A nemzeti turisztikai marketingszervezet 2005 óta minden főszezon elején vizsgálja a magyar lakosság május–szeptemberi időszakra vonatkozó utazási terveit, és ezen belül a főutazásokra vonatkozó elképzeléseket. A főszezoni utazási tervek mellett az idei hosszú hétvégékkel kapcsolatos utazási terveket is vizsgálta a kutatás. Ennek legfontosabb megállapításait, valamint a SZÉP-kártya kibővült felhasználási lehetőségeit ismertették a Duna-parti turisztikai szezonnyitó sajtótájékoztatón a Novotel Danube Hotelben.
Százból 13-an nem akarnak nyaralni
Az átlagnál magasabb arányban terveznek utazást a gyermekes, a kétfős, az átlagos vagy afeletti jövedelmű, a fővárosban illetve a Közép-Magyarország és az Észak-Magyarország tervezési-statisztikai régiókban lakó, valamint a nyaralóval rendelkező háztartások
Forrás: Magyar Turizmus Zrt./Trend International
Azok, akik nem terveznek utazást, többségükben anyagi okokra hivatkoztak. Ezt az indoklást az egészségügyi ok, az időhiány, a munkahelyi kötelezettség követte. Mindössze a megkérdezett háztartások 13,6 százaléka nem igényli az utazást, 7,5% máskor sem szokott nyaralni, üdülni. Csak 3,1 százalékot tart az vissza, hogy nincs kivel mennie - közölte a Magyar Turizmus Zrt. a Privátbankárral.
Balaton vagy Horvátország?
Azoknak, akik már döntöttek, 59,1 százaléka csak belföldi utazáson fog részt venni, 28,8 százaléka csak külföldre fog ellátogatni, 12,1 százaléka pedig külföldre és belföldre egyaránt tervez utazást.
A nyári szezoni utazások legnépszerűbb úti célja továbbra is a Balaton, a belföldön tervezett utazások egyharmadával, a második helyen az Észak-Magyarország régió áll. Horvátország pedig a harmadik legnépszerűbb az idei főszezoni úticélok között. A külföldi utazások legnépszerűbb úti célja Horvátország, Románia és Olaszország.
Az előző szezonban – 2012. július-augusztusban a Balaton turisztikai régióban tartózkodó magyar és külföldi turisták körében – készült felmérés eredményei szerint, a megkérdezettek több mint 90 százaléka elégedett volt a balatoni utazással.
Üdülés, pihenés, rokonlátogatás
A nyári belföldi utazások legnagyobb részét (46,2 százalékát) júliusra és augusztusra tervezik,de a májusban, júniusban és szeptemberben tervezett belföldi utazások aránya kissé nőtt. Az idei évben előforduló 7 hosszú hétvégét a megkérdezettek több mint 12 százaléka használta vagy használja ki utazásra.
Forrás: Magyar Turizmus Zrt./Trend International
A belföldi utazások átlagos hossza a tervek szerint 4,83 éjszaka lesz. A belföldi utazások kétharmadában fizetős szálláshelyet terveznek igénybe venni. Az utak 8,4 százaléka esetén saját nyaralóba mennek, a családok közel egyharmada pedig egyéb ingyenes magánszállást vesznek majd igénybe. A 2013-as főszezonban a belföldi utazást tervező háztartások átlagosan mintegy 87 ezer forintot szánnak belföldi utazásra.
Forrás: Magyar Turizmus Zrt./Trend International
A belföldre tervezett utazások leggyakrabban (60,5 százalékban) említett fő motivációja a tervek szerint az üdülés, pihenés lesz, amit a rokonok, ismerősök meglátogatása (17,8%), a gyógyfürdő-látogatás (9,3%) és a wellness (7,6%) követ. A két utóbbi motiváció szerepe nőtt 2012-höz képest.