EPA/JEROME FAVRE |
Augusztusban elfogadták, mostanra pedig le is zárta a Tesla a SolarCity felvásárlását, a kétmilliárd dollárért vásárolt cég teljesen egybeolvad majd a korábbi autógyártóval. A tervek szerint egyesítik a két cég beszállítóit, emellett meg kell oldani az alkalmazottak és a költségvetés összeboronálását is, ami a Bloomberg elemzői szerint nem lesz egyszerű, tekintettel arra, hogy mindkét vállalat veszteséggel működik, ráadásul rendszeresen pénzügyi támogatásra szorulnak.
Elon Musk szerint a siker titka, hogy az emberek kiábrándultak a fosszilis energiahordozókból, egyszersmind egyre nagyobb a kereslet az integrált eszközök iránt. A SolarCity és a Tesla egyesülésével „minden együtt lesz a háztartásban: elektromos autó, a töltéséhez szükséges állomás és a napelemes tető”, ami mindezt zöld energiából biztosítja. Ennek kapcsán egyébként már be is harangoztak egy új terméket, a Solar Roof-ot, a napelem-cserepeket várhatóan jövő év közepétől kezdik gyártani és telepíteni, az ígéret szerint „olcsóbb lesz, mint egy hagyományos tető”.
Tényleg ez a jövő?
A Tesla-vezér elmondása szerint az új cserepek előállítása, szállítása és telepítése önmagában olcsóbb lesz, mint a hagyományos tetőké, és akkor még nem beszéltünk az áramról, amit előállítanak – ez már csak „bónusz”. Az elemek speciális üvegből készülnek, elő látásra nem lehet megkülönböztetni őket a hagyományos, modern tetőelemektől. A piacra kerülés után eleinte prémium termékként szeretnék őket értékesíteni, ami egyébként nem meglepő – a terrakotta és palatetőt imitáló cserepek hússzor annyiba fognak kerülni, mint a hagyományos aszfalt társaik. A kitermelt áram miatt azonban hosszú távon megtérül a belefektetett költség.
A befektetők mindenesetre örültek a felvásárlás lezárultának. Forrás: stooq.pl |
Aki beleköphet a levesbe: Trump
A pénzügyi problémák mellett mostantól a politikai ellenszéllel is meg kell küzdenie majd a vállalatnak, Donald Trump ugyanis valóságos háborút tervez indítani a megújuló energia ellen, sőt, az országot kivonná a nemzetközi környezetvédelmi-, és klímaszerződések hatálya alól. Ennek egyik első lépéseként Myron Ebell-t, a globális felmelegedés egyik fő szkeptikusát jelölte ki a környezetvédelmi hivatal élére. Egy ilyen környezetben a Teslának jó eséllyel sokkal nehezebb lesz keresztülvernie a számítását, arról nem is beszélve, hogy a befektetők továbbra is követelik több független szereplő bevonását a SolarCity igazgatóságába.
Lassan minden egyesül - mikor kerül be a SpaceX? Elon Musk két nagy vállalata már összeforrt, kérdés, hogy vajon a SpaceX-et is integrálják-e a hálóba idővel. Korábban egyébként Musk Mexikóban tartott előadást az emberek Marsra juttatásáról, amire a tervek szerint már a következő évtizedben sor kerülhet. Jobb rakéták, Mars-kolóniák és egy hatalmas űrlift – a Tesla-vezér terve, már amennyiben megvalósul, nagyobb mérföldkő lehet, mint a Holdra szállás. A Privátbankár.hu cikkét itt olvashatod. >>> |