7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A 2023 közepén egymással egyesülő Budapest Bank, MKB Bank és Takarékbank tulajdonosait tömörítő Magyar Bankholding Zrt. kilenc részvényese közül négy zárta nyereséggel a 2020-as évet, s csak egy veszteséggel – az adófizetők számára fájdalom, ez pont az egyetlen állami hátterű társaság. A további négy tulajdonos közül egy csak az idén alakult meg, három másik eredményéről pedig nincs információ, lévén, hogy közülük kettő magántőkealap, egy pedig Luxemburgban bejegyzett cég – egyikük sem köteles nyilvánosságra hozni a főbb mutatóit.

Elégedetten dörzsölhetik a tenyerüket a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt. (Matak) tulajdonosai. A 2020-as évüket ugyanis közel 194 milliárd forintos adózott nyereséggel zárták, 189 milliárddal többel, mint a 2019-est. Az egyik évről a másikra meglehetősen szokatlan profitemelkedés oka prózai: a Matak a Takarékbankban meglévő részvényeit apportálta a Magyar Bankholding Zrt.-be. Ez az a társaság, amelyet azért hoztak létre, hogy előkészítse a Takarékbanknak másik két hitelintézettel, a Budapest Bankkal (BB) és az MKB Bankkal való egyesülését. Amelynek már meg is van a tervezett időpontja: 2023 közepe.

Megnyerték a házi profitbajnokságot. Fotó: Takarékbank
Megnyerték a házi profitbajnokságot. Fotó: Takarékbank

Addig a három bank önálló entitásként működik, tulajdonosaik azonban már 2020 decemberében apportálták a részvényeiket a közös holdingba. A Takarékbank gazdái jártak a legjobban, hiszen övék lett a legnagyobb, 37,69 százalékos részesedés, míg az MKB-soknak be kellett érniük 31,96 százalékkal, a BB-seknek pedig 30,35 százalékkal.

A tavalyi évről megjelent éves beszámolókban pontosan nyomon követhető, hogyan is történtek ezek a bizonyos apportálások. Nem volt nagy ördöngősség: az egyes tulajdonosok könyveiből kivezették a meglévő banki részvényeket, egyúttal bevezették a Magyar Bankholdingban az apportjuk fejében rájuk testált részesedéseket. Hogy pontosan mennyit, azt az Ernst & Young (EY) matekozta ki, vagyis a Big Fourba tartozó nemzetközi könyvvizsgáló cég becsülte meg, mennyit is értek a banki tulajdonosok addigi részesedései.

Például a cikkünk bevezetőjében említett Matak könyveiből a Takarékbank-részvények mintegy 12,1 milliárd forintos értéken kerültek ki – ezt a pakettet vitte be a cég a Magyar Bankholdingba. Ennek, mint apportnak az „értéke 206 milliárd 568 millió forint volt” – olvasható a Matak 2020-as beszámolójának kiegészítő mellékletében. Ám még ez sem volt a végleges érték, mivel „az Ernst & Young értékelése alapján a részvényekre további 76,44 milliárd forint értékhelyesbítést számolt el a Társaság”.  Magyarul: a könyvvizsgáló 76,44 milliárddal felértékelte a Matak bankholdingos részesedését.

Ebből azonban a Matak tavalyi eredményében csak a közel 206,6 milliárd jelent meg, árfolyamnyereségként, a 76,44 milliárd pedig értékelési tartalékként hízlalta fel a cég saját tőkéjét. Annak pedig, hogy mégis „csak” 194 milliárd lett a Matak profitja, az az oka, hogy a kivezetett Takarékbank-részvények értéke, árfolyamveszteségként, csökkentette az eredményt.

Kérdés, mennyire volt reális ily mértékben felértékelni a banki paketteket. A pontos választ természetesen nem ismerjük. Ennek híján legyen elég annyi, hogy az egész mögött az a kormányzati vállalás állhat, miszerint az államnak hosszabb távon nem lehet többségi tulajdona egyetlen hazai hitelintézetben sem. Márpedig az óriásbank létrehozásával, azzal, hogy egy szőröstül-bőröstül állami tulajdonú bankot, a BB-t összetolnak másik két, magántulajdonú bankkal, ez megvalósul – ehhez kellett patikamérlegen kiszámolni a már említett apportértékeket. Más kérdés, hogy az ügyre rálátó forrásaink szerint az egyes pakettek jó, ha a harmadukat érnék, ha azokon a piacon próbálnának túladni.

E számviteli gyorstalpaló után joggal gondolhatnánk, hogy akkor a másik két bank (MKB, BB) tulajdonosai befektetéseinek az értéke is szuperszonikus magaslatokba került. Nem így történt – vonhatjuk le a következtetést a 2020-as éves beszámolók kiegészítő mellékleteinek átnyálazása után.

Kétségtelen, hogy a további nyolc holdinggazdából három is a Matakhoz hasonlóan nyereséggel zárt. Más kérdés, hogy pakettjeik apportként való felértékelődése a Mataknál megfigyelt 17-szeres (!) szorzót egyiküknél sem közelítette meg. Például az Rkofin Befektetési és Vagyonkezelési Kft. 8,3 milliárd forint értékű MKB-részvényeit háromszor magasabban, 24,3 milliárdért számították be – e kettő különbözete csapódott le a cég közel 16 milliárdos profitjában. 

A fentiekből az következne, hogy a Magyar Bankholding kilenc tulajdonosa közül öten sem profitáltak az apportműveletből. Ám ezt nem lehet kijelenteni. Egyrészt azért, mert a Magyar Takarék Holding Zrt. eleve csak az idén január elején alakult, s február végén kivált a Matak-ból, egyúttal magával vitte a Matak eszközeinek egyharmadát – ez a megosztás vonatkozik a bankholdingos részvényekre is. Másrészt három holdingrészvényes adatai sem nyilvánosak. Közülük kettő magántőkealap, a Metis és a Metis2, egy pedig egy Luxemburgban bejegyzett befektetési társaság, a Blue Robin Investments S.C.A. – ők mindhárman élnek azzal a törvényadta lehetőséggel, hogy a számaikat nem kötelesek mások orrára kötni.

Így be kell érnünk annyival, hogy legalább azt tudjuk, ki áll a két Metis Magántőkealap mögött: nem más, mint Mészáros Lőrinc. Ez az információ már korábban nyilvánosságra került, s ha ez nem lenne elég, sokatmondó, hogy az alapok ugyanarra a budapesti, V. kerületi Váci utcai címre vannak bejegyezve, mint számos Mészáros-érdekeltség, közülük is mindenekelőtt az MKB Bank. 

A Blue Robin háttere már zavarosabb. Hosszabb ideig az a Mészáros tiszakécskei üzleti partnerént elhíresült, ma már azonban mondhatni alanyi jogon potentát – miután a 177 milliárd forintos vagyonával a 100 leggazdagabb magyar 2021-es kiadványban nyolcadik – Szíjj Lászlóhoz volt köthető. Ám mint arról laptársunk, az Mfor.hu beszámolt, a Blue Robin 2019 augusztusában átkerült annak a Száraz István volt Origo-tulajdonosnak az érdekeltségébe, aki ismerői szerint rendkívül jó, mondhatni baráti kapcsolatokat ápol Matolcsy György jegybankelnök fiaival.

Summa summarum, csak azt lehet kijelenteni, hogy a leendő óriásbankot előkészítő társaság kilenc tulajdonosa közül egy biztosan veszteséges lett. Ez pedig a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., amely kizárólagos állami tulajdonban van. Ahogy arról már beszámoltunk, a Corvinus 31,5 milliárdos árfolyamveszteséget szenvedett el azon, hogy kivezette könyveiből a BB-részesedését. Ezt fejelte meg a BB-től felvett hitel kamata – így jött ki a 36 milliárdos mínusz.

A Corvinus egyébként az egyetlen a Magyar Bankholding tulajdonosai közül, amelynek gazdája egyértelműen beazonosítható (más kérdés, hogy bár az államot Mager Andrea miniszter képviseli, a BB mögött sokan Rogán Antal befolyását sejtik). A további nyolc holdingrészvényes közül azonban egyik sincs nevesítve.

Szerencsére az MKB Bank nyilvános részvénytársaság, tőzsdére bevezetett cég, ami azt jelenti, hogy nyilvánosként működő cégként neki a nem nyilvánosakhoz képest nagyobb publicitást kell biztosítania a vele kapcsolatos történéseknek. Így került ki a Budapesti Értéktőzsde honlapjára tavaly december közepén az a lista, hogy mely cégeknek, illetve személyeknek van közvetlen és közvetett befolyása a Magyar Bankholdingban. A közvetlenek már mindenki előtt ismertek, a közvetettek azonban csak ebből a dokumentumból derülnek ki. Így például az, hogy Mészáros 19,17, míg Vida József 9,607 százalékos pakettel rendelkezik – Magyarország leggazdagabb embere öt, kizárólag magántőkealapok által tulajdonolt cégen, míg a Takarékbank vezére a holdinggazdák közötti 2020-as nem hivatalos profitversenyt toronymagasan megnyert Matakon, illetve az abból – mint már említettük – ez év elején kivált Magyar Takarék Holdingon keresztül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG