5p
A világon még soha egyetlen futballklub sem ért el akkora nyereséget, mint tavaly a Tottenham Hotspur. A londoni csapat lubickol a pénzben, új stadiont épített, és a legjobb szeretne lenni Európában. A gazdagság azonban önmagában nem garantálja a sikert: a játékosok fizetéséhez mérten legjobban teljesítő csapat például nem a Real, a Barcelona vagy a Bayern, hanem az Atlético Madrid.
A Tottenham új stadionja a szerdai avatón. EPA/WILL OLIVER

Átszámítva napi 143 millió forint nyereséget termelt a Tottenham Hotspur 2018-ban, ami nem csak a brit, hanem az egyetemes futball történetében is rekordnak számít.

Dől a pénz

Az észak-londoni csapat 138,9 millió font (52 milliárd forint) adózás előtti nyereséget ért el a 2018. június 30-val zárult üzleti évben, 87 millió fonttal többet, mint az előző évben. Az eddigi rekordot szintén egy angol klub, a Liverpool tartotta 125 millió fonttal.

Ezzel párhuzamosan 309,7 millióról 380,7 millió fontra nőtt az árbevétele is, írja a Financial Times a klub tegnap közölt jelentésére hivatkozva.

Mi hozza a legtöbbet?

A rekordnyereség a játékos-eladásoknak, a jegyárbevétel növekedésének, valamint a Bajnokok Ligájából származó bevételeknek köszönhető.

A játékos-transzferekből 73,1 millió fontot profitáltak: a legjobb üzlet Kyle Walker eladása volt a Manchester Citynek. A Premier League-meccsek jegyeladásaiból 42,6 millió fontot zsebeltek be, 19 millió fonttal többet, mint egy évvel korábban. A növekedés annak köszönhető, hogy az új stadion építése miatt a hazai meccseket tavaly a Wembleyben játszották, amelynek befogadóképessége jóval nagyobb (90 ezer fő), mint a régi stadioné (36 ezer fő).

A Bajnokok Ligájában pedig 62,2 millió fontot keresett a csapat – mintegy 18 millióval többet, mint 2017-ben –, miután kvalifikálta magát a legjobb 16 közé. Idén még többet szakíthatnak, hiszen már a legjobb nyolc között vannak, és épp a Manchester Cityvel játszanak majd a legjobb négy közé jutásért.

A klub az anyagiakat tekintve közelebb került Európa legtehetősebb csapataihoz, a Real Madridhoz, az FC Barcelonához, a Manchester Unitedhoz és a Bayern Münchenhez, amelyek legutóbb még minimum 150 millió fonttal több bevételt termeltek a Spursnál.

A csúcsra törnek

A londoni egyesület ráadásul úgy ért el rekorderedményt, hogy közben felépített egy új stadiont. A 62 ezer fős aréna, amelyben szerda este játszották az első hivatalos meccset, több mint egymilliárd fontba került. A beruházást részben a HSBC, a Goldman Sachs és a Bank Of America Merrill Lynch által nyújtott 537 millió fontos hitelből finanszírozták, amit 2022 májusáig kell visszafizetniük.

Daniel Levy, a Spurs elnöke szerint nagy ambícióik vannak: szeretnének a sportban a csúcsra érni.

„Hosszútávon gondolkodom. Nagyon nehéz a legjobbak közé kerülni, de már most egyike vagyunk a világ legnagyobb klubjainak, és tovább fogunk növekedni. Ott akarunk lenni, nyerni akarunk.”

A Tottenham védője, Ben Davies harcol a labdáért az új stadion nyitómeccsén. EPA/WILL OLIVER

Az 1882-ben alapított egyesület kétszer nyert angol bajnokságot (legutóbb 1961-ben), nyolcszor angol kupát (FA, legutóbb 1991-ben), négyszer Liga Kupát (legutóbb 2008-ban) és háromszor európai kupát (legutóbb 1984-ben) - tehát az elmúlt évtizedekben még Angliában sem tartozott a topklubok közé.

Nem a leggazdagabbak a legjobbak

A sikert persze a mostani pénzeső sem garantálja. A brit gazdasági lap korábban például kimutatta, hogy relatív értelemben nem azok a klubok a legjobbak, ahol a legdrágább játékosok játszanak.

Az elemzés, amely a bajnokságban szerzett pontokat vetette össze a focisták keresetével 2011 és 2015 között egy bajnokságon belül, arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy Európa „legokosabban költő klubja” az Atlético Madrid.

A spanyol csapat (a focistákra fordított kiadásokhoz viszonyítva) messze jobban teljesít a pályán, mint a riválisai. Annak ellenére tudott például bajnokságot nyerni és folyamatosan versenyben lenni a Bajnokok Ligája trófeáért, hogy játékoskerete pénzben kifejezve körülbelül feleannyit ért, mint a Real Madridé vagy a Barcelonáé.

Az okos klubok közé tartozik még a Saint-Étienne, a Monaco, az Everton, a Tottenham és a Napoli, de befért a top 10-be a Southampton, az Udinese, a Real Sociedad és a Lazio is.

A legrosszabbul teljesítő klubok között pedig részben olyan csapatok vannak (Real Madrid, Paris Saint-German, de még talán ide sorolható az AC Milan és az Inter is), amelyek közismerten csillagászati összegeket költenek spílerekre.

A magukat degeszre kereső sztárok ugyanis sok esetben nem lendítenek annyit a csapaton, mint amennyit a klubvezetők remélnek – tehát ez esetben is igaz, hogy pénzzel nem lehet mindent elérni.

Sorozatunk az FC Barcelona kulisszatitkairól:
- Első rész: A futball forradalma
- Második rész: Transzferek, sérülések és csodaitalok
- Harmadik rész: Globalizált birodalom

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Négynapos? Hatnapos munkahét jön a Samsungnál
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:24
Gazdasági okokra hivatkozva hozták meg az intézkedést.
Vállalat Érkezik az új, nyolcmillió forintos elektromos Dacia
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 12:59
 A Renault francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít.
Vállalat A BioTechUSA-cégcsoport 2023-as éve: közel a 100 milliárdos árbevételi határ
Natív tartalom | 2024. április 22. 16:24
Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő BioTechUSA-cégcsoport. Tavaly csaknem 15 százalékkal, 90,49 milliárd forintra növelte árbevételét, és közel 5 milliárd forintot fordított beruházásokra. Évről évre nő a bevételük, pedig Lévai Bálint vezérigazgató szerint a maratoni futás 42 kilométeréből még csak az 5. kilométernél járnak.
Vállalat Telekom-ügyfél? Fontos bejelentést tett a szolgáltatója
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 11:18
Klímavédelmi, digitalizációs és sokszínűségi célok mentén meghatározott fenntarthatósági stratégiájának (2021-2030) harmadik évéről számolt be a Magyar Telekom Fenntarthatósági Jelentésében, amelyet az Éves Jelentéssel egy napon, április 16-án publikált. 
Vállalat Profitboom, forgalomcsökkenéssel: erre volt képes az Ericsson
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 12:55
Az Ericsson AB svéd távközlési berendezésgyártó negyedéves nyeresége növekedéséről, ugyanakkor bevételének csökkenéséről jelentett kedden.
Vállalat A Tesla-vezér minden tizedik dolgozót kirúgja
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 15:12
Egy vállalati belső levél is kiszivárgott, amelyben Musk lényegében elbúcsúzott az érintettektől.
Vállalat Jókora gyomrost kapott az Apple
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:32
Legnagyobb riválisa vitte be az ütést.
Vállalat Emelt osztalékot fizet a Waberer’s
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:34
Egy rekord év után.
Vállalat Horvát céggel kötött üzletet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:12
A Janaf kőolajvezeték-üzemeltető 2,2 millió tonna kőolajat szállít 2024 végéig.
Vállalat Nagyon jól megy a Duna House-nak idén eddig
Privátbankár.hu | 2024. április 9. 09:04
Közel 4 milliárd forintot zsebeltek be csak jutalékokból, de minden szegmens jól teljesített az első negyedévben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG