Idén 50 százalékkal több, már az év végére és 2024-re betervezett, belföldi utat adhatnak el az orosz utazási irodák, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor a költségek legalább 18 százalékkal emelkednek – jósolják a turisztikai piaci szereplők.
Az ország néhány síterepén, például az Elbrusz régiójában gyakorlatilag már nincs szabad szállodai szoba. Ez a felfutó kereslet ellentétben áll a tavalyi tapasztaltakkal, amikor az oroszok többsége, az akkor meghirdetett részleges mozgósítás miatt, inkább otthon pihent, írja a Kommerszant.
Népszerűek a belföldi utak
Szergej Romaskin, az Orosz Utazásszervezők Szövetsége alelnökének előrejelzése szerint 40-50 százalékkal nőhet az országon belüli utazások eladása az újévi ünnepekre. (Itt a Gyed Maróz, azaz a Télapó, illetve a Mikulás, karácsonykor érkezik, és a szabad napok egészen kitolódnak január első hetéig.) Elmondása szerint a foglalások mennyisége már meghaladta a tavalyi összes értékesítést.
A Sletat.ru becslései szerint az újévi utazások iránti keresletben a belföldi utazási csomagok mind népszerűbbek: ezek az utak a foglalások 29 százalékát teszik ki. A kereslet 34 százalékkal nőtt az év során. A Travelata.ru megjegyzi, hogy a hosszú téli hétvégékre szóló belföldi túrák értékesítése is nőtt az év során.
Mindenki üdülni akar
Ha egy éve megduplázódott az országon belül az újévi üdülési foglalások összértéke, akkor idén ez 3,5-szeresére nőtt – jelentette ki az Intourist illetékese.
Az Alean 50 százalékos eladási növekedésről beszél, Oroszországot és a környező országokat illetően. A szocsi Krasznaja Poljana üdülőhely képviselője megjegyzi, hogy a téli szezonra szóló foglalások száma idén 15 százalékkal emelkedett, az előző év azonos időszakához képest.
A rubel nyári gyengülése is szerepet játszik
A szakmai szövetség alelnöke szerint a jelenlegi magas dinamika az egy évvel korábbi alacsony bázishoz köthető: 2022 III. és IV. negyedéve, a bejelentett részleges mozgósítás miatt, nem kedvezett a turizmusnak.
Az Intourist képviselője, Darija Domosztrojeva úgy véli, hogy az újévi túrák eladásainak jelenlegi növekedését a rubel nyári gyengülése is elősegítette: Az élénkülésre jellemző, hogy a turisták a csúcsidőpontokra jó előre igyekeznek lefoglalni az utakat.
A nagy kereslet ahhoz a tényhez vezetett, hogy egyes síterepeken gyakorlatilag nincs a jobb szállodákban szabad szoba az évvégi ünnepekre.
Ismét divatos lett a Krím
Tegyük hozzá, hogy a síelés mindig ritka és úri sportnak számított, azon egyszerű oknál fogva, hogy a Szovjetunióban évtizedekig az ország egyik részéből a másikba eleve csak engedéllyel lehetett utazni, például Moszkvába is, márpedig sok régióban – mondjuk öt magyarországi területen - egy domb sem emelkedik. Külföldre utazni pedig kiváltság volt. Ezért is van az, hogy Oroszországban a turizmus a GDP alig több, mint két és fél százalékát adja.
A krími téli üdülések iránti kereslet most másfélszeresére nőtt, de ez annak tudható be, hogy 2022 végén az „ukrajnai ellenségeskedések” közelsége (azaz a háború miatt) a turisták gyakorlatilag nem utaztak ebbe a térségbe. Persze a háború most sincs messze…
De mindez mibe kerül?
A Sletat.ru becslései szerint az újévi ünnepekre az országon belüli utaj átlagos költsége 68,5 ezer rubel, ami 18 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A külföldi országokba irányuló utazások átlagos költségei 23 százalékkal, 237 ezer rubelre emelkedtek.
A Travelata.ru az országon belüli átlagos számlát 88 ezer rubelre becsüli, ami éves szinten 24 százalékos növekedést jelent. A szentpétervári túrákra átlagosan 62,1 ezer rubelt költenek az oroszok, Szocsi tengerparti részén több mint 100 ezer rubelbe kerül a pihenés, ami 46,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A Krasznaja Poljana rámutat, hogy a szállodai szobák ára a kereslettől, az árazás pedig az infláció mértékétől és a működési költségektől függ, azaz itt sincsenek már fix, meghirdetett szobaárak. Országosan észlelhető a szállásadók árainak emelkedése, bár abban bíznak, hogy a legtöbben nem változtatnak jelentősen árpolitikájukon az ünnepek előtt.