A Microsoft elnöke, Brad Smith a Reutersnek adott interjújában elmondta, hogy a technológiai vállalat és az Egyesült Arab Emírségek-beli G42 mesterségesintelligencia (MI) céggel kötött nagy horderejű megállapodás végül kifinomult chipek és eszközök átadását is maga után vonhatja – és ez az a lépés, amely nemzetbiztonsági következményekkel járhat, figyelmeztetett Michael McCaul, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának republikánus elnöke. Az értékesítési megállapodás második fázisa az MI-technológia olyan kulcsfontosságú összetevőinek exportját is magában foglalhatja, mint a „modellsúlyok”, amelyek meghatározzák e technológia erősségét. Smith szerint azonban a második fázisra egyáltalán nincs meghatározott ütemterv - ismerteti az interjút az IT Business.
Amerikai tisztviselők szerint az MI-rendszerek átadásai nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek, például azáltal, hogy megkönnyítik a vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek kifejlesztését. A Biden-kormányzat októberben kötelezte a legnagyobb MI-rendszerek gyártóit, hogy osszák meg a technikai részleteket az amerikai kormánnyal.
Jóváhagyásra van szükség
Az üzlet továbblépéséhez az amerikai kereskedelmi minisztérium jóváhagyására lenne szükség. A Microsoft vezetői szerint a megállapodás biztosítékokat tartalmaz a Microsoft technológiájának védelmére, és annak megakadályozására, hogy azt kínai szervezetek MI-rendszerek tanítására használják fel. Ezeket az intézkedéseket azonban nem hozták nyilvánosságra, és egyes amerikai törvényhozók megkérdőjelezik, hogy megfelelőek-e.
A két magáncég közötti, az amerikai technológia átadásának feltételeiről és biztosítékairól szóló tárgyalások zárt ajtók mögött zajló jellege azonban riadalmat keltett egyes törvényhozókban.
„A jelentős nemzetbiztonsági következmények ellenére a Kongresszus még mindig nem kapott átfogó tájékoztatást a végrehajtó hatalomtól erről a megállapodásról. Aggódom, hogy nincsenek meg a megfelelő védőkorlátok, amelyek megvédik az érzékeny amerikai eredetű technológiát a kínai kémkedéstől, tekintettel a Kínai Kommunista Párt érdekeltségeire az Egyesült Arab Emírségekben” - mondta Michael McCaul, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának republikánus elnöke a Reutersnek.
Közös fellépés
Amikor a Microsoft és a G42 a múlt hónapban bejelentette az üzletet, azt azzal indokolták, hogy az közelebb hozza a G42-t az Egyesült Államokhoz, és az amerikai technológiai befolyást terjeszti majd a Kínával folytatott stratégiai versenyben. A Microsoft 1,5 milliárd dollárt fektet be a G42-be, és a Microsoft elnöke, Smith is helyet foglal az emirátusi cég igazgatótanácsban. A vállalatok nem közöltek részleteket arról, hogy milyen technológiákat adnak át az Egyesült Arab Emírségeknek vagy más országoknak, illetve milyen konkrét biztonsági biztosítékokat vezetnek be.
A megállapodás általános célja, hogy a Microsoft és a G42 közösen értékesítse a mesterséges intelligencia technológiát olyan régiókban, ahol egyikük sem tudná ezt egyedül hatékonyan megoldani.