsó, de megfizethetőbb – bizonyos divatbolond és tehetős rétegek számára. A reptereken évtizedek óta szinte az összes világmárka luxusüzlete megtalálható – a kereskedők tudják, hogy a felszállás előtti órákat valamivel el kell ütni. Eddig azonban nem volt jellemző, hogy a terminálokban másodkézből beszerzett holmikat áruljanak – mint a Hignet által felfedezett Preloved butikban.
A lisszaboni repülőtéren alig több mint egy éve nyílt az üzlet, és máris nagy sikert aratott – nyilatkozta a lapnak Cláudia Carvalho, a reptér duty free részlegének szóvivője. Folyamatosan változó kínálatában gyakran szerepelnek a Bottega Veneta, a Chanel, a Dior, a Louis Vuitton, a Prada és az Yves Saint Laurent valódi darabjai. Carvalho szerint az árak 400 dollárnál kezdődnek, de a legdrágább „kincsek” esetében ez az összeg öt számjegyű is lehet – különösen a Hermès Birkin és Kelly táskák esetében.
Az élénk kereslet a használt luxusdarabokat kínáló üzletek (tehát ne turkálókra gondoljunk) virágzását biztosítja – ezek forgalma megfigyelők szerint 2023-ban elérte az 50 milliárd dollárt.
Mindeközben a teljes repülőtéri forgalom a becslések szerint 2030-ra elérheti a 65 milliárd dollárt. Úgy tűnik, a trend erősödni fog, mivel a fogyasztók a jó minőségű, időtálló darabokat keresik – de hozzáférhetőbb áron.
Ahogy Diana Verde Nieto, a fenntartható luxust hirdető Positive Luxury nevű cég társalapítója kiemelte, ezek az üzlettípusok nagy jövő előtt állnak – a trend ugyanis szorosan kötődik a fenntarthatóság ma oly divatos eszméjéhez és elvárásához.
A varázs titka: a folyamatosan változó kínálat
Az első nagy repülőtér, amely ezt a koncepciót magáévá tette, a montreali Pierre Elliott Trudeau International volt, ahol 2021-ben nyílt meg az LXR nevű, használt bőröndökre és táskákra specializálódott butik. Manapság az utazók számos európai célállomáson találkozhatnak vintage termékekkel – köztük Koppenhágában, Zürichben és Helsinkiben. New Yorkban a LaGuardia repülőtér nemrégiben egy Revolve butiknak adott otthont.
A varázs titka, hogy a választék mindig változik – mondta Heidi Köpple, a zürichi repülőtér egyik vintage üzletének vezetője. Mostantól minden repülőtéri látogatás egyfajta kincsvadászattá válik.
A jobb körökben oly népszerű arubai Queen Beatrix International repülőtéren szeptemberben debütált a ReLux Collection butik, amely gyakran változó vintage kollekcióval várja a vásárlókat – olyan márkáktól, mint a Gucci és a Louis Vuitton. Főleg azokat a modelleket keresik, amelyek gyártását a luxusmárkák már megszüntették – nyilatkozta Lizah Jansen, a cég szóvivője. Az idei eladások már jóval meghaladták az előrejelzéseket.