7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A 2023 közepén egymással egyesülő Budapest Bank, MKB Bank és Takarékbank tulajdonosait tömörítő Magyar Bankholding Zrt. kilenc részvényese közül négy zárta nyereséggel a 2020-as évet, s csak egy veszteséggel – az adófizetők számára fájdalom, ez pont az egyetlen állami hátterű társaság. A további négy tulajdonos közül egy csak az idén alakult meg, három másik eredményéről pedig nincs információ, lévén, hogy közülük kettő magántőkealap, egy pedig Luxemburgban bejegyzett cég – egyikük sem köteles nyilvánosságra hozni a főbb mutatóit.

Elégedetten dörzsölhetik a tenyerüket a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt. (Matak) tulajdonosai. A 2020-as évüket ugyanis közel 194 milliárd forintos adózott nyereséggel zárták, 189 milliárddal többel, mint a 2019-est. Az egyik évről a másikra meglehetősen szokatlan profitemelkedés oka prózai: a Matak a Takarékbankban meglévő részvényeit apportálta a Magyar Bankholding Zrt.-be. Ez az a társaság, amelyet azért hoztak létre, hogy előkészítse a Takarékbanknak másik két hitelintézettel, a Budapest Bankkal (BB) és az MKB Bankkal való egyesülését. Amelynek már meg is van a tervezett időpontja: 2023 közepe.

Megnyerték a házi profitbajnokságot. Fotó: Takarékbank
Megnyerték a házi profitbajnokságot. Fotó: Takarékbank

Addig a három bank önálló entitásként működik, tulajdonosaik azonban már 2020 decemberében apportálták a részvényeiket a közös holdingba. A Takarékbank gazdái jártak a legjobban, hiszen övék lett a legnagyobb, 37,69 százalékos részesedés, míg az MKB-soknak be kellett érniük 31,96 százalékkal, a BB-seknek pedig 30,35 százalékkal.

A tavalyi évről megjelent éves beszámolókban pontosan nyomon követhető, hogyan is történtek ezek a bizonyos apportálások. Nem volt nagy ördöngősség: az egyes tulajdonosok könyveiből kivezették a meglévő banki részvényeket, egyúttal bevezették a Magyar Bankholdingban az apportjuk fejében rájuk testált részesedéseket. Hogy pontosan mennyit, azt az Ernst & Young (EY) matekozta ki, vagyis a Big Fourba tartozó nemzetközi könyvvizsgáló cég becsülte meg, mennyit is értek a banki tulajdonosok addigi részesedései.

Például a cikkünk bevezetőjében említett Matak könyveiből a Takarékbank-részvények mintegy 12,1 milliárd forintos értéken kerültek ki – ezt a pakettet vitte be a cég a Magyar Bankholdingba. Ennek, mint apportnak az „értéke 206 milliárd 568 millió forint volt” – olvasható a Matak 2020-as beszámolójának kiegészítő mellékletében. Ám még ez sem volt a végleges érték, mivel „az Ernst & Young értékelése alapján a részvényekre további 76,44 milliárd forint értékhelyesbítést számolt el a Társaság”.  Magyarul: a könyvvizsgáló 76,44 milliárddal felértékelte a Matak bankholdingos részesedését.

Ebből azonban a Matak tavalyi eredményében csak a közel 206,6 milliárd jelent meg, árfolyamnyereségként, a 76,44 milliárd pedig értékelési tartalékként hízlalta fel a cég saját tőkéjét. Annak pedig, hogy mégis „csak” 194 milliárd lett a Matak profitja, az az oka, hogy a kivezetett Takarékbank-részvények értéke, árfolyamveszteségként, csökkentette az eredményt.

Kérdés, mennyire volt reális ily mértékben felértékelni a banki paketteket. A pontos választ természetesen nem ismerjük. Ennek híján legyen elég annyi, hogy az egész mögött az a kormányzati vállalás állhat, miszerint az államnak hosszabb távon nem lehet többségi tulajdona egyetlen hazai hitelintézetben sem. Márpedig az óriásbank létrehozásával, azzal, hogy egy szőröstül-bőröstül állami tulajdonú bankot, a BB-t összetolnak másik két, magántulajdonú bankkal, ez megvalósul – ehhez kellett patikamérlegen kiszámolni a már említett apportértékeket. Más kérdés, hogy az ügyre rálátó forrásaink szerint az egyes pakettek jó, ha a harmadukat érnék, ha azokon a piacon próbálnának túladni.

E számviteli gyorstalpaló után joggal gondolhatnánk, hogy akkor a másik két bank (MKB, BB) tulajdonosai befektetéseinek az értéke is szuperszonikus magaslatokba került. Nem így történt – vonhatjuk le a következtetést a 2020-as éves beszámolók kiegészítő mellékleteinek átnyálazása után.

Kétségtelen, hogy a további nyolc holdinggazdából három is a Matakhoz hasonlóan nyereséggel zárt. Más kérdés, hogy pakettjeik apportként való felértékelődése a Mataknál megfigyelt 17-szeres (!) szorzót egyiküknél sem közelítette meg. Például az Rkofin Befektetési és Vagyonkezelési Kft. 8,3 milliárd forint értékű MKB-részvényeit háromszor magasabban, 24,3 milliárdért számították be – e kettő különbözete csapódott le a cég közel 16 milliárdos profitjában. 

A fentiekből az következne, hogy a Magyar Bankholding kilenc tulajdonosa közül öten sem profitáltak az apportműveletből. Ám ezt nem lehet kijelenteni. Egyrészt azért, mert a Magyar Takarék Holding Zrt. eleve csak az idén január elején alakult, s február végén kivált a Matak-ból, egyúttal magával vitte a Matak eszközeinek egyharmadát – ez a megosztás vonatkozik a bankholdingos részvényekre is. Másrészt három holdingrészvényes adatai sem nyilvánosak. Közülük kettő magántőkealap, a Metis és a Metis2, egy pedig egy Luxemburgban bejegyzett befektetési társaság, a Blue Robin Investments S.C.A. – ők mindhárman élnek azzal a törvényadta lehetőséggel, hogy a számaikat nem kötelesek mások orrára kötni.

Így be kell érnünk annyival, hogy legalább azt tudjuk, ki áll a két Metis Magántőkealap mögött: nem más, mint Mészáros Lőrinc. Ez az információ már korábban nyilvánosságra került, s ha ez nem lenne elég, sokatmondó, hogy az alapok ugyanarra a budapesti, V. kerületi Váci utcai címre vannak bejegyezve, mint számos Mészáros-érdekeltség, közülük is mindenekelőtt az MKB Bank. 

A Blue Robin háttere már zavarosabb. Hosszabb ideig az a Mészáros tiszakécskei üzleti partnerént elhíresült, ma már azonban mondhatni alanyi jogon potentát – miután a 177 milliárd forintos vagyonával a 100 leggazdagabb magyar 2021-es kiadványban nyolcadik – Szíjj Lászlóhoz volt köthető. Ám mint arról laptársunk, az Mfor.hu beszámolt, a Blue Robin 2019 augusztusában átkerült annak a Száraz István volt Origo-tulajdonosnak az érdekeltségébe, aki ismerői szerint rendkívül jó, mondhatni baráti kapcsolatokat ápol Matolcsy György jegybankelnök fiaival.

Summa summarum, csak azt lehet kijelenteni, hogy a leendő óriásbankot előkészítő társaság kilenc tulajdonosa közül egy biztosan veszteséges lett. Ez pedig a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., amely kizárólagos állami tulajdonban van. Ahogy arról már beszámoltunk, a Corvinus 31,5 milliárdos árfolyamveszteséget szenvedett el azon, hogy kivezette könyveiből a BB-részesedését. Ezt fejelte meg a BB-től felvett hitel kamata – így jött ki a 36 milliárdos mínusz.

A Corvinus egyébként az egyetlen a Magyar Bankholding tulajdonosai közül, amelynek gazdája egyértelműen beazonosítható (más kérdés, hogy bár az államot Mager Andrea miniszter képviseli, a BB mögött sokan Rogán Antal befolyását sejtik). A további nyolc holdingrészvényes közül azonban egyik sincs nevesítve.

Szerencsére az MKB Bank nyilvános részvénytársaság, tőzsdére bevezetett cég, ami azt jelenti, hogy nyilvánosként működő cégként neki a nem nyilvánosakhoz képest nagyobb publicitást kell biztosítania a vele kapcsolatos történéseknek. Így került ki a Budapesti Értéktőzsde honlapjára tavaly december közepén az a lista, hogy mely cégeknek, illetve személyeknek van közvetlen és közvetett befolyása a Magyar Bankholdingban. A közvetlenek már mindenki előtt ismertek, a közvetettek azonban csak ebből a dokumentumból derülnek ki. Így például az, hogy Mészáros 19,17, míg Vida József 9,607 százalékos pakettel rendelkezik – Magyarország leggazdagabb embere öt, kizárólag magántőkealapok által tulajdonolt cégen, míg a Takarékbank vezére a holdinggazdák közötti 2020-as nem hivatalos profitversenyt toronymagasan megnyert Matakon, illetve az abból – mint már említettük – ez év elején kivált Magyar Takarék Holdingon keresztül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A 4iG kazah űripari partnerre lelt
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 19:25
A 4iG SDT Zrt. és a Kazakhstan Gharysh Sapary (KGS) állami űripari vállalat előzetes megállapodást írt alá a földmegfigyelés, a műholdas technológiák, az adatmegosztás, valamint a műholdas távérzékelési alkalmazások területén való együttműködésre.
Vállalat Az AutoWallisnak enélkül nehéz lett volna
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 14:35
Az AutoWallis Csoport 3,4 százalékkal növelte gépjármű-értékesítését az első fél évben, elsősorban a korábban lezárt cseh akvizíciók hatására – közölte a társaság kedden.
Vállalat Dolgozói igények új szintje – ahol a szolgáltatás a munkahelyi hatékonyság záloga
Natív tartalom | 2025. július 15. 10:41
A munkaerőpiacon ma már nem csak a fizetés vagy a pozíció számít. Az egyik legfrissebb, 2024-es hazai HR-felmérés szerint a munkavállalók közel 64 százaléka gondolkodik munkahelyváltáson, és ennek leggyakoribb oka nem a fizetés, hanem a rugalmatlanság, a stressz és a támogató munkakörnyezet hiánya. A fluktuáció tehát továbbra is kritikus pont, és a cégek versenyképessége egyre inkább azon múlik, képesek-e valódi válaszokat adni ezekre a kihívásokra.
Vállalat A Wizz Air kivonul Abu Dhabiból a Közel-Kelet növekedési álmainak bukása után
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:28
A fapados légitársaság bejelentette, hogy kivonul Abu Dhabiból, és újra Kelet-Közép-Európára összpontosít, miután a közel-keleti geopolitikai feszültségek szertefoszlatták a nyereséges működés reményét a térségben.
Vállalat Erről lemaradtunk: Trump Tower épülhet Bukarest szívében
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:17
A Trump Organization, Donald Trump volt amerikai elnök családi vállalkozása, luxuslakásokkal teli felhőkarcoló építését tervezi Bukarestben, Románia fővárosában – közölte a cég az SDC Imobiliare román ingatlanfejlesztő vállalattal közösen.
Vállalat A Ford hét évig csak önkéntes alapon csökkenti létszámát Kölnben
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 16:25
Az elektromos autógyár beleegyezett a munkahelyvédelmi programba, amely több mint 10 ezer dolgozót érint.
Vállalat Szentpétervár mellet fejezték be gyakorlatukat a magyar szakeberek
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:44
A Leningrádi Atomerőmű oktatási központjában befejeződött azoknak a magyar szakembereknek a gyakorlata, akik leendő oktatókként a blokkvezénylő teljes léptékű szimulátorán képezik majd ki a Paks II. Atomerőmű üzemeltetőit.
Vállalat A Tesla belép a világ harmadik legnagyobb autópiacára
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:04
Az amerikai e-autógyártó a jövő héten hivatalosan is belép az indiai piacra: július 15-én megnyitja első bemutatótermét Mumbaiban, a város üzleti központjában, a Bandra Kurla Complexben.
Vállalat Száz országba indulhat Győrből az új Audi – Orbán Viktor személyesen bocsátotta útjára
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:54
Nagy keresletet várnak az új modellre.
Vállalat Ez még a Google-nak is fájhat – saját pályáján támadják be az óriást
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:04
Alapjaiban forgatnák fel a webböngészők piacát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG