7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar ellenzéki politikusokat, újságírókat, civil szervezetek munkatársait is érintő megfigyelési botrány kapcsán több szakértő felveti az Apple felelősségét is. Szerintük ugyanis – mint azt a mostani eset is bizonyítja - az iOS nem elég biztonságos, amit tetéz az, hogy az Apple nem mutat nyitottságot a hibák javítására, illetve a megoldás kapcsán a kooperációra.

A nemzetközi sajtóban az egyik legnagyobb teret kapó ügy lett a napokban a Pegasus Project kémszoftver esete, amellyel világszerte számos, demokráciadeficittel küzdő államban figyeltek meg és hallgattak le embereket. A napvilágra került információk szerint függetlenül attól, hogy Androidos vagy iOS-es operációs rendszert használó telefonnal rendelkeztek az érintettek, le tudták őket hallgatni. Így a szakértők természetesen felvetették az ilyen operációs rendszerek mögött álló technológiai vállalatok felelősségét is.

Éppen ezért az Apple komoly nyomás alá került annak érdekében, hogy működjön együtt a Szilícium-völgyben található versenytársaival a megfigyelési technológiák által előidézett fenyegetések elhárításában. Már csak azért is, mert az NSO Group Pegasus kémprogramját újságírók és emberi jogi aktivisták megfigyelésére is használták, miközben az iPhone gyártója rendre azt hangsúlyozza, hogy eszközei kiemelkedő biztonsággal és adatvédelemmel rendelkeznek.

A mostani ügy azonban rámutatott az iPhone és az iOS szoftver legfrissebb verzióinak sérülékenységére is.

Ezerszámra „kompromitálódtak” az iPhone készülékek – mondta el a Financial Timesnak Danna Ingleton, az Amnesty International technológiai egységének igazgatóhelyettese. Ez általános aggodalomra adhat okot, hiszen bárhol, bárki a megfigyelések célkeresztjébe kerülhet, és az olyan technológiai óriások sem tudnak védelmet biztosítani, mint az Apple, tette hozzá.

Az információbiztonsági szakértők szerint az Apple sokkal többet tehetne a probléma kezeléséért, ha más technológiai társaságokkal együttműködve megosztaná a termékeinek sebezhetőségéről szóló információk részleteit és együtt vizsgálnák ezeket, illetve a szoftverfrissítéseiket. A probléma az, hogy az Apple ebben nem kíván partner lenni, azzal ugyanis részben feladná azt a filozófiáját, amely szerint „fekete doboz” minden szoftverje. A szakértők szerint a Google Androidjának előnye hozzájuk képest, hogy az operációs rendszer nyitott, és így „sokkal könnyebb azonosítani a rosszindulatú viselkedést”.

Hétfőn egyébként a Pegasus kémszoftver gyártója, az izraeli NSO techcég közleményt adott ki, amelyben azt közölték, hogy határozottan visszautasítják az úgynevezett Forbidden Stories jelentésben szereplő hamis állításokat. Az izraeli vállalat azt is hangoztatta a kommünikében, hogy a technológiáit azzal a céllal értékesíti állami bűnüldözői és hírszerző szervek számára, hogy terror- és bűncselekményeket előzzenek meg és derítsenek fel. Szerintük éppen ezért az általuk fejlesztett alkalmazást nem civil szervezetek és újságírók ellen, hanem drogkereskedők, terroristák pedofil hálózatok üzemeltetői ellen vetik be.

Ugyanakkor az NSO állításait cáfolni látszottak az Amnesty, a Forbidden Stories nevű újságírói csoport és 17 médiavállalat együttműködésében azonosított célpontok, hiszen számos olyan személyt találtak – többek között Magyarországon is – akik biztosan nem bűnözők, de miután a helyi hatalommal nem szimpatizálnak, így a megfigyelési ügy áldozatai lettek.

Az Amnesty kutatásai szerint az Apple iMessage-en keresztül számos, úgynevezett zero-click támadást indítottak, amely úgy is képes adatokat továbbítani és lehallgatást végezni az érintett készülékén, hogy a telefon tulajdonosa nem nyit meg semmilyen rosszindulatú linket vagy tölt le valamilyen programot.

A Financial Times fent idézett cikkében megszólalt Bill Marczak, a Citizen Lab nevű nonprofit csoport kutatási munkatársa; a csoport átfogóan dokumentálta az NSO taktikáját. Az Amnesty megállapításai szerint az Apple-nek az iMessage biztonságával kapcsolatban nagyon komoly hiányosságai voltak. A szakértők azt is jelezték, hogy hasonló típusú zero-click Pegasus-támadást 2019-ben is azonosítottak, akkor a Facebook tulajdonában lévő WhatsApp messengeren keresztül próbálták az érintettek készülékébe férkőzni.

Nem véletlen, hogy Will Cathcart, a WhatsApp vezetője is megnyilatkozott, ő a Twitteren írt arról, hogy a mostani eset ébresztőt kell, hogy fújjon és a technológiai cégeknek lépéseket kell tenniük az internet biztonsága érdekében. Azt is jelezte ugyanakkor, hogy több vállalat, köztük a Google, a Microsoft és a Cisco is bevezetett olyan fejlesztéseket, amelyek igyekeztek visszaszorítani a Pegasust és más kereskedelmi kémprogramokat. Figyelemre méltó, hogy a WhatsApp vezetőjének felsorolásából hiányzott az Apple neve. (Azt persze érdemes hozzátenni, hogy ebben akár az is szerepet játszhat, hogy köztük és a Facebook között régóta viszály van az iPhone adatvédelmi ellenőrzésével kapcsolatban.) Arra is felhívja a figyelmet, hogy a vállalatoknak és különösképpen a kormányoknak határozottan kellene fellépniük annak érdekében, hogy az NSO és más kémszoftvereket gyártó vállalatok elszámoltathatók legyenek.

Az ügy kapcsán felmerült szokás szerint az iOS és az Android összevetése, amelyre reagálva több szakértő is annak a véleményének adott hangot, hogy az Apple rendszere általában kiváló, van ugyanakkor egy szempont, amelyben messze elmarad a Google rendszerétől, ez pedig a transzparencia. Ugyan az Apple is óriási összegeket költ külső szakértőkre, akik a biztonsági rések feltárását végzik, ezekről a vállalat mélyen hallgat, és bármilyen probléma csak akkor kerül nyilvánosságra, ha abból a sajtóban is megjelenő „botrány” lesz.

Az Apple egyébként azt kommunikálta a Pegasus-ügy apropóján, hogy egy évtizede ők az iparági vezetők a biztonsági innováció terén, és ennek eredményeként a IT-biztonsági kutatók egyetértenek abban, hogy az iPhone a legbiztonságosabb mobileszköz, ami a fogyasztói piacon elérhető. Szerintük a mostanihoz hasonló rendkívül kifinomult támadások előfordulnak, ám ezek nem tekinthetőek általánosnak, hiszen a kifejlesztésük dollármilliókba kerül, s gyakran csak rövid ideig alkalmazhatóak. Ráadásul sokszor konkrét személyeket céloznak meg. Szerintük ezek tehát nem jelentenek veszélyt a fogyasztóikra, ám ennek ellenére folyamatosan dolgoznak azon, hogy az Apple eszközöket és az azon lévő és továbbított adatokat védjék.

A fentiek alapján egyébként a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a leggyakrabban használt, és ezúttal is a telefonokhoz kaput jelentő alkalmazásokat, mint az iMessage, a Facetime vagy éppen a WhatsApp érdemes óvatosan kezelni, használat után kikapcsolni. Az is segíthet, hogy amennyiben van rá mód, a legnépszerűbb programok, appok helyet érdemes alternatívákat keresni. Az ügy egyébként arra is „reflektorfénnyel” világít rá, hogy miközben a koronavírus-vakcinák kapcsán az egyik népszerű összeesküvés elmélet szerint az oltottakba mikrochipet ültetnek, erre igazából semmi szükség, hiszen a SIM-kártyákat tartalmazó készülékeket az emberek mindenhova magukkal viszik és ezeken keresztül bárkinek „nyitott könyv” lehet az élete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Dúsgazdaggá tette az egyik amerikai államot a Google
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 13:25
A netes keresőmotort kifejlesztő és üzemeltető cég milliárdos kifizetéssel rendezte adatvédelmi vitáját Texassal.
Vállalat Jól kezdte az évet a gazdaság egyik zászlóshajója
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:21
A Mol nagyobb nyereséggel zárta a 2025-ös év első negyedévét, mint a 2024-est.
Vállalat Nagyon megsínylette a kormány intézkedéseit a legnagyobb hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:10
A közel 130 milliárd forintos különadó-terhek nélkül még szebb lett volna az OTP Bank első negyedéves eredménye, ami így viszont több mint 20 százalékkal lett kisebb az egy évvel korábbinál.
Vállalat A nehézségek ellenére jó évet remél a Bosch
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 16:59
A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója 2024-ben 90,3 milliárd eurós árbevételt ért el, ami 1,4 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 0,5 százalékkal – marad el a 2023. évitől. A világkereskedelem kiszámíthatatlansága közepette a vállalat az idén 1 és 3 százalék közötti árbevétel-növekedést céloz meg, az árbevétel-arányos üzemi eredmény pedig várhatóan jelentősen javulni fog 2024-hez képest.
Vállalat Utoléri a vámháború az egyik legnagyobb amerikai céget
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:46
Vámokat vethet ki a Boeing repülőgépekre az Európai Unió.
Vállalat Több hitelt helyezett ki és több vagyont kezelt az Erste, a profit mégis csökkent
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 12:58
Az Erste első negyedéve számokban.
Vállalat Cash flow válság a növekedési szakaszban – hogyan ne akadj el?
PR | 2025. május 7. 12:51
Sokan azt gondolják, hogy a pénzügyi nehézségek a stagnálással vagy visszaeséssel járnak együtt. Pedig a valóság az, hogy a vállalkozások jelentős része épp a növekedés szakaszában szembesül likviditási problémákkal. Amikor nő az értékesítés, bővül az ügyfélkör, és egyre több megrendelés érkezik. Az öröm mellett nő a nyomás is: nagyobb árukészlet, több munkatárs, fejlettebb logisztikai háttér – vagyis egyre nagyobb finanszírozási igény.
Vállalat Mindenkit meglepett az EA, a részvényesek pénztárcája is vastagodik
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 11:41
Erős negyedévet zárt az Electronic Arts, jól fogadták a legújabb játékokat, nyáron pedig újabb nagy dobásra készül a cég.
Vállalat Komoly gyomrost kaphat a Google
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 10:17
Meg kell válnia két fontos bevételi forrásától az óriáscégnek? A bíróság dönthet, de nem áll jól a Google szénája.
Vállalat A lakás-takarékpénztári konstrukciók biztonságosak, kiszámíthatóak, megbízhatóak
Natív tartalom | 2025. május 7. 09:48
Egy éve szerzett többségi tulajdonrészt az MBH Bank a Fundamenta-Lakáskassza Zrt.-ben. Jakabfalvy Dórával, a lakás-takarékpénztár üzleti divíziójának ügyvezetőjével beszélgettünk arról, milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az azóta eltelt időszakban, milyen akcióval élhetnek az ügyfelek a közelmúltban piacra dobott Jövőépítő Lakásszámla nevű új termékük kapcsán, és kitértünk a társasházakat érintő, állagmegóvást célzó megtakarítás fontosságára is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG