7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Decemberben is kitartott az a folyamat, amit legutóbbi Árkosár-felmérésünk alkalmával hosszú idő után újra tapasztaltunk: éves szinten ismét csökkentek az élelmiszerárak a hazai hipermarketekben. Mindez nem csoda, hiszen tavaly ilyenkor a valaha volt legnagyobb élelmiszerár-inflációt mértünk. Bár ezúttal majdnem 10 ezer forinttal lett magasabb a számla vége, mint két éve ilyenkor, valamint a havi szintű árcsökkenés is megtorpant. Néhány termék ezúttal is 50 százalékot meghaladó mértékben drágult egy év leforgása alatt. Az egyik ilyen a cukor, de vajon mennyivel kell többet adnunk a szaloncukorért és a narancsért, mint tavaly karácsony előtt? Friss felmérésünkben ezt is megnéztük.

Egy évvel ezelőtt megjelent cikkünkben nem kevesebbet állítottunk, minthogy „újabb csúcsok dőltek meg (…) nagyobb éves drágulást mértünk, mint eddig valaha”. Akkor valóban bődületes áremelkedést tapasztaltunk az általunk vizsgált három hipermarketben: egészen elképesztő mértékben, 44 százalékkal került többe a családi nagybevásárlás, mint 2021 decemberében.

Hol tartunk most?

Októberre egy számjegyűre szelídült az infláció, viszont egyes közgazdászok kételkednek abban, hogy valóban 10 százalék alá csökkentek volna a fogyasztói árak, szerintük a 9,9 százalékot a KSH számítási módszertanának megváltoztatásával hozták ki. Bár a kormány szerint az infláció elleni harc beérett, további visszaszorítása érdekében jövő nyárig kitolták a kötelező akciózást. Tapasztalataink szerint az áruházak is előszeretettel reklámozzák, mely termékeket jelöltek ebbe a körbe, ezt külön táblákkal, a vásárlók számára egyértelműen jelzik.

Ami már most látszik és jó sorvezetője az inflációs folyamatoknak, továbbá pontos képet ad a magyar háztartások anyagi helyzetéről, az a kiskereskedelmi forgalom alakulása. Elemzők szerint az élelmiszerek árának csökkenését alapvetően két tényező okozhatja: a kiskereskedelmi forgalom jelentős mértékű csökkenése és a mezőgazdasági árak esése. A csütörtökön megjelent legfrissebb, októberi adatok továbbra sem túl fényesek: a kiskereskedelmi forgalom 6,5 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, és de egy hónap alatt is 0,3 százalékkal mérséklődött.

30 ezer forint kevés, bezzeg két éve 

December 4-én, hétfőn – ahogy lassan 17 éve minden hónap elején – elmentünk az Auchan, az Interspar és a Tesco egy-egy áruházába, hogy megnézzük, miként alakult a 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ellenértéke, ami jól leképez egy családi nagybevásárlást. Elemzésünket most is a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) aktuális, novemberi inflációs adatközlése előtt egy nappal tesszük közzé.

Az utóbbi időben kivétel nélkül minden Árkosár-felmérésünkben szó esik a bázishatásról, vagyis arról a folyamatról, amelynek során tavaly ilyenkor olyan elképesztő mértékben emelkedtek az árak, hogy a jelenlegi áremelkedések százalékban kifejezett értéke most sokkal alacsonyabbnak tűnik. Előző hónapban előre megsaccoltuk, hogy a magas bázishatás miatt a novemberihez képest ezúttal még nagyobb árcsökkenésről számolhatunk be. Jóslatunk beigazolódott. 

Novemberben 50 hónapon át tartó sorozat tört meg, akkor éves és havi szinten is árcsökkenést mértünk. Ezúttal csak az egyiket sikerült összehozni, hiszen némileg drágábban tudtunk bevásárolni, mint egy hónapja.

Éves távlatot nézve az előző, novemberi -2,8 százalék után mostanra -4,3 százalékot faragtak az árakon a hipermarketek. Novemberhez képest két áruház árat emelt: a Tesco 0,6 százalékot, az Interspar 3,4 százalékot, az Auchannál 0,3 százalékos árcsökkenés történt.

Ezzel 1,2 százalékkal nőtt az Árkosár ellenértéke, ez egy hónap alatt 401 forint drágulást jelent. Viszont a hipermarketek árai között kicsi a különbség. A számla végösszege 32 378 és 34 717 forint között alakult, 2339 forint különbség van az első és a harmadik helyen végzett bolt között.

Így átlagosan 33 721 forintba került a családi nagybevásárlás decemberben.

Szép, szép, hogy a kiugró drágulás után mostanra lejjebb mentek az élelmiszerárak, ugyanakkor hogy lássuk, ez a 4,3 százalékos csökkenés mennyire nem számít soknak, megéri a két évvel ezelőtti árakhoz hasonlítani a mostani végösszeget: 2021 decemberében 25 ezer forint alatt úsztuk meg ugyanennek a 30 terméknek a beszerzését pontosan ezekben a hipermarketekben, most mindezekért 9239 forinttal kellett többet otthagynunk a kasszáknál.

Mit éreznek ebből a nyugdíjasok? Nekik mennyit drágult most a bevásárlás? Laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsaládhoz tartozó Mfor friss Nyugdíjas Árkosár cikkéből kiderül >>>>

Ha mindent ott vásárolnánk meg, ahol a legolcsóbb, akkor 31 257 forint is elég lett volna. Minden cikkben elmondjuk, bár jól hangzik most majdnem 2500 forintot spórolni, de akkora erőfeszítést jelentene ennek kivitelezése, hogy lényegében nem érné meg – főleg nem ilyen hidegben.

Nem olvad le a dobogóról a cukor - Mi drágult? Mi lett olcsóbb?

Előző felmérésünkhöz képest ugyannyi, 11 termék ára emelkedett 10 százalékot meghaladó mértékben. Ezúttal a legsúlyosabb áremelkedést a gyümölcsjoghurtnál találtuk: közel 55 százalékkal kerül most többe az általunk nézett termék, mint egy éve. A 30 vizsgált termék közül kiemelkedően, 50 százaléknál jobban nőtt a cukor ára (+52 százalék), de az ásványvíz is 40 százalékot meghaladóan drágult. Utóbbi egyébként is az elmúlt hónapok valamennyi felmérésében a drágulás-rekorderek közé került.

Ennél szívderítőbb, hogy 2021 decemberéhez képest számos termék ára 10 százaléknál jobban mérséklődött. A dobogó tetején ezúttal a sajt végzett, ami most több mint 48 százalékkal olcsóbb. Egy év alatt 20 százalékot meghaladóan mérséklődött még a tészta (-31,7 százalék), a margarin (-30,7 százalék), a tojás (-26,3 százalék), a liszt (-23,1 százalék), az alma (-22 százalék), a burgonya (-21,4 százalék) és a rizs (-20,9 százalék) ára.

Novemberhez viszonyítva 10 százalékkal nagyobb mértékű áremelkedést két tejterméknél (a tej 33,1 százalék, a tejföl 18,6 százalék) és a kenyérnél (10,1 százalék) láttuk. Négy terméknél mértünk 10 százaléknál nagyobb árcsökkenést, ezek a sajt (-20,7 százalék), a margarin (-15,6 százalék), a chips (-13,9 százalék) és a csokoládé (-11,1 százalékkal). 

Ha spórolósra fognánk a karácsonyt - Havi legolcsóbbak

Minden felmérésünk során kiválasztunk plusz három terméket, amelyeknél minőséget és márkát nem nézve külön megnézzük az árakat. Decemberben adja magát, milyen szezonális árukat vesznek a vásárlók, így esett választásunk a szaloncukorra, a panettonéra és a narancsra.

A karácsony elmaradhatatlan kísérője és nassolnivalója a szaloncukor, az utóbbi évek decemberi Árkosár-felmérésének rendszeres szereplője. Míg tavaly lédig, azaz ömlesztett szaloncukrot már 1299 forintért találtunk a Tescóban, idén is a legolcsóbbra itt bukkantunk: 1499 forintért adták kilóját. Ennél valamivel drágábban, 2199 forintért kínálta az Auchan és az Interspar is a lédig szaloncukrot. Igaz, van miből válogatni az édesszájúaknak: számtalan íz közül lehet választani mindhárom áruházban.

A panettone egy tradicionális, olasz karácsonyi kalács, jobbára csak az ünnepi időszakban elérhető a hazai boltokban. Legkedvezőbb áron a Tescóból szerezhetünk be ilyen süteményt: a saját márkás termék kilós ára 3598 forintra jött ki. Az Auchanban a Piacell márkájú panettone bizonyult a legolcsóbbnak, a 750 grammos kiszerelésű terméket 4999 forintért adták, kilója 6665 forintba kerül. Az Intersparban cseresznyés ízesítésű Breramilano márkájú kalácsot találtunk, 7999 forintos kilós áron.

A tél és az influenzaszezon kötelező vitaminforrása a narancs. Összehasonlítási alapunk ennél a terméknél is van: tavaly már 389 forintért is lehetett kapni, idén ennél jóval drágábban mérték a gyümölcs kilóját. Míg az Intersparban 499, a Tescóban 699, addig az Auchanban 799 forintért láttunk Görögországból származó narancsot.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Búcsú az 1687 milliárd forintos értéktől: eladósorba kerülhet a Dr. Martens
Buksza blog | 2024. április 23. 10:07
Az elmúlt hónapokban egymás után érkeztek a rossz hírek a legendás Dr.Martens bakancsokat gyártó vállalat háza tájáról, aminek a márka önállóságának elvesztése lehet a következménye.
Vásárló Inkább a pénzre szavaztak: maradnak a kínálatban az egészségtelenebbnek mondott élelmiszerek
Buksza blog | 2024. április 23. 07:44
Elbukott egy olyan civil szervezet támadása a kényeztető csokoládék ellen, amely azt gondolja magáról, hogy a hozzá hasonló felvilágosult csoportoknak meg kell védeniük az embereket saját maguktól.
Vásárló Visszafordultak a magyar diszkontok
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2024. április 22. 05:31
Fordult a kocka a magyarországi diszkontláncokban a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérése szerint áprilisban. Miközben februárról márciusra drágább, most olcsóbb lett a kosár. 
Vásárló Miért nehéz fogást találni a legnagyobb boltláncokon?
Buksza blog | 2024. április 21. 13:16
A kereskedés a legősibb mesterségek közé tartozik, ám egy friss tanulmány szerint nagyot téved az, aki azt hiszi, hogy talpon maradhat az a kereskedő, aki csak a kereskedői szimatára támaszkodik.  
Vásárló Kihívás, szórakozás és megmérettetés is; minden, amit a futóversenyekről tudni kell!
Márkázott tartalom | 2024. április 19. 10:51
A futás egy olyan természetes mozgásforma, amely egyszerűen kivitelezhető, nem igényel komoly anyagi beruházást, hatékony a test számára, ráadásul könnyen beiktatható a napirendünkbe. 
Vásárló Automatikusan megírt SEO szövegekkel a nagy kínai áruház ellen?
Márkázott tartalom | 2024. április 18. 12:11
Az újdonsült nagy kínai webáruház idehaza is tarol, így nem véletlen, hogy a hazai cégek többek között automatikusan megírt SEO szövegekkel és egyéb marketingmegoldásokkal is próbálnak tenni a cég térnyerése ellen. Mivel árban egyszerűen lehetetlen velük versenyezni, így nincs más lehetőség, minőségben és vásárlási élményben kell, még akkor is, ha ez sem olyan egyszerű.
Vásárló Nekiment a Temunak a legendás márka
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. április 18. 08:42
Régi gondja a legismertebb márkáknak, hogy a hamisítók olyan árukkal bombázzák a vásárlókat, amelyek nagyon hasonlítanak legendás termékeikre, és a végeláthatatlan pereskedés nem segít rajtuk.
Vásárló Példátlan lépésre szánta el magát a magyar Penny tulajdonosa: teljesen új boltot nyitott Berlinben
Buksza blog | 2024. április 17. 10:43
A vegán étkezés egyre inkább „divatba jön”, ha lehet így fogalmazni, amivel igyekeznek lépést tartani az élelmiszergyártók is. Eljött az ideje annak, hogy a kiskereskedők is csatasorba álljanak.
Vásárló Egyértelmű mondás jött a magyar Tesco sorsáról
Buksza blog | 2024. április 16. 07:29
Bár legutóbb a Sparral csapott össze a kormány, de a Tesco is az "örök" felvásárlási célpontok között szerepel. Úgy tűnik, marad ebben a státuszban.
Vásárló Környezetvédelem a társasjáték csomagolásoknál
Márkázott tartalom | 2024. április 11. 09:41
Egyre gyakoribb, hogy a társasjátékok esetében is mind inkább odafigyelnek a csomagolásra. Ezzel előtérbe került az a törekvés, hogy ez az iparág is egyre “zöldebb” legyen. Kérdés persze, hogy a játékok minőségére és sérülékenységére mindez nincs-e negatív hatással?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG