Egy kávézó nem éppen az ideális hely a vízi pisztoly használatához, ám július elején Spanyolország-szerte és a Kanári-szigeteken mégis megesett, hogy „Menjetek haza!” feliratokkal, és békés szándékú vízipisztolyokkal fogadta a látogatókat néhány helyi tüntető.
A túlturizmus Európában nem új keletű téma. A 2010-es évektől már elkezdődött, hogy egyes európai országok intézkedéseket vezettek be és újfajta reklámkampányokat szerveztek, a pihenni vágyók kevésbé ismert úti célokra való átirányítására.
A belépő díjak tekintetében a legismertebb példa Velence, de több tucat más város is kivet idegenforgalmi adót. Amszterdam a legmagasabbat: a holland város még egyfajta szállodai korlátozást is életbe léptetett, hogy egy adott környéken minimalizálja a turisták számát a környéken.
Ingyenes múzeum
Ennek ellenére még mindig a jó öreg kontinens a világ első számú turisztikai célpontja az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint. A nemzetközi turizmus visszatért a pandémia előtti szintre. De közben elindult egy másik folyamat is: egyes desztinációk új stratégiát dolgoznak ki, amelyek elősegítik a fenntarthatóbb turizmust. Sőt, vannak olyan városok és országok, amelyek megjutalmazzák a turistákat környezettudatos döntéseikért.
A Globális Fenntarthatósági Index szerint a világ egyik legfenntarthatóbb úti célja, Koppenhága elindította a CopenPay nevű fenntartható turisztikai programot. Azok a turisták, akik a tömegközlekedést választják, kerékpároznak, környezetbarát éttermekben étkeznek, vizespalackjaikat maguk töltik fel, és más klímavédelmi kezdeményezésekben vesznek részt, megjutalmazzák, egy csésze kávéval vagy ingyenes múzeumlátogatással.
A koppenhágai turisztikai szakemberek szerint a CopenPay-nek nem célja a turizmus növelése. Mikkel Aarø-Hansen, a Wonderful Copenhagen turisztikai szervezet vezérigazgatója egy sajtóközleményben kijelentette: a turizmust környezeti teherből a pozitív változás egyik erőjévé kell változtatnunk, és ennek az átalakulásnak az egyik fontos lépése az, hogy megmagyarázzuk a hozzánk tartóknak, mennyire fontos, hogyan viselkedünk egy adott országban, mit fogyasztunk, és miképpen lépünk kapcsolatba a helyiekkel. A CopenPay egyelőre korlátozott ideig, augusztus 11-ig működik, de azt tervezik, hogy bizonyos időszakokban évente újra bevezetik.
Fenntartás miatt zárva
Bár nem valószínű, hogy milliók indulnának el, mondjuk a szegényebb kelet-európai országokból a Feröer-szigetek felé, a saját önkormányzattal rendelkező dán szigetcsoport 2019-ben vezette be a „Fenntartás miatt zárva” programot.
Ennek célja az volt, hogy néhány népszerű turisztikai helyszínt egy hétvégére bezárnak a csak pihenni vágyó világjárók elől, de nyitva hagyják az önkéntesek számára, akik hasznosan belefolynak a helyi lakosok életébe. hogy részt vegyenek az erózió elleni küzdelemben, illetve a látnivalók újjáépítésében.
A tapasztalt pozitív hatás miatt a Closed for Maintenance program minden évben megismétlődik. A látogatók regisztrálhatnak és jegyet válthatnak az útra, de mindig kapnak egy konkrét feladatot, melynek teljesítése során a helyiekkel barátkozhatnak, nemzetközi ismeretségeket köthetnek.
A program kezdete óta a szigetek turisztikai üzenete is megváltozott. A Visit Faroe Islands igazgatótanácsa szerint „a turizmusnak mindig azt kell jelentenie, hogy jobbá tegyük otthonunkat, megőrizzük a természet szépségét és a kultúrát, miközben megosztjuk mindezt az érdeklődőkkel.”
Adják vissza a szigeteinket!
Hawaii – a luxus fogalma a világ egyik felén. De a helyiek már nem így látják, az ő céljuk hogy a meseszép régiót jobb hellyé tegye mind a látogatók, mind a helyiek számára. A világjárvány idején Hawaii megtapasztalhatta, milyen az életük a látogatók szokásos áradata nélkül.
Az állam 2050-es fenntarthatósági terve egyre inkább hangsúlyozza az erőforrások átcsoportosításának szükségességét, kiemelik a helyi közösségek szerepét és törekednek a földek megőrzésére.
Elindították a Mālama (Add vissza) turisztikai kezdeményezést, amely arra ösztönzi a turistákat, hogy látogatásukat környezetbarát élmények köré szervezzék, mint például a Kaua'i part menti takarítása és a Mauna Kea-i erdők védelme. A CopenPay-hez hasonlóan az ebben a programban való részvétel olyan előnyöket biztosít, mint például a szállodai kedvezmények, vagy egy-egy plusz ingyenes éjszaka.
Válassza a biciklit!
A szemléletmódhoz hozzátartozik az is, amiért Greta Thunberg harcol, hogy a fiatalabb generáció tájékozottabb legyen, és felelősségteljesebb döntéseket hozzon, beleértve az utazási módot is" - nyilatkozta Dyan McKie, az Intrepid Travel termékmenedzsere a Lonely Planetnek. – Ilyen a kerékpározás, amely lehetőséget ad a családoknak, hogy a természetben többet tartózkodjanak, komótosabban utazzanak, életközelből megismerjenek egy úti célt, amit nem tehetnek meg egy járműbe bezárva.